Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
revalver

Matura 2011 jak się zacząć uczyć już teraz?

Recommended Posts

revalver   

Wolałbym się zacząć uczyć już teraz, jako że historia to jednak przedmiot który ma różne zakątki, a ja chciałbym ją zdawać na rozszerzeniu. Czy macie jakieś propozycje jak się uczyć już teraz ? Niestety w szkole używamy podręcznika z wyd. nowa era panów Leszka Mrozewicza i Roberta Śniegockiego, który niezbyt mi pasuje no, ale cóż zrobić. Obecnie nie mam jakiś większych pomysłów jak się uczyć oprócz tego, aby po każdej przerobionej epoce przeczytać jakąś bardziej fachową książkę omawiającą ten okres no i w domu jeszcze przerabiam podręczniki rozszerzone z Operonu. Jeśli macie jakieś propozycje książek którymi mógłbym podsumować epoki to bardzo bym prosił o wypowiedzenie się, oczekuję też jakiś propozycji co do stylu nauki. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Szmat czasu. Ja na Twoim miejscu wszedłbym na temat: Książka którą właśnie czytam, wyszukał wszystkie książki w postach Tofika i zaczął je czytać, próbując nadążyć. Tak ciągnąć do września 2010 r.

Jeżeli Cię wciągnie, dalej będziesz się interesował historią z przyjemnością w ramach hobby, a wiedzę będziesz miał taką, że matura z historii przyjdzie Ci bez problemu. Zatem większość czasu na naukę w 2010/11 będziesz mógł poświęcić obowiązkowej matematyce. Potem zdasz maturę i pójdziesz na uniwersytet.

Jeżeli Cię nie wciągnie, to nadal matematyka, a po maturze politechnika.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Dużo czytaj, powtarzaj to co przerabiasz aktualnie na lekcjach... i powinieneś spokojnie zdać maturę na dobrym poziomie. Jeśli zaczynasz się przygotowywać tak wcześnie, zwyczajna systematyczność powinna Ci wystarczyć. Ja tak na dobrą sprawę uczyć zacząłem się na rok przed, a i tak nie narzekałem na nadmiar materiału.

Książka którą właśnie czytam, wyszukał wszystkie książki w postach Tofika i zaczął je czytać, próbując nadążyć.

Ale materiał do XVII-XVIII wieku to ledwie połowa tego, co jest na maturze;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Albinos napisał:

Ale materiał do XVII-XVIII wieku to ledwie połowa tego, co jest na maturze

Widze, że zaszufladkowałeś Tofika, tymczasem jego lektury są dość szerokookresowe.

Przejrzałem 15 stron i znalazłem:

Manicheizm społeczny

Dzieje Greków i Rzymian

Wyprawy Wikingów

Gall Anonim

Piłsudski

Maczek

Cedynia

Agresja 17 września 1939

Dzieje Greków i Rzymian,

biografię Krzywoustego autorstwa Zdzisława Pietrasa,

Tajemnice XX wieku Guido Knoppa,

Stare podręczniki

No i najważniejsza

"Komunizm" Pipesa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Widze, że zaszufladkowałeś Tofika, tymczasem jego lektury są dość szerokookresowe.

Nie zrozumieliśmy się chyba;) To "do" nie odnosiło się do tego, iż Tofik czyta tylko książki o XVII-XVIII wieku, ale że większość jego pozycji zamyka się właśnie w okresie od Polski Piastów do XVII-XVIII wieku. Ale to tak w ramach offa...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

A czy ktoś nadąży za Tofikiem ? Do 20 strony on ma bardzo zrównoważony pakiet czytelniczy, wspomniany okres stanowi w nim jakieś 20 %.

Share this post


Link to post
Share on other sites
revalver   

ok, wielkie dzięki panowie postaram sie nadążyć chociaż z szukaniam rzadszych tytułów moge mieć problem, bo miasto małe to i biblioteka mała a żeby wszystko kupować też nie ma pieniędzy ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pitero   

Na początek to lepiej kup sobie dobre repetytorium i załatw sobie (można wypożyczyć z biblioteki szkolnej, od nauczyciela, itp.) kilka różnych podręczników (z różnych wydawnictw), bo żeby w ogóle czytać lektury na jakiś temat, najpierw powinieneś znać ogólny zarys tego tematu. Lektury są do utrwalenia i wgłębienia się w temat - na maturze pytania nie są aż tak szczegółowe, a całej historii w stopniu szczegółowym nie przerobisz, bo w takim stopniu nie znają całej historii nawet zawodowi historycy.

Przykładowo książka pt. "Agresja 17 września 1939" jest moim zdaniem na maturę całkowicie bezużyteczna - zbyt wąski temat, żeby mógł pojawić się kiedykolwiek na maturze - nawet rozszerzonej.

Wiem co mówię bo już mam kilka próbnych i prawdziwą (pisałem ją w dniu dzisiejszym) za sobą.

Lektury czytaj na początek z okresu, który Cię najbardziej interesuje - kiedy (jeśli) rozwiniesz w sobie zainteresowania historyczne, możesz zacząć bardziej dogłębnie studiować inne zagadnienia.

