Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Rewolwer vs Pistolet

Recommended Posts

Speedy   

Hej

Co jest lepsze lub ew. co byście woleli, niezawodny rewolwer, czy automatyczny pistolet?

To zależy dla kogo i do czego.

Po pierwsze nie przesadzajmy z tą niezawodnością. Rewolwer jest bezsprzecznie bardziej niezawodny w odniesieniu do jednej tylko wady: niewypału z winy amunicji. Pistolet w takim przypadku musi być ręcznie przeładowany; w rewolwerze wystarczy wystrzelić po raz kolejny i mieć nadzieję że nabój w kolejnej komorze bębenka stanie na wysokości zadania... Tyle że to miało wielkie znaczenie powiedzmy te 50 czy 100 lat temu, kiedy jakość amunicji z reguły była bardzo taka sobie. A dzisiaj jest lepsza o rzędy wielkości i pomijając pewne patologie związane np. z zamówieniem niewłaściwej amunicji do niewłaściwej broni, w zasadzie nie występuje problem niewypałów. Natomiast jeśli chodzi o inne rodzaje zacięcia, spowodowane np. zanieczyszczeniem, zamarznięciem itd. to generalnie nie ma już dużej różnicy (lub nawet jest na korzyść pistoletu).

Drugą często podnoszoną zaletą rewolweru jest brak bezpiecznika. Z uwagi na długą drogę i znaczną siłę spustu (przy samonapinaniu) lub konieczność odciągnięcia kurka (bez samonapinania) przyjmuje się, że żadnych zewnętrznych bezpieczników rewolwer już nie potrzebuje i się ich nie robi. Pistolety zwykle miały zewnętrzne bezpieczniki - ale w nowoczesnych konstrukcjach w rodzaju Glocka też już się ich nie robi, jedyny zewn. bezpiecznik (o ile można tak go określić) wyłącza się sam przy pociągnięciu za spust. Tak że stopień gotowości obu broni jest technicznie taki sam (pomijam tu kwestie pozatechniczne jak np. przepisy w różnych krajach zakazujące przenoszenia załadowanego pistoletu).

Najpoważniejszą zaś zaletą pistoletu jest wielka siła ognia. Większość rewolwerów kal. 9 mm (.38 Special, .357 Magnum) mieści 5-6 naboi w bębenku. Brazylijska firma Taurus produkująca klony rewolwerów Smith&Wesson wypuściła jakoś w latach 90-tych 7-strzałowy rewolwer .357Mag.; w rok czy dwa potem S&W także wypuścił taki 7-strz. rewolwer. Następnie Taurus zrobił 8-strzałowy rewolwer tego kalibru (ze szkieletem i dużym bębenkiem od .44 Magnum); S&W też spróbował ale poprzestał na jakiejś próbnej partii uznając że ścianki komór bębenka są już jakby za cienkie i na rynek broni nie wprowadził.

Dla porównania większość współczesnych 9 mm pistoletów (9 Para) ma magazynki o pojemności około 15 naboi. Ponadto wymiana magazynka w pistolecie trwa bez porównania krócej niż ładowanie bębenka rewolweru pojedynczymi nabojami (są co prawda takie maszynki zwane quickloader, czy speedloader, umożliwiające załadowanie wszystkich 6 komór jednym ruchem ale i tak zajmuje to więcej czasu niż przy magazynku i same te ładowarki nie są tak wygodne z uwagi na okrągły kształt, jak płaskie pudełkowe magazynki które można łatwo poupychać w niewielkich ładownicach czy po kieszeniach...)

Powiedziałbym, że dla tzw. zwykłego człowieka, trzymającego broń do obrony własnej, obrony domu/mieszkania, zabierającego ją w podróż itd. wygodniejszy chyba jest rewolwer - prostszy i bardziej intuicyjny w obsłudze, w szufladzie czy walizce niezbyt narażony na zanieczyszczenia a ostatecznie wielka siła ognia nie jest takiemu użytkownikowi potrzebna. A dla rozmaitych służb ochrony, wojska, policji itd. którym zdarza się niekiedy toczyć walkę za pomocą broni krótkiej chyba jednak bardziej wskazany jest pistolet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.