Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
widiowy7

Dragoljub Mihailović

Recommended Posts

widiowy7   
Dragoljub Mihailović (26 kwietnia 1893, Ivanjica - 17 lipca 1946, Belgrad) – pseudonim Draža, serbski generał, który w krótkiej kampanii w kwietniu 1941 został dowódcą 2 Armii Jugosłowiańskiej. Dowódca podporządkowanej rządowi emigracyjnemu Królestwa Jugosławii partyzantki.

Po kapitulacji Jugosławii zorganizował i dowodził, wiernym królowi Piotrowi II Karadziordziewiciowi, oddziałom czetników którzy podczas wojny uratowali m.in. 500 pilotów amerykańskich zestrzelonych w lotach nad Jugosławią. W 1942, w stopniu generała, mianowany został ministrem wojny w emigracyjnym rządzie jugosłowiańskim w Londynie. Prowadził działania zbrojne przeciwko chorwackim ustaszom , działania obronne wobec okupacyjnej armii niemieckiej. Walczył również z komunistyczną partyzantką Tity. W sierpniu 1941 roku zabronił akcji zaczepnych przeciwko okupantowi niemieckiemu.

Czyli był przedstawicielem rządu emigracyjnego Jugosławii. Czy można wyciągnąć jakieś podobieństwa z AK?

Edited by widiowy7

Share this post


Link to post
Share on other sites
P@blo   

Do historii zapisał sie jako niewygodny człowiek dla hitlerowców.W emigracyjnym rządzie jugosłowiańskim w Londynie zajmował fotel ministra wojny.Nienawidził profaszystowskiego przywódcy ustaszów Ante Pavelića odpowiedzialnego za ludobójstwo na Serbach, Żydach i Cyganach.Jego wielkoserbski program polityczny nie uzyskał poparcia innych narodów Jugosławii. Wskutek tego został pozbawiony poparcia aliantów , zdymisjonowany przez rząd emigracyjny w 1944 ze stanowiska ministra wojny i napiętnowany za kolaborację- nasilił walkę z komunistami i kontynuował ją po zakończeniu wojny. W 1946 został przez nich schwytany, skazany na śmierć i stracony.

Ktoś o nim powiedział:

"Gdy faszyści umierają w wirze rewolucyjnym, zmiatani przez klase robotniczą, świat jakby zmierzał w strone harmonii… Śmierć Dragoljuba Dražy Mihailovića była jedynym dowodem potwierdzającym że jest on istotą ludzką…"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.