Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

maxgall   
Doprawdy, w prasie coś takiego napisali? A jakiej?

Wprost w żadnej, ale tak to zrozumiałem. No przyznaję że zastosowałem skrót myślowy (może troszkę pokręcony) który zaraz postaram się wyjaśnić. No więc mamy taka sytuacje: zakładam że wojsko dostaje do testów 2 wersje tego samego karabinu, obie na takim samym poziomie rozwoju, o takich samych parametrach technicznych (celność, wytrzymałość, niezawodność itd.) – jeżeli jest inaczej, to znaczy jedna wersja jest bardziej dopracowana od drugiej, to w ogóle nie ma o czym mówić – i ma z nich wybrać jedną wersję. W tym przypadku będą się liczyły subiektywne odczucia żołnierza który taki karabin/karabiny będzie testował. I zakładam że wybierze broń w układzie do którego jest przyzwyczajony. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Na szczęście żołnierze będą występowali tylko jako jeden z wielu głosów podczas wyboru nowej broni - jak sam napisałeś, z racji z tego, że nie bardzo się na tym znają.

Tego nie napisałem i wcale tak nie uważam. Wydaje mi się że nasi żołnierze w ciągu ostatnich kilku lat zdobyli dużo doświadczenia w praktycznym użyciu broni i już coraz lepiej wiedzą czego chcą (lub czego nie chcą) – mogli sporo podpatrzeć u kolegów z innych armii i naocznie się przekonać jak różne rozwiązania spisują się w „terenie”.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
REMOV   
W tym przypadku będą się liczyły subiektywne odczucia żołnierza który taki karabin/karabiny będzie testował. I zakładam że wybierze broń w układzie do którego jest przyzwyczajony. Tak mi się przynajmniej wydaje.
Moim zdaniem, taki test jaki opisałeś jest - z oczywistych powodów - pozbawiony jakiegokolwiek sensu. Dlaczego? Dlatego, że nie ma to być ocena, w której ktoś sobie potrzyma przez kilka dni karabinek w rękach, ale kilkumiesięczne testy, w których - w pierwszej kolejności - musisz złamać posiadane nawyki. Jeżeli tego nie zrobisz, to wypaczasz całą ideę. Jeszcze lepiej - jak to było zawsze w SZA podczas wprowadzania broni - dać ją do ręki młodym żołnierzom, którzy świeżo się zaciągnęli. I porównać ich opinię z opiniami innych świeżych rekrutów w użytkowaniu karabinka w innym układzie.
Wydaje mi się że nasi żołnierze w ciągu ostatnich kilku lat zdobyli dużo doświadczenia w praktycznym użyciu broni i już coraz lepiej wiedzą czego chcą
Nie bardzo, a raczej ani trochę. Na czym niby miałoby owo doświadczenie polegać, skoro szkolą się i użytkują tylko jeden rodzaj broni, a z innym co najwyżej mogą się zapoznać przez chwilę? Możesz mi to wyjaśnić? Chyba, że wierzysz w jakieś magiczne przenoszenie doświadczeń z jednych konstrukcji na inne, ale nic na to na niebie i na ziemi nie wskazuje (pomijam już kwestię wyszkolenia naszych żołnierzy i ich otwartości na cokolwiek, jak również umiejętności sensownego argumentowania za i przeciw, aby nie psuć Ci idyllicznego obrazu Wojska Polskiego, choć ja z takimi materiałami się zapoznałem i szczerze mówiąc, uważam, że lepiej zrobiliby to czesto ludzie z ulicy, ale to moja opinia) :)
mogli sporo podpatrzeć u kolegów z innych armii i naocznie się przekonać jak różne rozwiązania spisują się w „terenie”.
I co takiego daje Ci podpatrywanie? Pomijam już fakt, że broń, która się nie spisuje w terenie nie jest używana w wojsku, więc to jest dziwaczne tłumaczenie.

Podsumowując, jeżeli podczas testu ktoś się będzie posługiwał przyzwyczajeniami, to taki test jest do wyrzucenia. Chyba, że nie wierzysz w żaden postęp, a jedynie w rozwijanie tego, co jest, bo to wprost wynika z przenoszenia przyzwyczajeń. Generalnie zawsze pierwszym etapem szkolenia jest złamanie nawyków i przyzwyczajeń i szkolenie od początku, bo tylko to gwarantuje Ci obiektywność. Inna rzecz, że naszej armii o takie wyrafinowanie - z doświadczenia - nie podejrzewam, niestety. Pod względem testowania czegokolwiek to jesteśmy daleko, daleko w tyle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

No i minął grudzień... a MSBS zupełnie nieoczekiwanie i zgodnie z harmonogramem doczekał się prezentacji demonstratorów technologii. Podobno oddano z nich już kilkaset strzałów.

Jestem coraz bardziej pod wrażeniem tej konstrukcji. Panowie inżynierowie projektujący ten karabinek nadali zupełnie nowe znaczenie określeniu „Modułowy”.

Otóż wybór konstrukcji MSBS (klasyczna/bezkolbowa), nie musi być dokonany przez dowództwo na etapie zamówień, ale każdy żołnierz (zakładając oczywiście że będzie dysponował pełnym zestawem wyposażenia) będzie mógł samodzielnie przed akcją skompletować taki zestaw jaki mu będzie potrzebny, wymieniając odpowiednie moduły.

Mam nadzieje że Remov zawita do nas i podzieli się wrażeniami ze strzelnicy.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

ten wyższy karabinek to jest na podstawie karabinu FAMAS w układzie Bullpup. Tak propo to my mamy karabiny Belyr a nie kałamachy, Beryl jest na podstawie karabinu Ak -76 o konstrukcji AK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

Arku, jeśli nie masz o czymś pojęcia to o tym nie pisz [ciach].

WP wciąż używa kbk AKM/AKMS które są na wyposażeniu niektórych jednostek lub leżą w magazynach.

Zaś kbk wz.96 Beryl oparty jest o konstrukcję kbk wz.88 Tantal o ile mnie pamięć nie myli.

A poza tym co to jest AK-76? :lol:

Zdajesz sobie sprawę że takiej broni nie ma? Chyba że chodzi ci o kbk AK (nie AK-47 bo ta nazwa nie jest do końca poprawna).

ten wyższy karabinek to jest na podstawie karabinu FAMAS w układzie Bullpup.

Bzdura [ciach], MSBS-5,56 to nowa konstrukcja, a tym bardziej wersja bezkolbowa nie bazuje na FAMAS'ie. Ale wiedziałbyś o tym gdybyś poczytał chociażby prasę branżową, i byłoby to lepsze rozwiązanie niż tworzenie własnych, [ciach] teorii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.