Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Atari

Sentencje greckie o sporcie

Rekomendowane odpowiedzi

Atari   

Witam wszystkich forumowiczów. Mam problem. Spędziłem pół dnia na szukaniu tego lecz się nie udało.

Mam wielką prośbę. Jakby ktoś mógł byłbym bardzo wdzięczny.

Czy mógłby ktoś mi podać kilka greckich sentencji o sporcie i igrzyskach olimpijskich?

Dziękuje z góry :(:P :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Citius, Altius, Fortius - szybciej, wyżej, mocniej - dewiza igrzysk olimpijskich, chociaż to po łacinie, ale nic więcej nie kojarzę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Po głowie chodzi mi jedno greckie powiedzenie.

Nie pamiętam jak to szło w oryginale i nie pamiętam kto jest autorem.

Po polsku brzmi to "Niczego w nadmiarze" lub "Nic ponad miarę"

Komuś się może o uszy obiło?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Po głowie chodzi mi jedno greckie powiedzenie.

Nie pamiętam jak to szło w oryginale i nie pamiętam kto jest autorem.

Po polsku brzmi to "Niczego w nadmiarze" lub "Nic ponad miarę"

Komuś się może o uszy obiło?

To sentencja z sanktuarium delfickiego.

Brzmi ona: ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ (Miden agan),co słusznie przetłumaczyłeś jako "Nic ponad miarę"

Inne bardzo znane "powiedzonko" delfickie to: ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ (Gnothi seavton), czyli "Poznaj samego siebie"

Obie dotyczą Delf, więc jeśli można je odnieść do jakichś igrzysk, to tylko do tych poświęconych Apollinowi. A były to igrzyska pytyjskie, w których skład wchodziły konkursy śpiewu i wszelkie inne agony muzyczne. Więc tak naprawdę mało miały wspólnego ze sportem sensu stricto.

Ale popchnęło mnie to do przewertowania książek o sporcie w starożytnej Helladzie ;) Efekty postaram się przedłożyć jutro. Mam nadzieję, że coś wyszukam... :unsure:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

No i niestety niczego ciekawego nie znalazłam... Wymienione wyżej maksymy delfickie raczej do sportu się nie odnoszą.

Idąc za sugestią W. Osterloffa mogę tylko napisać, iż powiedzonko "W zdrowym ciele zdrowy duch" bliskie jest greckiej idei "kalos k'agathos" (czyli piękny fizycznie i dobry duchowo).

Wprawdzie w "Państwie" Platon wspomina o tym, że ludzie nie umiejący pływać są jak barbarzyńcy i nie należy im powierzać stanowisk państwowych podobnie jak nieumiejącym czytać. Ale nie zostało to ujęte w formie sentencji.

Ezop natomiast był dokładnie przeciwnego zdania. Twierdził iż "Duchowa doskonałość jest lepsza od fizycznej".

Pamiętać jednak należy, że Platon parał się sportem (był zapaśnikiem, pięściarzem, gimnastykiem), natomiast Ezop był człowiekiem ułomnym fizycznie, na dodatek niewolnikiem, któremu z racji stanu uczestniczyć w igrzyskach sporotwych nie było wolno...

Jak widać nawet w starożytności dużo zależało od subiektywnego punktu widzenia.

Edytowane przez fodele

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.