Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Biblioteka Armii Krajowej

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Seria wydawnictwa Rytm dotykająca tematyki działań Armii Krajowej. Jak dotąd ukazało się 10 pozycji z tej serii:

Bielański R., "Góra-Dolina" Adolf Pilch, Warszawa 2008, ss. 192.

Zieliński Z., "Marcin" major Mieczysław Tarchalski 1903-1981, Warszawa 2008, ss. 172.

Rahtan-Halny Z., "Nurt" major Eugeniusz Kaszyński 1909-1976, Warszawa 2008, ss. 192.

Chlebowski C., "Ponury" major Jan Piwnik 1912-1944, Warszawa 2006, ss. 160.

Pasek W., "Żmudzin" Bolesław Kontrym 1898-1953, Warszawa 2007, ss. 128.

Rozmysłowicz A., Gmach PAST-y w Powstaniu Warszawskim 1944, Warszawa 2008, ss. 168.

Filar W., Przebraże bastion polskiej samoobrony na Wołyniu, Warszawa 2007, ss. 160.

Materski W., Katyń... nasz ból powszedni, Warszawa 2008, ss. 168.

Chlebowski C., Saga o Bohaterach. "Wachlarz" IX 1941-III 1943, Warszawa 2008, ss. 344.

Szeniawski J., Pułkownik Kukliński- tajna misja, Warszawa 2008, ss. 176.

W przygotowaniu jest już kolejna, monografia "Czaty 49" autorstwa Bartosza Nowożyckiego.

Jak oceniacie całą serię? Warto wydać te 20-parę złotych na jedną pozycję, czy lepiej darować sobie? A może ograniczyć się do pojedynczych pozycji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Osobiście posiadam 3 pozycje:

Rozmysłowicz A., Gmach PAST-y w Powstaniu Warszawskim 1944, Warszawa 2008, ss. 168.

Filar W., Przebraże bastion polskiej samoobrony na Wołyniu, Warszawa 2007, ss. 160.

Chlebowski C., Saga o Bohaterach. "Wachlarz" IX 1941-III 1943, Warszawa 2008, ss. 344.

Jak narazie przeczytałem tylko "Przebraże bastion polskiej samoobrony na Wołyniu". Trudno jednak cokolwiek powiedzieć mi nt. zawartości, gdyż jak narazie jest to pierwsza książka o tej tematyce, z którą się zapoznałem. Mogę wytknąć tylko kwestię Józewskiego, który jest w niej przedstawiony w samych superlatywach.

Ogólnie rzecz biorąc uważam, iż seria jest godna tego by zwrócić na nią uwagę. Na pewno będą pozycje gorsze jak i lepsze. Dodatkowo cena nie jest wygórowana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Rozmysłowicz A., Gmach PAST-y w Powstaniu Warszawskim 1944, Warszawa 2008, ss. 168.

Nie powiem skąd, ale dostałem informację od osoby znającej się na rzeczy, że akurat na tę pozycję lepiej uważać.

Seria ogólnie ciekawa, jak na razie mam tylko biografię "Żmudzina" i opracowanie o "Czacie". Obie ciekawe, choć praca Bartosza Nowożyckiego nie jest niestety wolna od błędów, tudzież pewnych uproszczeń, które mogą kogoś nieobeznanego w temacie wprowadzić w błąd. Jeśli chodzi o te bardziej rażące błędy, to na pewno wymienić trzeba powielenie wersji o rzekomym wyłączeniu Warszawy z "Burzy" (mimo iż w bibliografii jest praca prof. Komorowskiego, w której rozprawia się z tą wersją), oraz stworzenie dywizji pancernej SS Hermann-Goering, mimo iż taka nie istniała. Oba błędy dość powszechne, niemniej rażące. Dalej także zastanawia mnie kwestia baz w CZT. Śreniawa-Szypiowski podaje, że było ich pięć, Nowożycki że cztery. I komu wierzyć? Na razie wygrywa u mnie Śreniawa-Szypiowski, ale jak to kiedyś bodajże whatfor określił ładnie, jest to kwestia autorytetu autora. Nie bardzo też rozumiem, skąd autor wziął dane o liczebności "Czaty" za dzień 14 sierpnia, na 320 ludzi, skoro w raporcie o stanie żywionych jak wół stoi 250. Ciutkę zawiodłem się także na opisie desantu kanałowego. W sumie mamy jedynie powtórzone to, co jest u "Jędrzejewskiego", dodatkowo popełnia błąd autor (chyba że to ja jestem w błędzie), pisząc jakoby żandarmeria zatrzymała oddział telefoniczny mjr. "Barrego", przed wejściem do kanału. Tylko jak żandarmeria mogła to zrobić, skoro to właśnie mjr. Kozakiewicz dowodził nią? Jak dla mnie oczywisty błąd w układzie zdania. Niemniej pozycję oceniam całkiem nieźle. Sporo naprawdę interesujących informacji, przedruki dokumentów, zdjęcia z których części dotąd nie znałem, ciekawa bibliografia. Jak dla mnie warto kupić, ale ja to ja, zbieram wszystko na temat "Czaty", co nawinie mi się pod rękę, choćby i miało pół strony na 300, to kupię. Tak czy inaczej, z zakupu jestem zadowolony.

Biografia "Żmudzina" z kolei jest o ile się orientuję, skróconą wersją pracy doktorskiej Witolda Paska. Jak dla mnie może być, ale znowu ciężko mi tutaj oceniać, jako że nie bardzo orientuję się w temacie...

W przyszłości planuję zaopatrzyć się na pewno w Chlebowskiego, i być może biografię Pilcha.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.