Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
vanbrovar

Moskwy droga do prymatu w Rusi

Recommended Posts

Witam, w jaki sposób Wielkie Księstwo Moskiewskie osiągnęło swoją pozycję z czasów nowożytnych, stając się Wszechrusią? Państwo miało początkowo niewielki obszar, było zależne od Chanów, a głównym rozgrywającym na terenach ruskich była Litwa. Operowanie na biednym krańcu Europy było przynajmniej trudne (są mapy, które Moskwę umieszczają w Azji), a jednak udało się.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Dobre utrzymywanie stosunków z chanem, wykorzystywanie problemów wewnętrznych Ordy (np. walk o tron) i wzmacnianie swej pozycji na Rusi, w końcu przewodniczenie jej ukoronowane Kulikowym Polem. Oczywiście mamy etap zadyszek - klęski z Litwą, wejście Tochtamysza do Moskwy, brak większej możliwości trwałego rozciągnięcia swej władzy na Nowogród Wielki i Psków za rządów Witolda na Litwie, ale coraz większe problemy chana i brak zainteresowania Wschodem ze strony unii polsko - litewskiej, pomogło Moskwie wyjść na prostą - mimo planów koalicji polsko - szwedzko - litewsko - rusko (po części) - tatarskiej przeciw Moskwie za Iwana Srogiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.