Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Powstanie '44 - Norman Davies

Recommended Posts

Tytuł: Powstanie '44

Autor: Norman Davies

Wydawnictwo: Znak

Rok wydania: Listopad 2007

Ilość stron: 960

ISBN: 978-83-240-0662-5

Pytanie głównie do znawców tematyki, czy warto? Czy to książka tylko dla zainteresowanych Powstaniem Warszawskim, czy każdy sobie z nią "poradzi"? Wreszcie, czy znajdują się tam błędy lub przeinaczenia w tłumaczeniu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Szczerze? Omijać szerokim łukiem to może nie, ale poważnie zastanowić się przed kupnem... lepiej zaopatrzyć się w Komorowskiego, Ciechanowskiego tudzież Kunerta. Sama książka jest dość ciekawym przykładem na to, jak autor może zmieniać poglądy. W Bożym Igrzysku bez cienia zająknięcia się, krytykuje decyzję o rozpoczęciu Powstania, i robi to w sposób naprawdę sensowny. Tymczasem w Powstaniu '44... jakbyśmy czytali książkę zupełnie innego autora. Poglądy zmienia o 180%. Oczywiście co to za historyk, który uparcie trwa przy swoich opiniach mimo ton dokumentów, które przeczą jego tezom... niemniej wyjaśnienia Davisa, biorąc pod uwagę okoliczności wydania książki, są dla mnie mało przekonywujące. Sama książka wiele nowego nie wnosi do tematu. Nie poznałem jeszcze osoby zainteresowanej tematyką Powstania, i zarazem znającej się na tym, która polecałaby Davisa. Jest wiele znacznie lepszych książek. Jedyne co podoba mi się w pracy Davisa, to niektóre wspomnienia, i styl, bo ten ma świetny. Ale to i tak w mojej ocenie za mało, aby pokusić się o kupno. Sam mam na półce, ale nie będę ukrywał, że jakby ktoś chciał się wymienić na pracę Niżyńskiego (dobra, przesadzam, ale coś Sawickiego z chęcią), to nie wahałbym się pięciu sekund;)

Czy to książka tylko dla zainteresowanych Powstaniem Warszawskim, czy każdy sobie z nią "poradzi"?

To raczej z założenia już była pozycja dla każdego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.