Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
widiowy7

24 pułk ułanów

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   
24 Pułk Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego (24 p.uł.) - oddział kawalerii Wojska Polskiego II RP i broni pancernej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Pułk stacjonował w garnizonie Kraśnik.

Święto pułkowe obchodził 6 lipca, w rocznicę powstania 214 Pułku Ułanów Armii Ochotniczej.

24 Pułk Ułanów im. Hetmana Żółkiewskiego powstał z 214 Pułku Ułanów Armii Ochotniczej, powołanym do życia w czerwcu 1920 rozkazem Głównego Inspektoratu Armii Ochotniczej. Formował się we Lwowie i w Stanisławowie, a następnie w Lesznie k. Warszawy.

Tyle skopiowałem z wiki.

Co więcej o tej jednostce można powiedzieć? Jakie były dokonania pułku w wojnie polsko- bolszewickiej?

Jak wyglądała służba jednostki w okresie dwudziestolecia międzywojennego?

Wreszcie, jak przebiegała motoryzacja pułku?

No i oczywiście walki wrześniowe.

Czy był na nowo sformowany we Francji?

A do Ciekawego

Czy w Kraśniku zostały jakieś pozostałości po pułku? Koszary i.t.p ?

Czy jakoś się kultywuje pamięć po tej jednostce? Jeśli tak, to od kiedy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

O. I to jest temat ;)

Czy w Kraśniku zostały jakieś pozostałości po pułku? Koszary i.t.p ?

I tak, i nie. Jest to pytanie trudne - cała dzielnica, w której kiedyś znajdowały się koszary, została zabudowana blokami (nomen - omen - także nazwana "Koszarami"). Tam, gdzie mieściła się kiedyś wartownia, obecnie znajduje się Urząd Stanu Cywilnego. W zachodniej części (w kier. Kraśnika Fabr.) zlokalizowane są rozwalające się budynki (dawnej stajnie, później warsztaty), na placu od frontu zaś jakis idiota dał zezwolenie (a drugi go zrealizował) na budowę sporego Carrefour'a i stacji CPN :D Były też solidnie zbudowane drewniane baraki, ale stworzono w nich mieszkania socjalne dla najuboższych, i najprawdopodbniej jeden z nich puścił je z dymem ... Są jeszcze resztki strzelnicy ułańskiej (betonowe stanowiska i kulołap), ale te znajduja się obecnie na prywatnym gruncie, i właściciel, ku mojej zgrozie, stopniowo je zasypuje .............

Czy jakoś się kultywuje pamięć po tej jednostce? Jeśli tak, to od kiedy?

Oczywiście. Istnieje w Kraśniku Muzeum 24pu, a Święto Pułku obchodzone jest corocznie uroczyście w dn. 5 - 6 lipca:

http://www.24pu.org/index.php?option=com_c...=view&id=60

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Z linku podanego przez Ciekawego

Pod koniec sierpnia pułk w składzie trzech szwadronów i szwadronu c.k.m. wchodzi do akcji w ramach 10 Dywizji Piechoty broniącej Zamościa. Wychodzi zwycięsko ze swej pierwszej potyczki z nieprzyjacielską kawalerią otrzymując w ten sposób swój chrzest wojenny w dniu 31 sierpnia 1920 roku. Pułk stacza szereg bitw i potyczek pod Zawałowem, Koniuchami i Boguszycami. Za akcję pod Murzyskiem został chwalebnie cytowany w Komunikacie Naczelnego Wodza. Po ciężkich walkach pod Stepaniem przeszedł do odwodu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Tak, ale to jest Wojna 1920r. Natomiast w 1939r. był w składzie 10BK płk. dypl. S. Maczka, która stanowiła Odwód Armii "Kraków". 2 - go września już weszła do walki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Tak, ale to jest Wojna 1920r..

Zgadza się. Ale jeśli chce się napisać o historii pułku, nie można pominąć całych, bojowych tradycji jednostki.

Zacząłem więc od samego początku.

A trudno zakładać taki sam temat w w różnych działach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
anek   

Cześć, przez przypadek trafiłem tutaj na forum i od razu do tematu, który mnie interesuje i myślę, że jestem w stanie trochę pomóc. Widiowy, jeśli masz pytania, szukasz dokumentów, publikacji to proszę daj znać.

A przy okazji wszystkich odwiedzających stronę www 24PU przepraszam, za jej zbyt rzadkie aktualizowanie. ;)

Mała poprawka odnośnie daty święta pułkowego - kiedyś rzeczywiście było obchodzone 6 lipca, później święto zostało rozłożone na dwa dni, a teraz, ze względów praktycznych, odbywa się przeważnie w pierwszy weekend lipca.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Mała poprawka odnośnie daty święta pułkowego - kiedyś rzeczywiście było obchodzone 6 lipca, później święto zostało rozłożone na dwa dni, a teraz, ze względów praktycznych, odbywa się przeważnie w pierwszy weekend lipca.

Mała poprawka: święto pułkowe zawsze wypadało 6 lipca (na cześć daty powstania 214 Pułku Ułanów Armii Ochotniczej). I dopóki istniał pułk - tak było obchodzone. Natomiast późniejsze roszady dat to wymysł róznych organizacji przyjaciół pułku, oraz miejscowych notabli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wingate   

Jakoś naleciało mnie googlowanie i przez przypadek natrafiłem na ten temat i korzystając że mam konto na forum chciałbym już kilka spraw wyprostować.

Mała poprawka: święto pułkowe zawsze wypadało 6 lipca (na cześć daty powstania 214 Pułku Ułanów Armii Ochotniczej). I dopóki istniał pułk - tak było obchodzone. Natomiast późniejsze roszady dat to wymysł róznych organizacji przyjaciół pułku, oraz miejscowych notabli.

Mylisz się, bo początkowo święto pułkowe obchodzono w dniu 21 września, dopiero w 1935 r. święto zostało ustalone na 6 lipca. Teraz również organizowane są obchody rocznicowe - pierwszy weekend lipca (zresztą obaj na nim byliśmy, szkoda ze nie mieliśmy okazji się poznać). Od zawsze również święto było obchodzone przez dwa dni - "wigilię" oraz dzień główny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kamil89   

005.thumb.jpg.a367668847f616dda07344df547406a4.jpg 

Jeśli chodzi o pułk to tu fotka z około 1935. Jest na niej mój pradziadek Franciszek Wójcik z jak napisał kolegą Kowalczykiem.

Może jest tu jakiś prawnuk kolegi mojego dziadka :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.