Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Lista lektur

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam bardzo chcesz powiedzieć ,że Nagroda Nobla ,którą Sienkiewicz otrzymał za Quo Vadis mu się nie należała no bo przecież jak można otrzymać takie wielkie wyróżnienie za jakieś cienką powiastkę.

Komitet noblowski się pomylił, bardziej zasługiwał Żeromski niż Sienkiewicz, a czytanie czegoś i chwalenie, bo dostał nagrodę nie jest dobre. Nobla dostała ta książka za swoją wielką popularność w tamtym okresie i tym się Komitet zasugerował, proszę więcej poszukać i poszperać na ten temat.

Brakuje mi w lekturach fantastyki i reportażu..., gdzie jest Lem, gdzie Sapkowski i wreszcie, gdzie Kapuściński? Jednakże trudno coś wyrzucić, według mnie jakby miało coś polecieć to może by się ze 2 lektury znalazło i trochę wierszy, naprawdę ciężko coś ruszyć z tej listy, by się nie okazało, że jakiegoś wybitnego dzieła brakuje.

A i heca z tym Ferdydurke, wywalone chyba ze 3 rozdziały..., a resztę trzeba znać już widzę jak wszyscy będą omijać te rozdziały, a poloniści nie będą nic o nich mówić... po co tworzyć taką fikcję?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sebas   

Hm w spisie lektur są książki, które uznane zostały przez "kogoś" za wybitne dzieła literatury Polski. Ale moim zdaniem są to takie grzeczne powieści trochę... Zgodzę się tutaj z przedmówcą - brak reportaży, fantastyki hm. Pozostaję tylko w miarę chęci i możliwości samemu uzupełniać swoją listę lektur;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Albinosie fakt to skandal, Hłasko górą ;).

Ja wiem, że te Żeromski, Orzeszkowa, Prus, Reymont to klasycy i należy ich czytać ale jak dla mnie powinno się zrezygnować z niektórych pozycji (kto czytał np. Chłopów ?) i zastąpić te lektury czymś co porusza kwestie aktualne, być może to zmobilizowałoby młodzież do czytania.

Ja na szczęście mam już szkołę średnią dawno za sobą, teraz czytam tylko to co chcę (no chyba, że są to lektury na zaliczenie, ale i tutaj mam duży wybór), a tak przy okazji to życzę powodzenia wszystkim maturzystom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
(kto czytał np. Chłopów ?)

Ja! ;)

i zastąpić te lektury czymś co porusza kwestie aktualne, być może to zmobilizowałoby młodzież do czytania.

Właśnie o tym napisałem tutaj, że kanon lektur zamyka się na latach co najmniej 60. XX wieku. Na literaturze wojennej i powojennej. Nie ma nic z literatury najnowszej, a przecież kanon lektur ma być przekrojowy. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sebas   

Hłasko - oczywiście się zgodzę ! A co do "chłopów" to gratuluję bo ja nie miałem siły do tej książki:D Kilka lektur jest owszem ciekawych ale większość jest, że tak powiem nie aktualna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
a tak przy okazji to życzę powodzenia wszystkim maturzystom

Chętnie bym podziękowała w swoim imieniu, ale daruję sobie, żeby nie zapeszyć ;)

Ja przeczytałam z Chłopów kilkanaście stron, co prawda przerabia się zazwyczaj tylko Jesień, chociaż i to zależy od nauczyciela, ale nie mogłam rozszyfrować o czym mówili :)

A co do Orzeszkowej- "Nad Niemnem" są tylko fragmenty, a i te w tym roku się zmieniły. Ja analizowałam tylko fragmenty, ale wiem po innych klasach i szkołach, że oni mają całe, chociaż według mnie to strata czasu, bo i tak trzeba gonić z materiałem z polskiego...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Albinosie fakt to skandal, Hłasko górą wink.gif.

No ba:) Jak zdawałem maturę, też Hłaski nie było na liście, a przynajmniej nie przypominam sobie... ale i tak obszedłem to, robiąc prezentację z twórczości Hłaski m.in. Bo grunt to rodz... nie, tfu, grunt to odpowiednio się wycwanić;)

(kto czytał np. Chłopów ?)

A ja na ten przykład;) Co prawda tylko Jesień, ale przeczytałem... I jeśli mam być szczery, to całkiem miło wspominam Chłopów.

