Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
redbaron

Operacja limanowsko-łapanowska

Rekomendowane odpowiedzi

redbaron   
Co do działań 47 RID pod Żegociną i Rajbrotem oraz Kobyłą, to nie znam Weltkriegu - nie mam do niego dostępu (Jeśli redbaron (lub ktokolwiek inny) mógłby użyczyć PDF'a lub inny pliczek z interesującymi stronami opisującymi te działania będę wdzięczny).

Zobaczę ile tego jest i podeślę Ci fotki na mejla.

Ciekawy opis walk w Żegocinie jest w książce Sławoja-Składkowskiego "Moja służba w Brygadzie" gdzie Rosjanie zabili podczas patrolu pod nim konia. Opisuje też zasadzkę w którą wpadł konny zwiad 47 RID pod Żegociną. Muszę poszukać tych poległych w Drogomirze - ciekaw jestem czy jednak nie będą oni opisani jako zwykli żołnierze któregoś z pułków piechoty.

Czytałem, ale nie zwróciłem uwagi - muszę zerknąć jeszcze raz.

Co do książek to jeszcze wspomnienia Conrada mogą być niezłe no i książka generała Rotha.

Ostatnio ukazała się książka Militaria Verlag o jednostkach bośniackich zarówno po angielsku jak i po niemiecku tylko cena jest fajna 87 EURO+przesyłka.

Pzdr

Znam tę serię mam z niej 2 książki - są naprawdę super, ale cena jest niestety zaporowa.

Co do znaczenia bitwy, do przyszedł mi do głowy jeszcze jeden argument, że nie była decydująca - porównaj z Gorlicami. Po Gorlicach zagrożenie dla Krakowa i Karpat zniknęło. Po Limanowej zaś Rosjani wciąż mogli próbować forsować Karpaty i szło im całkiem nieźle przecież. Zamiast w Karpaty mogli przecież jeszcze raz iść na Kraków. Zatem znaczenie duże - operacyjne, ale nie rozstrzygające.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem V tom OULK bez mapek za 1,5 Euro + przesyłka. ;)

Szukałem książki już prawie wszędzie, allegro penetruję od dawna podobnie e-bay odklepnuto czy aukro.

Co do wartości tych oddziałów - to mam wyrobione zdanie. Porucz książki i artykuły kolegi Marka Lisa n/t walk w okolicach Sandomierza - działała tam 110 Brygada Landwehry z okolic Krakowa. To co z nimi robili Rosjanie to coś niesamowitego. Co prawda Sandomierza nie zdobyli ale to tylko efekt braku współpracy z artylerią i kawalerią która ignorowała walczących obok piechurów. Jeśli te oddziały broniłyby Krakowa to po przełamaniu linii obrony raczej nie nadawałyby się do jakiegokolwiek zorganizowanego oporu. W przeciwieństwie do Przemyśla Kraków w XI i XII 1914 nie miał praktycznie w załodze tak silnych jednostek i o tak wysokim morale jak jednostki węgierskie. A upadek Krakowa niekoniecznie musiałby mieć znaczenie strategiczne - wydźwięk polityczno-społeczny byłby niesamowity a wiara w zwycięstwo w armii A-W zmalałaby do zera. W trakcie walca parowego jednostki walczące z Rosjanami zarówno w okolicach Charzewic, Sterkowca, Gawłowa, Krzeczowa i Mikluszewic nie spisały się Rosjanie rozbijali je w puch Korpusy X i XI wyprawiały co chciały. Próba zatrzymania rosyjskich 42 jakuckiego i atakującego na południe od niego 41 irkuckiego pułku piechoty z 10 Dywizji Piechoty na linii Raby przez jednostki Landwehry, niedobitków z 10 lwowskiej dywizji piechoty i jednostek rozbitej dywizji kawalerii Honvedu skończyły się tym czym musiały się skończyć to jest bezładnym odwrotem na linię wzgórz w okolicy Dobczyc. Skoro dwa pułki potrafiły ścigać brygadę landwehry wspartą jednostkami frontowymi to myślę, że w twierdzy nie byłoby dużo lepiej. Szczególnie biorąc pod uwagę, że zarówno jednostki obu dywizji austriackiej jak i rosyjskiej brały udział w walkach od początków operacji lwowskiej. rosyjska 10 DP walczyła w składzie XKA atakując na Brody a A-W 11 DP ze Lwowa walczyła też w tej operacji ponosząc znaczne straty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Ja kupiłem V tom OULK bez mapek za 1,5 Euro + przesyłka. ;)

Gratuluję fuksiarzu ;) Tomy od 1 do 7 są do znalezienia jako pdf albo djvu na www.archive.org w razie czego.

A upadek Krakowa niekoniecznie musiałby mieć znaczenie strategiczne - wydźwięk polityczno-społeczny byłby niesamowity a wiara w zwycięstwo w armii A-W zmalałaby do zera.

No to jest argument poważny. W sumie nie zajmowałem się c.k. armią na tyle, żeby móc się wypowiedziec na temat skutków ewentualnego upadku Twierdzy Kraków, toteż biorę Twoje słowa na wiarę.

Weltkrieg ma w tomie 6 strony od 299 - 305 informacje o udziale 47 DPRez w L-Ł. [podeślij mi na PW swój email, to wyślę Ci fotki tych stron]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A ja mam takie coś, tylko nie wiem czy to ten obszar:

Roman Frodyma

Cmentarze wojenne z I wojny światowej na ziemi tarnowskiej.

Krosno 2006 z 400 str.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Tomaszu, to raczej jest bitwa pod Gorlicami. Swoją drogą nie wiedziałem, że Frodyma popełnił tę książkę. Wcześniej wydał 3 tomiki przewodnika, a jeszcze wcześniej cośtam na powielaczu, co w bibliotece mamy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak to nowe wydanie już nie Rewaszu tylko Ruthenusa z Krosna. Dofinansowane przez ROPWiM i Województwo Małopolskie. Niestety zasięg książki obejmuje Gorlice i niektóre pokrewne Tarnowowi tereny (Jest powiat Dąbrowa Tarnowska)np opisane są cmentarze w Uściu Jezuickim (legioniści) i Charzewicach(potyczka IR95 i któregoś z FJB 30 bodajże ze Steyr 19 XI 1914) - nie mające wspólnego nic z operacją gorlicką - tylko z walkami odwrotowymi w X i XI 1914 roku. Poza tym to większość cmentarzy operacji gorlickiej i z nią powiązanych. Fajne wydanie ale na wyprawy sporo lepsze poprzednie 3-tomowe, bo gabaryty mniejsze.

Na allegro się czasem pojawia, warto kupić bo mapki są spoko, do tego dużo ciekawych zdjęć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.