Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Kryzys gazowy w Europie, a Polska

Rekomendowane odpowiedzi

Cały dzień śledziłem wiadomości na ten temat. Byle się pan prezydent nie wtrącał, to tylko możemy na tym skorzystać ;)

Ekonomicznie najbardziej po tyłku dostają Rosjanie, politycznie dopiero się okaże.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ekonomicznie dostanie Bułgaria i Słowacja tam jest naprawdę źle, nie mają skąd brać gazu.

Polska jak dobrze przygotowana, zbiorniki z gazem na kilka tygodni, ciągniemy pełną parą gaz przez Białoruś, ogólnie nam nic wielkiego nie grozi, przykręcą może kurek największym odbiorcom, ale chyba na tym się góra skończy.

Mnie zastanawia jedna kwestia dlaczego nikt nie chce za 100 milionów zrobić rury ze Szczecina do Niemiec? Wtedy mielibyśmy dostęp owszem może także do gazu pochodzącego z Rosji w sensie geologicznym, ale dałoby nam to możliwość kupowania od Holendra, Anglika, Francuza, Niemca etc. gazu na zachodzie, zawsze to kolejna i stosunkowo niedroga opcja... gazoport w powijakach, budowa trwa lata, a gazociąg można pewnie jednego roku przeciągnąć od momentu wbicia łopaty. Niestety żaden rząd się za to nie zabrał poważnie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mnie zastanawia jedna kwestia dlaczego nikt nie chce za 100 milionów zrobić rury ze Szczecina do Niemiec?

Bo mamy różnego rodzaju grupy interesów, lobbystów, tzw. "mafiozów", itd. Ktoś na takiej rurze zyskuje, ktoś inny traci i tu jest problem. Oczywiście, projekt jest dobry, warto go zrealizować, bo i korzyść oczywista, i koszt niski. Ale to też nie rozwiązuje problemu do końca. Przydałoby się rozwiązanie, które w razie kryzysu jak obecny, pozwoli na uniezależnienie się od dostaw z Rosji.

Nie jestem pewien, ale zdaje się, że u nas w kraju znaleziono jakieś nowe złoża, co też jest pozytywne. Obecnie, złoża krajowe zabezpieczają nam 40% zapotrzebowania na gaz, więc jest nieźle. Może można to jeszcze zwiększyć?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony dlaczego my mamy płacić 100% więcej niż Ukraina, ja wiem, że to raczej nie sprawa ekonomiczna, a polityczna, ale jednak... Okazuje się dzisiaj, że to Białoruś jest przewidywalnym i solidnym partnerem, bo przez Białoruś bierzemy na maksimum możliwości gaz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To jest w dużej mierze konflikt o rurociągi. Na Białorusi "rura" jest już zdaje się w pełni kontrolowana przez firmy rosyjskie, stąd preferencyjne ceny dla Białorusi i brak problemów z tranzytem, Ukraina pozostaje właścicielem swoich rurociągów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że właścicielem rurociągów na Ukrainie jest owszem, spółka ukraińska, Naftohaz, ale połowę jej akcji posiada Gazprom, więc tak nie do końca. Chyba, że coś pokręciłem, bo pewien nie jestem...

Ukraina faktycznie płaciła nawet 1/3 naszej ceny. Tylko, że my mamy ceny gazu regulowane cenami ropy na trzy kwartały wstecz. Czyli za kolejne trzy kwartały my zapłacimy za gaz tyle, ile płacili Ukraińcy. Taki jest kontrakt. Nie wiem, jak brzmiał kontrakt Ukrainy i jakie są teraz propozycje. Chyba Ukraina bierze Rosję na przetrzymanie, wygląda mi to na próbę sił. Na Ukrainie są największe bodaj na świecie zmagazynowane zapasy gazu, starczy im na 3 miesiące. A każdy kolejny dzień to coraz większe problemy dla Europy i zbliżanie się do katastrofy finansowej Gazpromu. Nie dziwi więc, że Ukraińcom nie śpieszy się do podjęcia ponownych rozmów. Chyba Rosja strzeliła sobie w kolano, albo strzeliła jej Ukraina... Nie bardzo się orientuję, kto zaczął, kto kogo sprowokował, EU jest w tej sprawie powściągliwa, więc ja też, jako Europejczyk ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Vissegerd napisał:

Cały dzień śledziłem wiadomości na ten temat. Byle się pan prezydent nie wtrącał, to tylko możemy na tym skorzystać

Ekonomicznie najbardziej po tyłku dostają Rosjanie, politycznie dopiero się okaże.

