Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
+Immune+

Największy dowódca biorący udział w walkach w Afryce?

Jaki jest wg. Ciebie największy dowódca z walk w Afryce Północnej?  

65 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Erwin Rommel
      24
    • Claude Auchinleck
      2
    • Bernard Law Montgomery
      4
    • Ritter von Thoma
      0
    • George Patton
      2
    • Jean François Darlan
      0
    • Inny jaki?
      1


Rekomendowane odpowiedzi

zabs82   

Campbell otrzymał VC za bohaterską obronę Sidi Rezegh w czasie Crusadera dowodząc Grupą Wsparcia 7 DPanc. Myślę, że on był jednym z niewielu d-ców alianckich , którzy "dorastali " niemieckim typu von Bismarck czy Cruwell. Dowodził z pierwszej linii i "wiedział " co się dzieje, co było według mnie kluczowe w czasie walk w Afryce.

Co do Morsheada. Nie na darmo żołnierze nazywali go "Bezlitosnym Mingiem" . Jak mówisz MCh90, dbał o swoich żołnierzy, ale kiedy dokonywał inspekcji na pierwszej linii i stwierdzał "brak zaangażowania " swoich batalionów potrafił być bardzo nieprzyjemny.

Ponadto , wielu uważa go po Blamey'u za najlepszego d-cę Australijskiego w czasie II WŚ.

A co książki o kampanii włoskiej mówią o d-cy 8 i 14 Armii - Olivierze Leese ??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
A co książki o kampanii włoskiej mówią o d-cy 8 i 14 Armii - Olivierze Leese ??

Gen. Leese to jeden z głównych planistów operacji "Diadem"- IV, ostatniej i w końcu zwieńczonej sukcesem operacji przełamania Linii Gustawa i zniszczenia 10. Armii. Operacja, jak wiemy, zakończyła się naprawdę wielkim sukcesem aliantów, za co trzeba koniecznie oddać należyty honor d-cy 8. Armii. Może nie tyle amerykanofob, ale z pewnością pałał niechęcią do gen. Clarka (z wzajemnością, te animozje ciągnęły się jeszcze jakiś czas, ale w końcu, na początku jesieni '44 ich stosunki zaczęły się ocieplać) o którego sposobie dowodzenia miał bardzo złe zdanie i którego chciał prześcignąć w "wyścigu do Rzymu", nieskutecznie zresztą. Jego adiutant kpt. Ion Calvocoressi* (który był przy generale przez całą wojnę- począwszy od momentu, kiedy Leese dowodził XIII KA w Afryce) bardzo dobrze wspominał swego zwierzchnika, jako osobę niezwykle pogodną, wesołą i bezpośrednią, bardzo dbającą o swoich podwładnych.

Wydaje mi się, że był on dowódcą bardzo zachowawczym, przywiązującym wielką wagę do uzyskania potrzebnej przewagi materiałowej, bez polotu, coś jak Montgomery. Warto zauważyć, że chyba przez cały okres trwania kampanii włoskiej 5. Armia Clarka wyprzedzała 8. Armię Leese'a. :( Zdarzały mu się też poważne wpadki- np. podczas przełamywania Linii Gotów w sierpniu-wrześniu '44 powziął brzemienną w skutkach decyzję- zamienił miejscami I KA kanadyjski i V KA, tak, że przy użyciu połowy przewidzianych sił Kanadyjczycy mieli wykonać zadanie V KA- przeprowadzenie szybkiego marszu Via Adriatica. Leese odmówił także przydzielenia Kanadyjczykom dodatkowych oddziałów, co w efekcie doprowadziło do załamania się natarcia 3 września. Ogólnie jego dowodzenie podczas operacji "Olive"- czyli przełamywania Linii Gotów, pozostawia wiele do życzenia.

