Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kadrinazi

Największy nieprzyjaciel żołnierza

Rekomendowane odpowiedzi

Temat nie dotyczy może tylko armii brytyjskiej, ale akurat o niej mam nieco danych :) Ocenia się że straty tej armii w okresie 1793-1815 wyniosły ok. 240 000 ludzi, z tego 'tylko' ok. 30 000 zginęło/zmarło w wyniku ran zadanych w walce. Najgorszym przeciwnikiem okazali się nie Francuzi, a komary, wszy, choroby, etc. Klasyczny przykład to wyjątkowo idiotyczna operacja lądowania na Walcharen, gdzie z 40 000 żołnierzy przynajmniej 12 000 zachorowało na tyle ciężko (malaria), że rok po zakończeniu operacji nie było w stanie wrocić do służby. Interesujący, acz znamienny szczegoł - zachorowało tylko 3 % oficerow, za to blisko 60 % szeregowcow (sic!). Armia miała wyjątkowo słabą służbę medyczną, choroby siały straszliwe spustoszenie, zwłaszcza gdy żołnierze mieli problemy z odpowiednią dietą i kwaterami.

A jak to wyglądało w innych armiach? Francuzi słyneli z najlepszej chyba służby medycznej spośrod walczących stron, ale jak mniemam ich straty musiały być rownież ogromne...

Zapraszam do dyskusji!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ReveaL   

Widzę że temat padł...

... co do strony sanitarno-medycznej to szczerze mówiąc nie mam dość informacji by to obiektywnie ocenić.

Jednakże temat jest o "największym nieprzyjacielu żołnierza", więc może coś niecoś się znajdzie ;)

Wg. mnie, najgorsze dla żołnierzy jest długie oczekiwanie.... rzecz ta w połączeniu z niepewnością (np. oczekiwanie na wroga w obozie ) potrafi zmasakrować morale niczym salwa artylerii piechotę francuską pod Somosierrą ;)

Ponadto, z czekaniem wiążą się uczucia takie jak bezsilność, strach i .... rutyna... ona potrafi sprawić że pomija się rzeczy tyle istotne co oczywiste i pozwala dać się zaskoczyć.

Ktoś ma coś do dodania? chętnie porozmawiam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Skoro pocżątek był o armii brytyjskiej to można przytoczyć opis szpitala jej jednego wojaka.

Szpital w Elvas, był to solidny budynek typu fortecznego, całkowicie pozbawiony wentylacji. Świeże powietrze mogło dostać się do pomieszczenia tylko przez drzwi i komin. W jednym małym pomieszczeniu leżało 20 pacjentów z czego 18 już było martwych. W większej sali, na podłodze leżało do 1500 rannych.

Za: T. Klupczyński, Armia brytyjska w latach 1793-1809, Zabrze 2008, str. 237

Co ciekawe, służby medyczne w armii brytyjskiej nie posiadały ambulansów.

Natomiast jeżeli chodzi o choroby to najgroźniejszą zdecydowanie był tyfus (dotyczył on chyba wszystkich armii, z wyjątkiem brytyjskiej - tam jego rolę zajęła malaria, co było spowodowane trochę innym klimatem). Za jego sprawą w oblężonym Torgau z 25-tys. garnizonu zmarło 13 448 oficerów i żołnierzy.

Edytowane przez adam1234

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ReveaL   

Postaram się dotrzeć do Pamiętnika Brandta ukrytego w mej piwnicy i przedstawić opisy tego typu z wojny hiszpańskiej, dobrze są tam opisane m.in. wygląd szpitala polowego w trakcie oblężenia Saragossy, w którym sam Brandt leżał...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.