Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Nowe społeczeństwo

Recommended Posts

Rewolucja Francuska stworzyła nowy typ społeczeństwa we Francji - jakie dokładnie?

Przytoczę tutaj fragment konserwatywnego obserwatora Malleta du Pan.

"Księżna poślubiła swego notariusza, dawny kapitan gwardii został księgarzem, paryski kanonik pomocnikiem drukarskim, konstytucyjny biskup urzędnikiem. Jest to całkowite przeobrażenie stanów, a większość Francuzów... dostosowuje się do sytuacji."

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

tak samo jak czasy napoleońskie przyniosly nam kodeks cywilny, często stosowany do dziś, tak samo samo spoleczeństwo stalo się nowoczesne. Nowoczesne bo oficjalnie coraz mniej zależne od tego kto z jakiej klasy pochodzil, bo oficjalbnie wolne, równe a każdy, niezależnie od tytulatury przed nazwiskiem tak samo odpowiadal za swoje czyny, każdy mógl zostać marszalkiem a bulawę nosil "w tornistrze", tym bardziej, że i wśród generalów napoleońskich bywali przemytnicy.

Mimo późniejszych prób powrotu do czasów sprzed rewolucji nie udalo się to nigdy w pelni, a zbyt mocne naciski powodowaly dalsze problemy i niepokoje spoleczne.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Lu Tzy- proszę o rozwinięcie myśli.

Victor Hugo w "Nędznikach" pisał o "rozsypaniu się w gruzy dawnego społeczeństwa francuskiego". Było nowe społeczeństwo, inne od poprzedniego. Zmiany oczywiście zaszły. W kontekście ustanowienia Legii Honorowej przez Napoleona mówi się przecież o nowej arystokracji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja może troszkę nie na temat, czy jest jakieś inne określenie stanu trzeciego ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.