Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Boemund I

Recommended Posts

Narya   

Relacje normańsko-bizantyjskie nie należały do spokojnych (vide konflikt o południową Italię). Boemund chciał zastosować manewry aby zyskać przychylność Aleksa, ale ten nie ufał mu. Jak wyglądały relacje między nimi i jaki wpływ miały na los wyprawy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O jakich manewrach powiadasz? Obaj byli zaciekłymi wrogami. Jednak Aleksy I podziwiał Boemunda, poniewaz ten był doskonałym dowódcą wojskowym i w nie jednej bitwie nawet na terenie Cesarstwa Bizantyjskiego rzucił Komnena dosłownie na kolana. Mamy relację u Anny Komneny jak to Aleksy uciekał przed Boemundem z pola bitwy. Dzielny Norman pragnął przede wszystkim wykroić dla siebie księstwo. To było powodem dla którego nie chaciał złozyc w Konstantynopolu przysięgi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Zimmer pisze, że jednak chciał z jednej strony uciec od złożenia ślubu, a z drugiej strony chciał zyskać przychylność Komnena. Tymczasem Aleksy chciał pozbyć się go zanim nadejdzie kolejna grupa krzyżowców (aby nie mieć ich za dużo w Konstantynopolu).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powiedzmy raczej, że chciał uśpić czujność cesarza Aleksego I Komnena i zrealizować w ten sposób swoje wielkie plany. Plany, które zapoczątkował Robert Guiscard.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niezwykle inteligenty i nad wyraz przebiegły, jego uczestnictwo w I krucjacie było wynikiem niemożności osiągnięcia większych wpływów w płd Italii, gdzie karty rozdawał Roger z Sycylii. Wg Aleksjady był człowiekiem bardzo przystojnym jednak niezbyt w Bizancjum lubianym. Wg mnie to najciekawsze postać pierwszej krucjaty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osobiście dla mnie najlepszy dowódca okresu I wyprawy krzyzowej. Bez niego krucjata nie dotarłaby nawet pod mury Antiochii. Wraz z garstką normanów dokonywał cudów podczas potyczek i bitew. Doswiadczony w walkach z Bizancjum, podczas kampanii swego ojca Roberta Guiscarda. Syn swego ojca. Podstepny, inteligentny i przebiegły.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.