Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
FSO

Grażyński a Śląsk polski i niemiecki...

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

przy okazji wielu postów wychodziło owo nazwisko - Grażyńśki i to jak zajmowal się Śląskiem po stronie polskiej i jak dbal o Polaków po stronie niemieckiej.

Doktor filozofii, brał udzial w II i III Powstaniu Śląskim. Po Powstaniach broni doktorat z prawa na UJ, związany z "Zet"-em, od 1926 r. wojewoda śląski. Jako wojewoda wspiera Polaków i ruch poslki, ograniczając jak może, nie tylko po stonie polskiej, wplywy niemieckie. Krążą anegdoty, że konsulowie niemieccy bali się go bardziej niż Becka i in. Min SZ.

Zaklada na Śląsku Instytut Pedagogiczny; Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe (ponad średnią uczelnę techniczną) oraz Wyższe Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych. Popiera budowę Muzeum Śląskiego, wspiera teatry ludowe, Teatr Polski, Polskie Radio, Archiwum Akt Dawnych województwa Śląskiego...

Za jego czasów zbudowano nową dzielnicę w Katowicach zabudowaną nowoczesnymi budynkami w stylu modernistycznym jak np. wieżowiec przy ul. Żwirki i Wigury, zabudowa ulic PCK, Skłodowskiej, kościół garnizonowy oraz osiedle w Ligocie. Działa w ZHP. Popierał modernizację rolnictwa, uprzemyslowienie kraju.

W czasie wojny od '43 r. walczy we wosjku, wcześniej zesłany jako wróg owczesnego rządu emigracyjnego...

Kim był, wizjonerem? czy zwykłym politykiem, kiś kogo wpoinniśmy szanować czy postacią tylko i wylącznie kontrowersyjną...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na dziesięciolecie pracy wojewody we wrześniu 1936 r. część Pszczyny przemianowano z Chuchółka na – "Kolonię doktora Michała Grażyńskiego".

Coś podobnego zdarzało się w innych miastach?

/za: D. Musioł "Komunikacja w Pszczynie w latach 1922–1939", "Szkice Archiwalno-Historyczne", nr 10, 2013/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Błąd, to było w Bielsku. W Pszczynie było osiedle Piłsudskiego. Oba zresztą istnieją pod tą nazwą obecnie. Były to osiedla urzędnicze. Ku czci Rydza też powstało, chyba w Rudzie Śląskiej. A to w Bielsku nazywało się "Osiedle Jaśnie Wojewody Pana Michała Grażyńskiego". Jest taki album dziękczynny urzędników w archiwum katowickim o tych osiedlach, wręczony wojewodzie.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem... autorka to tak opisała:

"Przy okazji budowy nowego traktu kolejowego rozbudowano w Pszczynie dworzec. Inwestycja ta spowodowała jednak utrudnienia w ruchu kołowym i pieszym. Dworzec wydłużono o 50 metrów w kierunku północnym i o 200 metrów w kierunku południowym oraz położono dodatkowe tory, co budziło obawy magistratu, gdyż tory dzieliły Pszczynę na dwie części – oddzielały stare miasto od nowo powstałego osiedla – Kolonii doktora Michała Grażyńskiego"

"przyp. 16

Nazwę tę uchwaliły korporacje miejskie w dniach 25. i 26. IX 1936 r. w miejsce dotychczasowej nazwy Chuchółka dla uczczenia dziesięciolecia pracy wojewody śląskiego na tym stanowisku – AP Pszczyna, M Pszczyna, sygn. 2243, s. 14; „Urzędówka Starostwa Pszczyńskiego” nr 40–41 z 10. X 1936 r.".

/tamże, s. 89/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Upewnię się: rozumiem, że zgadza się co ta autorka napisała?

Jeśli tak to mielibyśmy już dwie tak wyróżnione lokalizacje: Bielsk (podany przez Tomasza N) i Pszczynę (SA-H)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Bielsko jest na pewno. Osiedle nazywa się tak nawet teraz. Co do Pszczyny to faktycznie taką próbę podjęto, ale nowa nazwa w ogóle nie zaistniała społecznie. Ale teraz przynajmniej wiem skąd tam te modernistyczne domy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.