Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pancerny

Teatr Telewizji Polskiej

Recommended Posts

Pancerny   

Kiedyś, dla mnie to było wielkie wydarzenie, móc co tydzień, w poniedziałek, usiąść przy odbiorniku telewizyjnym, i obejrzeć, kolejną premierową sztukę teatru polskiej telewizji. Z zapartym tchem oglądałem" Noc listopadową", "Dziady", czy " Stawkę większą niż życie".

Czy jest jeszcze więcej amatorów oglądania prawdziwych artystów, i spektakli teatralnych najwyższej klasy.

Co Wy w ogóle sądzicie o Teatrze TP.

Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Karo   

Ja bardzo lubię i często oglądam. Może nie zawsze, ale co ciekawsze sztuki z chęcią ;)

Edited by Karo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uważam, że teatr telewizji to genialna koncepcja. Wielu ludzi nie stać na chodzenie do teatru, inni nie mają dostępu (kwestia miejsca zamieszkania), więc teatr TP jest dla nich jedynym sposobem na przygodę ze sztuką, często w doskonałej obsadzie. Nigdy nie zapomnę "Śmierci Tariełkina" Suchowo-Kobylina z Marianem Kociniakiem w roli policmajstra, Celińską w roli porzuconej kobiety, itd.

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Mnie się Teatr Telewizji też podoba, najbardziej spodobał mi się spektakl "Pierwszy dzień września" oraz "Wszystkich świętych". Tutaj TVP akurat realizuje świetnie swoją misję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Teatr Telewizji to tak naprawdę jedyne, co regularnie skłania mnie do obejrzenia telewizji. Gdyby nie on, pewnie mógłbym bez większych problemów pozbyć się odbiornika. A tak... nieomal każdy spektakl to coś cudownego... To właśnie od Teatru Telewizji zaczęło się moje uwielbienie dla Globisza. To co on potrafi zagrać, to coś absolutnie genialnego. Zwłaszcza Scena Faktu robi na mnie wrażenie, ze szczególnym uwzględnieniem Golgoty wrocławskiej Jana Komasy, na podstawie scenariusza Krzysztofa Kokocińskiego i Jana Szwagrzyka, Śmierci rotmistrza Pileckiego Ryszarda Bugajskiego i Ziarna zroszonego krwią Kazimierza Kutza, na podstawie scenariusza Jerzego Stefana Stawińskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ziuk_NYC   

Zgadzam sie z kolega przedmowca, scena faktu i scena wsploczesna to cos na co bardzo dlugo czekalem i za co TVP ma u mnie duzego plusa. Co do poszczegolnych spektakli to najbardziej lubie " Norymberge" z swietna gra Gajosa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
marcin92   

Scena faktu ciekawa,chociaż jednostronna np."Mord założycielski" tak naprawde to co mówił autor spektaklu że PPR metody rodem z Chicago w sprawie Nowotki-jakiś przypadek tylko charakterystyczny dla PPR,tylko ze raz sprawa nie wyjaśniona dwa przedtem była sprawa Leona Lipskiego,potem gangsterskie porachunki w NSZ,podobnie niejasna sprawa egzekucji w BiP AK dokonana z inspiracji b.ONRowców,sprawa powiązań prawicowej organizacji MiP z Gestapo,więc moze by warto pokazać troche szersze perspektywy,czekam aż ktoś pokaze W scenie faktu spektakl o legendzie polskich socjalistów Pużaku,albo Rzepeckim prezesie WiN i socjaliście

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponieważ temat jest w dziale ogólnym (zatem nie tylko o polską telewizję chodzi) to mam takie pytanie, bodajże pierwszą sztuką teatralną zaprezentowaną przez telewizję był "Królewski posłaniec" (występowało w niej dwóch aktorów), miało to miejsce w 1928 r. w USA. Tadeusz Pszczołowski ("Na telewizyjnym ekranie") podaje informację, że obraz był wielkości 3x4 cm a widzowie oglądali go przez lupę (powiększając do wielkości 6x8 cm. Czemu obraz była aż tak mały? Chodzi o daleki plan kadrowy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

W tym czasie to telewizja znajdowała się w fazie eksperymentu. O ile pamiętam to pierwsze przesyły bazowały na bardzo małej liczbie linii. Chyba ze 30-40. Tak więc ekranik siłą rzeczy musiał być maly.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 4.01.2009 o 6:57 PM, Vissegerd napisał:

Uważam, że teatr telewizji to genialna koncepcja. Wielu ludzi nie stać na chodzenie do teatru, inni nie mają dostępu (kwestia miejsca zamieszkania), więc teatr TP jest dla nich jedynym sposobem na przygodę ze sztuką, często w doskonałej obsadzie.

 

W Teatrze Telewizji mamy z do czynienia ze sztuką (:naktorską, teatralną) przez duże "S".. jak i przez małe: "s". A: "sztuka" nie jest zarezerwowany li tylko dla teatru, świetny film to też sztuka.

 

W dniu 4.01.2009 o 6:57 PM, Vissegerd napisał:

Nigdy nie zapomnę "Śmierci Tariełkina" Suchowo-Kobylina

 

Oj, zapomniał nieco Vissegard, bo to była: "Śmierć Tarełkina"...

 

W dniu 4.01.2009 o 4:07 PM, Pancerny napisał:

Kiedyś, dla mnie to było wielkie wydarzenie, móc co tydzień, w poniedziałek, usiąść przy odbiorniku telewizyjnym, i obejrzeć, kolejną premierową sztukę teatru

 

Niektórzy zasiadali i w czwartek...

Ciekawym jest od czego zaczęła tzw. "Kobra", czyli -Tetr Sensacji, co przypomina mi temat: forum.historia.org.pl - "Niszczenie zbiorów bibliotecznych w PRL-u".

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.