Przyjaciel generała Andersa i orędownik sprawy polskiej. :)

Pod koniec września Leesa (który dostał awans na d-cę 11. GA w Indiach) zastąpił McCreery, który, jak pisze Holland, okazał się być "bardziej niż Leese otwarty na nowe rozwiązania".

*Calvocoressi został adiutantem Leese'a przed II bitwą pod El-Alamein. Wcześniej służył w Gwardii Szkockiej na I linii frontu i w lipcu 1942, podczas I bitwy pod El-Alamein został ranny i odznaczony Krzyż Wojskowy.

Za: "Piekło Italii" James Holland

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zabs82   
kiedy Leese dowodził XIII KA w Afryce

Błąd. XXX Korpus

Wydaje mi się, że był on dowódcą bardzo zachowawczym, przywiązującym wielką wagę do uzyskania potrzebnej przewagi materiałowej, bez polotu, coś jak Montgomer

No ba. Bo przecież Monty go ściągnął mianując d-ców korpusów ( XXX i XIII) obejmując dowództwo 8 Armii.

Pod koniec września Leesa (który dostał awans na d-cę 11. GA w Indiach)

Błąd. Miał zostać d-cą 14 Armii za Slima. Ale doszło do "strajków" w już zwycięskiej 14 Armii i Leese zrezygnował.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Błąd. XXX Korpus
Błąd. Miał zostać d-cą 14 Armii za Slima. Ale doszło do "strajków" w już zwycięskiej 14 Armii i Leese zrezygnował.

W obu przypadkach podawałem za Hollandem. Jak to w końcu było z tą 14. Armią? O ile mi wiadomo, całą wojnę dowodził nią Slim, natomiast po wojnie (czerwiec '45?) przejął ją Dempsey, gdy jego poprzednik został awansowany na d-cę ALFSEA (Alianckich lądowych sił zbrojnych w południowo-wschodniej Azji). Co do 11. GA- Wikipedia potwierdza wersję Hollanda:

"In September 1944 he was sent to Burma as the British Commander-in-Chief of Allied Land Forces, South-East Asia."

http://en.wikipedia.org/wiki/Oliver_Leese

W tym artykule pojawił się błąd- 11. GA została przemianowana na ALFSEA dopiero w listopadzie '44.

A jak Ty oceniasz dowodzenie Leese'a w Afryce?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zabs82   

Nie mam pod ręką Keegana "Generałowie Churchilla" apropos 14 Armii, więc napisałem z pamięci. Będę koło 6 rano w domu to sprawdzę.

Ale historii z Leesem jako niedoszłym następcą Slima jako d-cy 14 Armii jestem pewien.

Co do XXX/XIII Koprus to na pewno błąd u Hollanda.

Przyznam się, że od dłuższego czasu czytam od "Compassu " do "Supercharge" a dalszy temat jest mi obcy, więc ciężko coś konstruktywnego w temacie powiedzieć.

Czytając o II El Alamein, odnoszę wrażenie, że dowodząc XXX Korpusem nie miał nic do powiedzenia. Monty "czuwał" przez całą bitwę, prędzej d-cy dywizji z XXX Korpusu byli bardziej zaangażowani w temat.

[ Dodano: 2008-11-20, 19:31 ]

Dobra, coś namieszałem z tą 11 GA. To raczej ja wprowadziłem w błąd a nie Holland. W tej samej książce, przy Slimie autor pisze A a przy Leese B. Jak przebrne przez to coś to doedytuje post.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Józek poszedłby na kompromis z Hitlerem? Wątpię? A Lend-Lease? A Roosevelt? A Wielka Brytania i jej flota?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bełkot   
(...)Gdyby Hitler bardziej zainteresował się frontem afrykańskim i dał Rommmlo'wi 2, 3 dywizje pancerne zamiast jednej i drugiej lekkiej, (...)Po Kanale Sueskim padły by roponośne pola dzisiejszego Iraku, (...)Co o tym myślicie?

Na początek: http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=18&t=122826

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.