Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
q-bazz

Historia Polski

Recommended Posts

q-bazz   

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Właśnie skończyłem czytać książkę P.T. Leszka Podhorodeckiego pt. "Wazowie w Polsce". Kończy się ona, jak można byłoby przypuszczać, abdykacją Jana Kazimierza oraz wstąpieniem na tron Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Teraz, aby kontynuować chronologicznie lekturę na temat historii Polski, chciałbym przeczytać publikację nt. kraju nad Wisłą od czasu końca Wazów do powiedzmy rozbiorów. W gruncie rzeczy chodzi mi o XVIII wiek w Polsce. Pragnę nadmienić, iż nie liczę na polecenie mi publikacji w stylu studenckiej cegły nie do przebycia, a czegoś w rodzaju eseju na kształt Pawła Jasienicy czy właśnie Leszka Podhorodeckiego. Dziękuje za wszystkie propozycje z góry i serdecznie pozdrawiam. ;-)

q-bazz

PS

Mam nadzieję, że umieściłem temat ten w adekwatnym dziale. (?)

PS2

Chciałbym również nadmienić, iż oczekują już dobre 3 miesiące na to, aby w bibliotece w końcu została oddana książka P.T. Normana Daviesa pt. "Boże igrzysko", a więc jej - proszę mi nie polecać. ;)

EDIT:

CZY NAPRAWDĘ NIKT NIE JEST W STANIE MI POMÓC? TEMPUS FUGIT...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gnome   

No cóż to ja Ci polecę jednak cegłę, czyli drugą część Historii Polski pióra prof. M. Markiewicza ;).

Ewentualnie Wielką Historię Polski i tomy obejmujące okres Cię interesujący.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gnome   

Może (zapewne?) i jest ale ja się słabo na tym okresie znam, więc polecam to com czytał do egzaminów, no i ze 'staroci' to jest jeszcze Gierowski, ale on już się chyba nieco zdezaktualizował.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Bardzo dobra synteza dziejów Polski to "Historia Polski" Jerzego Topolskiego. Moim zdaniem (podkreślam to "moim"), ale to jest jedna z lepszych syntez.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Czytam to obecnie Drogi Kolego i jako laik w dziedzinie (nie wiem co na to spece) mogę Ci powiedzieć, że mogłeś lepiej trafić w żałośnie małej liczbie przypadków. Oczywiście jeśli szukałeś nie-syntezy, a monografii danego wydarzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fakt, "Odsiecz" Wimmera jest taka średnia, jakoś mnie nie zafascynowała, brakuje mi trochę w tej książce, przede wszystkim rzetelnego OdeB.

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Ja mam małe wymaganie co do książek ;) Z tego co przeczytałem (ok. 200 stron na ok. 240, wydanie Interpressu z 1983) autor podejmuje polemikę z innymi historykami, czasami przyznaje się do własnych błędów z przeszłości, podaje szczegółowe (choć wg niego wiele szczegółów zostało pominiętych, bo to wydanie jest trochę okrojone) dane i liczby. Ale wiadomo, laikowi się może nawet niewiele spodobać. OdB nie zamieścił np. Podhorodecki w "Wiedniu 1683", więc częściowo Wimmer jest rozgrzeszony :) :) :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
q-bazz   

Kończę już czytanie tego Wimmera i szczerze mówiąc jest to książka jak dla mnie trochę zbyt szczegółowa, w związku z tym pominąłem np. opisy niektórych bitew. Niedługo ją kończę i szukam czegoś nowego, ale nie wiem za czym się rozglądać. Jakoś nie widzi mi się czytanie książek typu podręczników, gdzie nic nie jest dokładnie wytłumaczone tylko w skrócie parę dat - nie lubię tak się uczyć historii. No chyba, że tylko mój szkolny podręcznik jest tak beznadziejny, a te polecone na stronie są lepsze, łatwiejsze? Jak to jest?

Hallo, hallo! Proszę się nie wstydzić pomóc mi. Nie gryzę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.