Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Koszty i ryzyko rycerza wyprawiającego się na krucjatę?

Recommended Posts

Narya   

Ile kosztowała finansowo i osobiście takiego rycerza który wyprawiał się na krucjatę? Ile taki rycerz musiał włożyć w przygotowania? Jakie rycerz ponosił ryzyko utraty, które podejmował i co go mimo tego popychało na wyprawę?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Część wyruszajacych na krucjatę krzyżowców liczyło na obfite łupy, jednak po przybyciu na miejsce sie rozczarowali. Była tez spora grupa rycerstwa, której motywacją było odpokutowac za popełnione grzechy i tym samym uzyskać rozgrzeszenie w walce z niewiernymi. Ryzyko było spore i trzeba było liczyć się nawet z utrata własnego zycia. Musimy pamietać, ze sredniowiecze było zdominowane, przesiakniete religijnoscia i mistyką więc nie jest tak łatwo poznać motywacje ludzi bioracych udział w wyprawach do Outremer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie jedyną krucjatą, która większości jej uczestnikom przyniosła korzyści materialne była -IV krucjata. Problem w tym, że te korzyści uzyskano łupiąc chrześcijan.

"Po bitwie pod Askalonem w 1099 roku, anonimowy uczestnik Pierwszej krucjaty wspomina: Nasi zdobyli obóz nieprzyjaciela i znaleźli niezliczone łupy ze złota i srebra i wiele bogactw, zwierzęta i broń wszelkiego rodzaju. Jednak analizując dokumenty i przekazy raczej niewielu wracało do domu z ogromnym majątkiem, ze względu na koszty podróży powrotnej oraz ryzyko przewożenia w owych niespokojnych czasach cennych towarów. Niewielu powracało do domu z pieniędzmi, chociaż cieszyli się w swojej okolicy ogromnym poważaniem i szacunkiem. Weterani krucjat często otrzymywali zaszczytne stanowiska w administracji feudalnej oraz zaciągani byli na służbę zbrojną do panów feudalnych".

/W. Lorek "Czy opłacało się wyruszać na Krucjaty?", tekst dostępny na: http://historykon.pl

 

Autor powyższego artykułu dodaje, że nawet podczas wypraw zorganizowanych przez Ludwika IX gdzie uczestnikom zaczęto wypłacać żołd:

"Panowie feudalni musieli jednak sami wyłożyć pieniądze na transport. Jean de Joinville wspomina, że by przetransportować siebie i swoich 10 rycerzy wraz z pocztami musiał zastawić swoje ziemie oraz wynająć okręt wraz z zaprzyjaźnionym baronem".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.