Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Ależ zgadzam się, że ciekawy, też mnie to teraz zaintrygowało. Może by napisać do jakiejś fabryki Colta, czy coś w tym stylu (nie mam pojęcia o producentach broni)?

Aj, ale to typowy OT, nie powinienem tego tu pisać... Lepiej Tomaszu przez PW to rozważyć (napisanie do jakiejś fabryki, może coś mają w archiwach).

Co do kosynierów. Wystarczy, że formacja liniowa piechoty odda salwę. Zanim przeładuje, to faktycznie kosynierzy mogą dobiec (w końcu kilkanaście do dwudziestu paru sekund) i zrobić strzelcom krwawą łaźnię.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wiesz ja lubię OT. Przez wprowadzenie lekkiego nieporządku one poszerzają wiedzę, a temat czynią ciekawszym. To tak jak z marketem w którym panuje lekki bałagan. Zawsze wychodzisz z większymi zakupami przybrawszy coś, czego nie planowałeś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No dobra, najwyżej JKM Admin nas opierdzieli i wytnie nam posty, jak rozrabiamy, to rozrabiamy :)

Muszę się przyznać do czegoś... Ja wręcz uwielbiam OT i lekki spamik ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
celność broni gładkolufowej z długością lufy ?

A ja myślałem, że już dałeś spokój a tu widzę nadal grzebiesz.

A kosa to straszliwa broń i szalenie skuteczna, dobrze naostrzoną i wyklepaną można człowieka na pół przeciąć.

Oczywiście jest jeden mały warunek – obsługa kos musi dojść do szeregu przeciwnika wtedy może zrobić jatkę. W przeciwnym razie jatka dokonywana jest na kosynierach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   
Z pewnością jakaś przeszkoda byłaby dobrym rowiązaniem tego problemu, tyle ,że nie zawsze taka się znajdzie.

Ha, a no prawie zawsze. Flankę trzeba było na czymś oprzeć. Jak wisiała "w powietrzu", to musiał być osłonięta kawalerią, wtedy atak kosynierów mamy z głowy, z samej natury.

A co do ustawiania piechoty liniowej w lesie ,kawaleria rozumiem, ale czemu piechoty nie można by tam było ustawić , co prawda skazani by byli na porażkęz kosynierami bo w lesie salwą ich nie potraktują, ale ustawić zawsze można.
Sam sobie odpowiadasz, ustawić można, ale po co ? W ówczesnej taktyce bez sensu, no i nie zapominaj, że połowa i tak by zwiała. Regulaminy przestrzegały przed włażeniem w las, głównie ze względu na dezercje.
Czwrobok załatwił by cały problem jak mówisz, bo jest uniwersalny , tyle że przydałoby się minimum 2 żeby mieć siłę ognia w jednym kierunku dużą.

Tak, niestety ustawianie czworoboku trwa jeszcze dłużej niż prosta zmiana frontu o 90 stopni. ;)

Co do celności gładkolufowców. Hm, przejże posiadane zasoby. Pewnie ktoś to badał, trzeba tylko to znaleźć. Generalnie w ciągu XVIII wieku widać tendencję do skracania lufy. Widać im to pasowało. Pytanie tylko z jakiego powodu. Na zdrowy rozum dłuższa lufa to mniejsza celność, za to większa donośność.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Harry napisał:

Co do celności gładkolufowców. Hm, przejże posiadane zasoby. Pewnie ktoś to badał, trzeba tylko to znaleźć. Generalnie w ciągu XVIII wieku widać tendencję do skracania lufy. Widać im to pasowało. Pytanie tylko z jakiego powodu. Na zdrowy rozum dłuższa lufa to mniejsza celność, za to większa donośność.

No to zapraszamy do: szklane paciorki i perkal

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Nie daj się wpędzić harry w ten temat, chyba że masochistą jesteś ;)

Swoją drogą, nie sadziłem, że taką dyskusję wywołam.

Ale do rzeczy. W Muzeum Wojska polskiego, widziałem kosy z okresu Powstania Styczniowego. Osadzone na sztorc. Ale, są jakby z natury szersze od tych współczesnych, a wiele z nich ma wykuty szpikulec.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Piotr Aigner "Taktyka korpusu Pikinierów i kosynierów przyzwoitey" 1794

"Podług reguły dobrey taktyki należałoby aby broń była mieszana, to iest: aby pierwszy glid mial broń ognistą, drugi piki, a trzeci kosy..."

Tak więc nie samą kosą człowiek...

;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Piotr Aigner "Taktyka korpusu Pikinierów i kosynierów przyzwoitey" 1794

"Podług reguły dobrey taktyki należałoby aby broń była mieszana, to iest: aby pierwszy glid mial broń ognistą, drugi piki, a trzeci kosy..."

Tak więc nie samą kosą człowiek...

To co zacytowałeś, w zasadzie uprzytomniło mi jedno, że faktycznie kosynierzy mogli być skuteczni, ale nie mogli działać samodzielnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Kiedy patrzę na tą kosę z obrazka, to ona niewiele miała wspólnego z tą do zboża. Po pierwsze ten hak, którym można ściągać jeźdźca z konia i to tulejowe osadzenie na drzewcu. W sumie to jest bliższe halabardzie.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Kiedy patrzę na tą kosę z obrazka, to ona niewiele miała wspólnego z tą do zboża. Po pierwsze ten hak, którym można ściągać jeźdźca z konia i to tulejowe osadzenie na drzewcu. W sumie to jest bliższe halabardzie.

Kosa to chyba służyła do koszenie trawy , a sierp do zboża. Poza tym, jak wyglądała kosa z przełomu XVIII i XIX wieku to nie mam pojęcia. Tak więc nie wiem , czy w tym czasie osadzenie tulejowe nie było normą. Oczywiście jeśli chodzi o narzędzie rolnicze.

Edytowane przez widiowy7

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Widiowy 7 napisał:

Kosa to chyba służyła do koszenie trawy , a sierp do zboża. Poza tym, jak wyglądała kosa z przełomu XVIII i XIX wieku to nie mam pojęcia. Tak więc nie wiem , czy w tym czasie osadzenie tulejowe nie było normą. Oczywiście jeśli chodzi o narzędzie rolnicze.

Pewnie tak, ale mnie chodziło o jej współczesne wyobrażenie. Mam takiego kosiarza (zboża) z XIX w. na obrazku i jego kosa jest osadzona jak młotek przez rozepchanie klinem trzonka. A tu jest wyraźnie widoczna dłuuga tuleja, może dwudzielna, zabezpieczająca przed odrąbaniem żeleźca.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.