Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Don Pedrosso

Obozy przejściowe

Rekomendowane odpowiedzi

W Pruszkowie, Ożarowie, Ursusie, Piastowie i we Włochach w okresie Powstania Warszawskie powstały obozy przejściowe(Durchgangslager) dla ludności wysiedlanej z Warszawy i okolic.

Jak one wyglądały? Jak wspominają je ludzie, którzy do nich trafili?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ruda   

Pruszków we wspomnieniach ludzi tam przebywających maluje się strasznie. Panowały tam potworne warunki sanitarne i wysoka śmiertelność. Wg uzgodnień AK z Niemcami do Pruszkowa miał mieć dostęp Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Podczas wizytacji, polskie pielęgniarki przebywające w obozie miały absolutny zakaz rozmawiania z przedstawicielami MCK, jedna której się udało (nazwiska nie przytoczę bo niestety nie pamiętam) została przez Niemców wyprowadzona i prawdopodobnie rozstrzelana. Rodziny były rozdzielane, wysyłane do obozów koncentracyjnych, na roboty do Niemiec i część - ci szczęśliwcy - do Generalnej Guberni. Wiele rodzin już nigdy się nie spotkało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ruda   

Nie wiem czy nie ok 20.09. Mniej więcej w tym samym czasie wydano też zakaz rozdzielania rodzin.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie pytałem się o jakiej porze dnia, tylko czy podczas pierwszej (wrzesień) czy drugiej wizyty (listopad) tego Szwajcara miało dojść do takiego zajścia. Ja jakoś nie spotkałem się z relacją o tego typu zdarzeniu - stąd dopytuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Nie pytałem się o jakiej porze dnia, tylko czy podczas pierwszej (wrzesień) czy drugiej wizyty (listopad) tego Szwajcara miało dojść do takiego zajścia.

Secesjonisto o ile zrozumiałem to Ruda napisała, że owo rozstrzelanie miało związek z wizyta około 20 września

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Godzin?

A jakie to ma znaczenie?

18 września Niemcy zorganizowali w Pruszkowie taką patiomkinowską wioskę, którą zwiedzała dwuosobowa delegacja pod przewodnictwem Paula Wyss.

Mimo zakazu, przedarła się do niego dr. Jadwiga Oszkiełowa i przedstawiła mu faktyczny obraz sytuacji obozu w Pruszkowie.

Nie rozstrzelano jej, natomiast utraciła prawo wstępu do obozu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Godzin?

A jakie to ma znaczenie?

18 września Niemcy zorganizowali w Pruszkowie taką patiomkinowską wioskę, którą zwiedzała dwuosobowa delegacja pod przewodnictwem Paula Wyss.

(...)

Ta dwuosobowa delegacja z kogo się składała wedle danych poldasa?

To był obóz: "patiomkinowski" czy "potiomkinowski"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Z dwóch osób - Wyss i ktoś jeszcze.

Potiomkinowski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Przecież napisałem że 18 września.

Personaliów drugiej osoby nie znam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

18. września to nie było dwóch osób.

Jakie osoby wchodziły zatem w skład tej delegacji wrześniowej?

Poldas pisze... i nie wie o czym pisze?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Mam rozumieć że Stanisław Kopf napisał bzdurę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.