Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Rola zamków w kampaniach wojennych

Recommended Posts

Narya   

Jaką faktyczną rolę miały zamki, warownie zamkowe, twierdze, et cetera w prowadzonych wojnach między państwami i rodami? Czy faktycznie wszystko skupiało się na zdobywaniu zamków, co przesądzało o losie wojnie, kosztem walnej bitwy na otwartym polu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To przede wszystkim zależało od rodzaju prowadzonych działań wojennych: czy chciało się szybko zdruzgotać armię wroga, otwarcie uderzając, czy zastosować dłuższą wojnę na zdobywanie strategicznych punktów, jakimi były zamki i w ten sposób zyskać przewagę. Nie podlega jednak dyskusji, że w średniowieczu zamki odbywały naprawdę istotną rolę: jako twierdze, spichlerze i siedziby władców.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamki pełniły w sredniowieczu fundamentalną rolę. Były takie, które mogły utrzymac się kilkanascie miesięcy jeżeli miały tylko cysterny, czyli zaopatrzenie w wodę. Można je było bronić stosunkowo małą liczbą żołnierzy. Co było o wiele lepszą sytuacją niz wziąść udział w otwartej bitwie w polu.

Klasycznymi przykładami zamków i ich roli jest Ziemia Święta z twierdzami krzyżowców :rolleyes: Krad des Chevaliers, Atlit, Chastel Blanc, Tortosa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.