Nie byłbym tego taki pewien. Rosja gra o Nordstream, który praktycznie został utrącony, a teraz na pewno znów będzie interesującą alternatywą dla zachodniej Europy. Stąd Czesi tu nic nie zdziałają, a na pewno pojawią się kontakty Niemcy- Rosja. Więc ja w tej sprawie dałbym wolną rękę raczej prezydentowi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Buzek mówi teraz w TVN24, że Rosji budżet się sypie, potrzebują kasy, a do tego by infrastruktura działała musi płynąć gaz, mówi też, że Ukraina bierze za przesył 12 x mniej niż to jest w Europie Zachodniej. Ogólnie to jest pat, Ukraina ma zapasy gazu, Rosja ma gaz, ale potrzebuje pieniędzy, a w UE jest problem... my mamy magazyny na kilka tygodni oby skończył się ten impas dużo wcześniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zdaje się, że właścicielem rurociągów na Ukrainie jest owszem, spółka ukraińska, Naftohaz, ale połowę jej akcji posiada Gazprom, więc tak nie do końca. Chyba, że coś pokręciłem, bo pewien nie jestem...

Za bardzo nie znam, ale pamiętam, że w wielu miejscach widziałem informacje, że to przedsiębiorstwo jest własnością państwa. Wg. anglojęzycznej Wiki, którą na chybcika sprawdziłem, "Naftohaz" jest "100% government owned, legalized by a special law".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ehh... za Buzka było tak blisko, brakło roku rządów, by się nie dało tego utrącić... Oby Kaczyński się nie popisywał, bo w tym roku my będziemy negocjować z Rosją ceny gazu jak zacznie znowu atakować Rosję i zgrywać bohatera to dostaniemy wyższe ceny gazu... tutaj trzeba wyważonego stanowiska, świetnym rozwiązaniem jest wysłanie owych obserwatorów z UE, by tego tam wszystkiego pilnowali.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bruno, dzisiaj na TVN-24 usłyszałem, że dwa lata temu Gazprom objął 50% akcji, tylko nie wiem czy w Naftohazie, czy w spółce będącej właścicielem rurociągów. Być może to jedna i ta sama firma.

Tomaszu, Nordstream jest obecnie mało realną koncepcją z bardzo prozaicznego powodu. Nie ma na niego pieniędzy. Większość funduszy mieli wyłożyć Niemcy, a kieszenie puste...

Oby Kaczyński się nie popisywał, bo w tym roku my będziemy negocjować z Rosją ceny gazu jak zacznie znowu atakować Rosję i zgrywać bohatera to dostaniemy wyższe ceny gazu...

Na to akurat nikt prócz rynku nie ma na to wpływu. Tzn. na ceny gazu. Według kontraktu podpisanego na wiele lat wprzód, mamy ceny regulowane algorytmem opartym na światowej cenie ropy. Płacimy tyle, ile wychodzi z prostego obliczenia i cześć. Bez obaw, cen nie będziemy negocjować, tylko liczyć ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się powstrzymać Iwiński w TVN24: "Prezydent najpierw okazał się w Gruzji wybitnym lingwistą i specjalistą od balistyki, a teraz okazuje się, że jest specjalistą od gazownictwa".

Mi się też teraz wydaje, że chodzi o gazociąg północny, Rosja ma problem z budżetem, ma problem z Ukrainą, która już się trochę wydostała z ich strefy wpływów, więc chce wywrzeć presję na zachodzie, by zbudowano ten gazociąg. Najlepszym, najtańszym i najszybszym byłby Jamał 2 lub Amber i patrząc na interes Polski najlepszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

E tam - tradycyjnie - burza w szkalnce wody. Pamiętacie poczatek ubiegłego roku ? Identyczna sytuacja, szantaż, grożenie odcięciem, i co ? Sowieci nie są głupi - liczyć umieją, a konflikt ekonomiczny z UE na dłuższą metę bedzie dla nich zabójczy. Rzecz jasna - chcą coś utargować, na coś zwrócic uwagę. Na co ? Budowę Gazociągu północnego ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może i tak, ale coś trzeba robić, by za rok nie było podobnie, Sikorski dziś mówił, że trwają ostre prace nad gazoportem, że nie to, że się tam nic nie dzieje, ale pilnują tego i naciskają na jak najszybszą pracę nad jakimiś badaniami, czy ekspertyzami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.