Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
4313_1481369817

Wojna japońsko-rosyjska 1904-1905

Recommended Posts

Wojna japońsko-rosyjska 1904-1905 jest jak odnoszę wrażenie konfliktem nieco zapomnianym i niezbyt rozpowszechnionym w polskiej historiografii wojskowej.Postanowiłem zatem przybliżyć pewne aspekty wojny lat 1904-1905. Po cichu liczę, że stanie się to początkiem dyskusji, która może z czasem rozwinie się i przybliży uczestnikom forum czas tamtych lat.

W dniu dzisiejszym rozpocznę od skromnego przedstawienia sił lądowych armii carskiej.

Armia rosyjska

Przeddzień wojny siły armii rosyjskiej w służbie czynnej liczyły od 1 mln 50 tys. do 1mln 100 tys. Poza tym armia carska mogła powołać pod broń 2 mln 400 tys. (?)rezerwistów. Na Dalekim Wschodzie przebywało około 100 tys. ludzi. Jednakże najlepsze jednostki pozostawały w części europejskiej carskiej Rosji. Ówczesną jednostką taktyczną i organizacyjną był korpus. W jego skład wchodziły dwie dywizje piechoty i jedna dywizja kawalerii oraz służby tyłowe. Natomiast w skład dywizji piechoty wchodziły cztery pułki piechoty oraz brygada kawalerii oraz 100 kawalerzystów. Piechota rosyjska posiadała na swym wyposażeniu powtarzalny karabin Mosina wz. 1891 (0.3 cala(kaliber), z magazynkiem o pojemności 5 nabojów i o zasięgu od 1830m do 1920m,kaliber 7,62 .)Ponadto na wyposażeniu bojowym żołnierzy znajdował się długi, czworokątny bagnet, który był niemal na stale przymocowany do karabinu.Kawalerzyści posiadali szable.Kozacy wyposażeni byli dodatkowo w piki. [Podobno miało to związek z maksymą, którą wypowiadał feldmarszałek Suworow: "Pocisk to głupiec, bagnet to bohater." Stal z jakiej wykonywana ówcześnie bagnety była tak słaba, że po 100 strzałach bagnet pod wpływem temperatury wykrzywiał się.]Artyleria polowa była uzbrojona w 3-calową (76 mm) armatę wz. 1902 o donośności ognia 6,5 km-10 strzałów na minutę.Ponadto artyleria posiadała armaty: 87mm-armata lekka wz. 1895-donośność 6 km-2 strzały na minutę;63,5 mm-armata górska wz.1883, donośność około 4,2km,6 strzałów na minutę, 152mm-armata ciężka wz.1877-donośność 8,8 km-1 strzał na minutę.Moździerz 152mm wz. 1883-donośność 3,7km-4 strzały na minutę.Baterie miały połączenia telefoniczne z centrami dowodzenia. Rosjanie posiadali, także karabiny maszynowe z Maxima , ale z racji niedoceniania tej broni w początkach konfliktu na dywizję przypadało osiem kaemów.

Dziś pozwolę sobie przytoczyć fragment z książki pod redakcją P.A. Rotmistrowa "Historia sztuki wojennej do roku 1939".Fragment pochodzi z rozdziału o wojnie rosyjsko-japońskiej.Opisuje on założenia taktyczne armii rosyjskiej na podstawie regulaminów z początku wieku.

"W 1900 roku został wydany nowy Ustaw strojewoj piechotnoj służby (Regulamin musztry piechoty), a w roku 1901-projekty Ustawa polewoj służby (Regulaminu służby polowej) i Nastawlenija dla diejstwij w boju otriadow wsiech rodow orużyja (Regulaminu służby polowej broni połączonych). Zgodnie z tymi regulaminami ugrupowanie bojowe składało się z rzutu bojowego i odwodu ogólnego. Siły wyznaczone do rzutu bojowego miały swym ogniem i lokalnymi atakami przygotować natarcie, a w obronie- zdezorganizować ugrupowanie bojowe nieprzyjaciela i zatrzymać go. Odwód ogólny, w którego skład wchodziła nie więcej niż połowa całości sil, był przeznaczony do wykonywania rozstrzygającego uderzenia i wsparcia rzutu bojowego i odwodu. Odwód kompanii nazywano "wsparciem".