Aha - i jeszcze się chyba nie zdarzyło, żeby na maturze był temat z historii powszechnej...

Jeszcze jedno - nie lekceważ zagadnień gospodarczych!

Pamiętaj też, że w repetytoriach i podręcznikach jest zawsze dużo błędów (jeśli je zauważasz w trakcie czytania - to bardzo dobrze).

Niestety w szkole używamy podręcznika z wyd. nowa era panów Leszka Mrozewicza i Roberta Śniegockiego, który niezbyt mi pasuje no, ale cóż zrobić.

Bo niektóre podręczniki są tak napisane, że człowiek zasypia w trakcie ich czytania - na szczęście nie wszystkie. Dlatego dobrze jest mieć parę różnych z każdej epoki - na pewno chociaż jeden z każdej epoki będzie pasował.

Edited by Pitero

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ucio   

Pitero wie co pisze - ma podstawy do tego (ja myślę że też mam) :huh:

Co do tego co koledzy napisali, uważam że dodatkowe lektury nie są konieczne. Ja też kilka przeczytałem i do niczego one mi się nie przydały (w sumie dla rozrywki - czemu nie?).

Zakup jakiś porządny atlas i wspomagaj się nim podczas nauki. Na maturze zawsze jest mapa do podpisania.

Jak napisał Pitero - nie skupiaj się tylko na sprawach polityczno - wojennych ale również na społeczeństwie, gospodarce, religii, kulturze.

Ucz się systematycznie, codziennie po trochę przed maturą tylko sobie powtórzysz.

A nauka na matmę na pewno Ci się przyda - zdolność logicznego myślenia.

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Ostatnie dwa posty zostały usunięte. Użytkownika oferującego dostęp do tematyki arkuszy maturalnych informuję, że kolejne tego typu posty również zostaną usunięte, z kolei secesjonistę najmocniej przepraszam za usunięcie jego wpisu. Ufam, że zrozumie moją decyzję :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

I po co było się uczyć ?

Środowiska świeckie, w tym m.in. portal racjonalista.pl i Polskie Towarzystwo Humanistyczne chcą, by rozum, podobnie jak uczucia religijne znalazł się pod ochroną kodeksu karnego. Karą za jego obrazę mogłaby być konieczność powtórnego zdawania matury.

Sprawa dotyczy art. 196 kodeksu karnego, który mówi, że za obrazę uczuć religijnych grozi kara do dwóch lat więzienia. Nieskuteczna walka niektórych środowisk świeckich o usunięcie przepisu trwała od lat, a skoro się nie udało, pojawił się plan B. Zdaniem tych środowisk w paragrafie 196 powinien zostać wprowadzony punkt, który mówi, że kto obraża rozum i znieważa publicznie naukę oraz największe dokonania myśli ludzkiej ostatnich lat trzystu, podlegać powinien karze grzywny albo nawet, jak sugeruje jeden z pomysłodawców zmian, popularyzator nauki Piotr Szwajcer - karze bardziej dotkliwej. - Może takie osoby należałoby nawet skazać na konieczność powtórnego zdania matury - mówi.

http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CCEQFjAA&url=http%3A%2F%2Fm.wiadomosci.gazeta.pl%2FWiadomosci%2F1%2C80269%2C8993922%2CRozum_jak_religia_pod_ochrona_kodeksu_karnego__Raczej.html&ei=idg-TdLpA8yz8QP_1bXdCA&usg=AFQjCNE4IooJlokiyRU4zsPZsZMVt8JJ9g

Nauczył się człowiek zasad dynamiki Newtona i po co ? Zastosujesz trzecią zasadę i co ? Obraża się rozum i znieważa naukę.

Może stąd autorzy tej akcji nie obawiają się reakcji.

Edited by Tomasz N

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   
kto obraża rozum i znieważa publicznie naukę oraz największe dokonania myśli ludzkiej ostatnich lat trzystu,

Dlaczego akurat trzystu lat? To po Koperniku można jeździć jak po "burej suce"?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Gregski napisał:

Dlaczego akurat trzystu lat?

Nie wiem, ale ma to swoje zalety. Marksizm wygasłby dla nich na amen za 156 lat.

To po Koperniku można jeździć jak po "burej suce"?

Dyć zakonnik.

Share this post


Link to post
Share on other sites
kalki   

mój syn dzisiaj zdaje, mam niezłego stresa. najbardziej martwię się o część opisową, ponoć tutaj mają być odpowiedzi: odpowiedzi z matury z historii 2011

znacie jakies jeszcze inne strony z arkuszami?

www.historia.org.pl :) Oczywiście, jeśli mowa o klucz odpowiedzi, ponieważ na stronach typu Dziennik Wschodni, Interia itd. klucz może być mylący, odpowiedzi błędne- tak było rok temu, gdy przeglądałem odpowiedzi do arkuszu podstawowego.

Odpowiedzi mają się pojawić (tak informuje Jarpen Zigrin na forum historycy.org): https://historia.org.pl/index.php/projekty/projekty/matura-z-historii/2058-matura-z-historii-2011-arkusze-maturalne-klucz-odpowiedzi-poziom-podstawowy-i-rozszerzony.html

Edited by kalki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.