A co do Orzeszkowej- "Nad Niemnem" są tylko fragmenty, a i te w tym roku się zmieniły.

No proszę, a ja kurczę musiałem nieomal całość przeczytać, jeśliby nie liczyć opisów przyrody, które polonistka nam odpuściła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

To ja gratuluję Tym którzy przeczytali Chłopów (nawet jeżeli była to 'tylko' Jesień) bo ja poległem po jakichś 10 stronach, co nie zdarzyło mi się przy żadnej innej lekturze ;).

A ja na ten przykład Nad Niemnem w wykazie lektur nie miałem, ale ja jeszcze starą maturę zdawałem to pewnie dlatego, bo np. Hłasko był, ale tylko opowiadania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nad Niemnem powinni wyrzucić, Chłopi nie czytałem..., ale wiem, że to światowa lektura i klasyka gatunku, więc może lepiej nie wyrzucać... ciekawi mnie ta niechęć do fantastyki i reportażu, tych którzy układają te listy. Może warto coś tam usunąć z literatury obcej by dołożyć Kapuścińskiego i Sapkowskiego lub Dukaja?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Chłopi" są OK, "Nad Niemnem" to koszmar. Takie tam subiektywne wspomnienia...

OT - pewną zasługę dla reymontowskiego Nobla ma C. Hauptmann (brat słynniejszego G. Hauptmanna), który przejrzał niemieckie tłumaczenie tekstu. A zapewne ta wersja językowa bardziej trafiła do odbiorców zachodnich niż polskie "szelesty". Zresztą całkiem fajnie to brzmi - "Die Bauern". A konkurował Reymont z T. Mannem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Ja miałam fragmenty Wiedźmina w podręczniku, ale to tylko krótkie fragmenty o polowaniu na Złotego Smoka... No i to było dawno, bo w pierwszej klasie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Quo Vadis ciekawe... dobre sobie to najgorsza książka Sienkiewicza, nobla dostała, bo była niezwykle popularna wtedy, to tak jakby dać nobla za Kod Leonarda da Vinci. Przez krytyków ta książka jest oceniana bardzo nisko, gorzej niż trylogia i inne jego książki. Gdyby nie Giertych, co chciał Sienkiewicza wszystko wrzucać, a Gombrowicza wyrzucać to ta książka nigdy by się nie znalazła na liście lektur i jej tam nie powinno być.

Mnie się zdaje, że "Quo Vadis" lekturą było jeszcze za PRL-u, zatem Giertych nie ma tu nic do rzeczy.

Co do Nobla zaś, jest to nader powszechna opinia i oczywiście błędna.

Sienkiewicz; nota bene w 1905 r. omal nie skończyło się to wszystko podwójnym Noblem dla Polski - Karl Melin i Esaias Tegnér postulowali przyznanie nagrody i dla Sienkiewicza i dla Orzeszkowej; otrzymał za całokształt. W 1905 r. wniosek o głosowanie na naszego pisarza postawił Hans Hildebrand; i to jego uzasadnienie później przeważyło; zaś twórczość naszego pisarza i pisarki zreferował Anton Jensen, wedle którego wyższą rangę miało pisarstwo Sienkiewicza.

W mowie sekretarza Akademii Szwedzkiej, będącej uzasadnieniem; hr. Wirsen nie mówi zatem wyłącznie o "Quo Vadis", wspomina i Trylogię, "Rodzinę Połanieckich", "Krzyżaków" czy "Bez Dogmatu".

Błędne mniemanie, że Nobla otrzymał za tę jedną powieść bierze się stąd, że bodajże pierwsza rekomendacja (z 25 stycznia 1901 r.) prezesa Akademii Umiejętności - Stanisława Tarnowskiego, tyczyła się właśnie tej powieści.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak donosił "Harper's" (z czerwca 1994 r.; w artykule "Prague's rock 'n' roll high school") w Czechach na liście lektur zalecanych do egzaminu maturalnego znalazły się m.in.: "Happiest Days of Our Lives" - Pink Floyd, "Woman" - Johna Lennona, "Lucy in the Sky with Diamonds" - The Beatles, "Enter Sandman" - Metallica.

U nas "Lucy..." chyba by nie została przepuszczona przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, ze względu na pewne wciąż żywe podejrzenia co do tej piosenki.

:B):

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.