Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
q-bazz

Historia Polski

Rekomendowane odpowiedzi

q-bazz   

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Właśnie skończyłem czytać książkę P.T. Leszka Podhorodeckiego pt. "Wazowie w Polsce". Kończy się ona, jak można byłoby przypuszczać, abdykacją Jana Kazimierza oraz wstąpieniem na tron Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Teraz, aby kontynuować chronologicznie lekturę na temat historii Polski, chciałbym przeczytać publikację nt. kraju nad Wisłą od czasu końca Wazów do powiedzmy rozbiorów. W gruncie rzeczy chodzi mi o XVIII wiek w Polsce. Pragnę nadmienić, iż nie liczę na polecenie mi publikacji w stylu studenckiej cegły nie do przebycia, a czegoś w rodzaju eseju na kształt Pawła Jasienicy czy właśnie Leszka Podhorodeckiego. Dziękuje za wszystkie propozycje z góry i serdecznie pozdrawiam. ;-)

q-bazz

PS

Mam nadzieję, że umieściłem temat ten w adekwatnym dziale. (?)

PS2

Chciałbym również nadmienić, iż oczekują już dobre 3 miesiące na to, aby w bibliotece w końcu została oddana książka P.T. Normana Daviesa pt. "Boże igrzysko", a więc jej - proszę mi nie polecać. ;)

EDIT:

CZY NAPRAWDĘ NIKT NIE JEST W STANIE MI POMÓC? TEMPUS FUGIT...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

No cóż to ja Ci polecę jednak cegłę, czyli drugą część Historii Polski pióra prof. M. Markiewicza ;).

Ewentualnie Wielką Historię Polski i tomy obejmujące okres Cię interesujący.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Może (zapewne?) i jest ale ja się słabo na tym okresie znam, więc polecam to com czytał do egzaminów, no i ze 'staroci' to jest jeszcze Gierowski, ale on już się chyba nieco zdezaktualizował.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Bardzo dobra synteza dziejów Polski to "Historia Polski" Jerzego Topolskiego. Moim zdaniem (podkreślam to "moim"), ale to jest jedna z lepszych syntez.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Czytam to obecnie Drogi Kolego i jako laik w dziedzinie (nie wiem co na to spece) mogę Ci powiedzieć, że mogłeś lepiej trafić w żałośnie małej liczbie przypadków. Oczywiście jeśli szukałeś nie-syntezy, a monografii danego wydarzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Fakt, "Odsiecz" Wimmera jest taka średnia, jakoś mnie nie zafascynowała, brakuje mi trochę w tej książce, przede wszystkim rzetelnego OdeB.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Ja mam małe wymaganie co do książek ;) Z tego co przeczytałem (ok. 200 stron na ok. 240, wydanie Interpressu z 1983) autor podejmuje polemikę z innymi historykami, czasami przyznaje się do własnych błędów z przeszłości, podaje szczegółowe (choć wg niego wiele szczegółów zostało pominiętych, bo to wydanie jest trochę okrojone) dane i liczby. Ale wiadomo, laikowi się może nawet niewiele spodobać. OdB nie zamieścił np. Podhorodecki w "Wiedniu 1683", więc częściowo Wimmer jest rozgrzeszony :) :) :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
q-bazz   

Kończę już czytanie tego Wimmera i szczerze mówiąc jest to książka jak dla mnie trochę zbyt szczegółowa, w związku z tym pominąłem np. opisy niektórych bitew. Niedługo ją kończę i szukam czegoś nowego, ale nie wiem za czym się rozglądać. Jakoś nie widzi mi się czytanie książek typu podręczników, gdzie nic nie jest dokładnie wytłumaczone tylko w skrócie parę dat - nie lubię tak się uczyć historii. No chyba, że tylko mój szkolny podręcznik jest tak beznadziejny, a te polecone na stronie są lepsze, łatwiejsze? Jak to jest?

Hallo, hallo! Proszę się nie wstydzić pomóc mi. Nie gryzę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.