Piechota jednostek bojowych posuwała się w natarciu w tyralierze, odstępy między żołnierzami wynosiły dwa kroki. Do czasu zbliżenia się do nieprzyjaciela na odległość skutecznego ognia karabinowego (800-1000m) tyraliery posuwały się zwykłym krokiem w podstawie wyprostowanej, bez skoków. Natarcie odbywało się skokami, wykonywanymi przez całą tyralierę przy czym dostosowywano się do terenu. Wreszcie z rubieży odległej o 50 do 100 kroków od przeciwnika, tyraliery, połączone w tym czasie już z odwodami kompanijnymi, zwierały się dla zwiększenia siły uderzenia na bagnety i rzucały biegem do ataku. Odwody pułków, dywizji i korpusów posuwały się z reguły w szykach zwartych.

Do chwili ataku artyleria powinna była obezwładniać przede wszystkim artylerię nieprzyjaciela oraz częściowo jego siłę żywą, przygotowując w ten sposób atak. W chwili ataku artyleria przenosiła ogień na odwody nieprzyjaciela.

Dowodzenie szykami bojowymi w walce na szczeblu batalion-dywizja odbywało się za pomocą rozkazów przekazywanych przez gońców pieszych lub konnych. Łączność telefoniczna i telegraficzna istniała tylko w korpusach i armiach. Wszyscy dowódcy od kompanii wzwyż znajdowali się za swym ugrupowaniem bojowym."

P.A. Rotmistrow, "Historia sztuki wojennej do roku 1939",Warszawa 1967,s.276-277.

Ponadto:

-piechotę ćwiczono przede wszystkim w prowadzeniu ognia salwami.

-stanowiska ogniowe były odkryte umieszczane na wzniesieniach

-nie zwracano uwagi na maskowanie i okopywanie

-kawaleria początkowo była w walce używana jako zwiad, następnie atakowała bronią białą i prowadziła pościg

-początkowo nie zdając sobie sprawy ze skuteczności kaemów Rosjanie używali ich w baterii

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Lyzio: pomijając sprawy - kto co i ile posiadal, w/g mnie należaloby się także zastanowić nad poziomem korpusu oficerskiego i dowództwa obu tych armii czy także "chęci" do walki. Poziom wyszkolenia kadry dowódczej jest równie ważny jak ilość karabinów, żolnierzy czy donoścnośc broni.

Ówczesna armia rosyjska uchodzila, za dużą, czasem nieźle wyszkoloną i wyposażona lecz bardzo slabo dowodzoną.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spokojnie te sprawy, o których piszesz FSO również poruszę w odpowiednim momencie, póki co trzymam się swoich założeń planowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziś wspomnę troszkę o rosyjskiej marynarce wojennej. Niestety nie posiadam zbyt wiele materiałów na jej temat, dlatego dziś będzie krótko. Jednakże za to podaję link do zdjęć z okrętami rosyjskimi z tamtego okresu, które można ściągnąć sobie na kompa: http://odsiebie.com/pokaz/1376390---969f.html

W początkach wojny rosyjska marynarka posiadała 231 okrętów. Z czego większość stacjonowała w portach na Morzu Czarnym i Bałtyckim. Eskadra rosyjska Oceanu Spokojnego liczyła od 66 do 72 okrętów. Tonaż eskadry wynosił 222 404 tony. Stan załóg oceniano na 17 tys. ludzi. W kwietniu 1903 roku eskadrę podzielona na dwa zespoły-władywostocki oraz portarturski. Na zespół portarturski przypadło:

-7 pancerników

-1 krążownik pancerny

-7 krążowników panceropokładowych

-7 kanonierek

-2 krążowniki torpedowe

-22 kontrtorpedowce

-5 jednostek specjalnych i pomocniczych

Sam Port Arthur jako baza marynarki był słabo przygotowany do obrony. Ze względu na szczupłe zapasy eskadra przebywała przeważnie w porcie.(Okręty pływały tylko przez cztery miesiące w roku).

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

"Sam Port Arthur jako baza marynarki był słabo przygotowany do obrony. Ze względu na szczupłe zapasy eskadra przebywała przeważnie w porcie.(Okręty pływały tylko przez cztery miesiące w roku)."

Czy mógłbyś to dookreślić? Czy zapasy dotyczyły samego portu - których nie bylo wiele i w związku z tym w razie jakiegokolwiek ataku, obrona moglaby być jedynie krótkotrwała [brak możliwości wyżywienia obrońców]; czy z kolei owe nieznaczne zapasy dotyczylyokrętów i floty mającej swoją bazię w Port Artur - co mogło oznaczać, że przez większą część roku okręt staly na kotwicy i nic nie roblily, czy i jednego i drugiego?

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Armia Japońska

Siły lądowe armii japońskiej w początkach wojny sięgały od 375 tys. do 380 tys. Co ciekawe, ogółem w trakcie wojny Japonia była w stanie zmobilizować 1 mln 185 tys. żołnierzy i oficerów przy 46 mln swoich mieszkańców. W porównaniu do ówczesnej 140 mln Rosji jest to rezultat naprawdę imponujący.Kto czytał mój poprzedni post ten na pewno pamięta, że liczba wojsk rosyjskich w służbie czynnej wynosiła od 1 mln 50 tys. do 1mln 100 tys.Kraj o 3-krotnie mniejszej liczbie mieszkańców był wstanie wystawić armię zbliżoną do wielkiej Rosji.Armia stała dysponowała ponad 8 tys. oficerów, 142 tys. szeregowych oraz 684 działami oraz 147 cekaemami.Do tego można doliczyć ponad 50 tyś. szeregowych i oficerów wojsk terytorialnych. Organizacja jednostek opierała się na dywizji piechoty. W jej składzie znajdowały się: 2 brygady piechoty (po 2 pułki) oraz pułk kawalerii, pułk artylerii polowej, batalion inżynieryjno-saperski i służby tyłowe. Według ówczesnych standardów taki związek taktyczny i organizycyjy liczył etatowo 13 454 oficerów i szeregowych, 800-900 koni oraz 36 armat 75mm.Żołnierze byli uzbrojeni w karabin Arisaka wz. 1897 (pięciostrzałowy,kaliber 6,5mm, donośność od 1800-2000m). Japończycy używali zmodyfikowanego karabinu Hotchkissa zwane w kraju kwitnącej wiśni ckm M1900. (Interesujące jest, że sprzęt piechoty japońskiej ważył 19 kg plus waga karabinu około 4 kg, europejska piechota dźwigała sprzęt około 30 kilogramowy.)Kawalerzyści byli uzbrojeni w te same karabiny oraz szable. Artyleria posiadała na wyposażeniu armatę Arisaka wz.1898 o kalibrze 75mm-3 strzały na minutę-donośność 4800 m. Z kolei artyleria forteczna i oblężnicza działa kalibrów do 280mm.Działa górskie rozkładano i przewożono na kucykach.I tym oto akcentem zakończę podstawowe opisywanie sił cesarza Mutsuhito.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   
powtarzalny karabin Mosina wz. 1891 (30 mm,

Nie myśl że się czepiam, posty mi się podobają, tylko co to jest te 30 mm?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak naprawdę to dopiero zwróciłeś mi na to uwagę.Taki mały szczegół, a nie zwróciłem na niego uwagi.Tam nie powinno być 30mm tylko 0,3 cala, co równa się 7,62.Poprawię ten błąd.Swoją drogą to tracę już wzrok, skoro nie dostrzegam takich błędów. Tak jak w przypadku Arisaki 6,5 mm jego kaliber w calach będzie wynosił jakieś 0.25 cala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziś troszkę informacji na temat sposobu walki Japończyków.Niestety materiał nie jest tak łatwy do zdobycia i stosunkowo nie wiele się pisze(biorę tu pod uwagę jedynie polską literaturę fachową na ten temat, jeszcze nie jestem wielkim poliglotą i nie mam prawa póki, co powoływać się na literaturę obcą) o strategii i taktyce przeciwników Rosjan. (Królestwo za umiejętność władania japońskim ;) )

Ówcześni oficerowie byli bezpośrednimi potomkami samurajów.Kontynuowali oni dawną drogę w duchu bushi zapoczątkowaną przez swoich przodków. Japończycy byli szkoleni między innymi przez Niemców, którzy mieli ich wyćwiczyć w duchu nowoczesnej wojny(?). Piechotę szkolona w duchu zaczepnym, atak był kończony atakiem na bagnety, wykonywa go w kolumnach szturmowych, co w sumie narażało piechotę na straty.Kawaleria po zbliżeniu się do przeciwnika walczyła z piesza, szarże miały miejsce rzadko.Artyleria szkolona była do walki ze stanowisk ukrytych.I to niestety tyle ile na dzień dzisiejszy mogę napisać.Kiedy uzyskam jakieś nowe informacje, nie omieszkam ich natychmiast dodać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Łyzio - materiały po angielsku mogą być? Coś powinienem wygrzebać o Japończykach wśrod moich e-bookow ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.