Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Terminologia fotograficzna

Rekomendowane odpowiedzi

Przykładowa specyfikacja:

- Efektywne piksele: 8.2 MP

- Ogniskowa: 6.2-18.6 mm

- Przesłona: F2.8 (W) - F5.2 (T)

- Czułość:, auto, ISO 64, ISO 100, ISO 200, ISO 400, ISO 800, ISO 1600

- Pomiar światła: System TTL, wielosegmentowy (64)

- Tryby ekspozycji: programowa AE, programy tematyczne

- Migawka: 8-1/1500s

- Zakres pracy lampy: od 0.5m do 4.0m (W), od 0.5m do 2.2m (T), od 0.3m do 0.8m [makro]

Co to oznacza i na które patrzeć przy zakupie aparatu? Ponadto np. ogniskowa tutaj ma 6.2-18.6 mm, chciałbym wyjaśnienia typu, że im np. X ma więcej tym lepiej, a np. Y ma mniej tym gorzej etc., bo mogę znać pojęcie mniej więcej, ale potem przychodzi patrzenie na cyferki i wtedy zaczyna się problem z rozpoznaniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Hmmm... Sam stosunkowo niedawno kupilem aparat, wiec jestem "madry" po paru miesiacach szperania w internecie.

Jezeli szukasz lustrzanki, unikaj standartowego obiektywu z duzym zoomem. 18-50/70mm jest ok, ale 18-200 na przyklad gwarantuje problemy na obu koncach.

Mam jednak silne wrazenie, ze chodzi Ci o kompakt.

Jesli te dane techniczne, jakie podales, sa wziete z realnego aparatu, to jestem ciezko zdumiony.

Ogniskowa: 6.2-18.6 mm ? Moze nie uwzgledniono wspolczynnika wielkosci sensora? Na to wyglada, jako ze 12mm to jest zasadniczo limit szerokokatnych obiektywow nie bedacych "rybim okiem". Opis aparatu powinien gdzies podawac ow wspolczynnik. Przemnoz to z parametrami obiektywu i bedziesz wiedzial, jaki jest efektywny przedzial ogniskowania.

Jesli chcesz fotografowac sport i inne takie, gdzie sie cele szybko poruszaja i sa raczej daleko, wybierz sprzet z dluga ogniskowa. Jezeli raczej pejzaz masz na mysli, szukaj aparatu o jak najkrotszej ogniskowej.

ISO wlasciwie mozna zignorowac - we wszystkich kompaktach jest marne przy duzych wielkosciach.

Przeslona - cosik malo to 5.8. Ja tez mam malo, bo 8, a fajnie miec i 32. 2.8 jako najwieksza to aprobowalny standard.

Pomiar swiatla - bawi mnie to podawanie, ze jest TTL, czyli Thorought the Lens. Od jakiegos czasu innego ni ma. Segmentowy pomiar dobrze sie sprawdza, ale fajnie jest miec mozliwosc zmiany na punktowy, albo na taki, co i punkt bierze pod uwage, i reszte kadru ("centerweighted", nie znam polskiego terminu).

Migawka. Nie mam mozliwosci otworzenia migawki na jak dlugo mi sie zachce i boleje nad tym. 8 sekund to ok jak na kompakt.

Wbudowany flesz to se mozna ominac. Zawsze jest raczej denny.

Ja mam Lumixa 28LZ i chwale go sobie, choc po ostatniej nocnej sesji stwierdzilem, ze szumy sa denerwujace.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To jest specyfikacja kompaktu jaki niedawno sobie kupiłem, bo mały, ładny, lekki, z stosunkowo dużym ekranem LCD, z menu po polsku z dużą ilością opcji i cena do jakości zdjęcia chyba jedna z lepszych (z opinii z różnych for).

Oto jego specyfikacja:

FUJIFILM Finepix J10

? Efektywne piksele: 8.2 MP

? Ogniskowa: 6.2-18.6 mm

? Przesłona: F2.8 (W) - F5.2 (T)

? Zoom: Optyczny: 3x, Cyfrowy: 5.1x

? Autofocus (Pola AF):centralny AF

? Monitor LCD: 2.5'', 153.000 pikseli, pokrycie kadru: 96%

? Czułość:, auto, ISO 64, ISO 100, ISO 200, ISO 400, ISO 800, ISO 1600

? Pomiar światła: System TTL, wielosegmentowy (64)

? Tryby ekspozycji: programowa AE, programy tematyczne

? Migawka: 8-1/1500s

? Zakres pracy lampy: od 0.5m do 4.0m (W), od 0.5m do 2.2m (T), od 0.3m do 0.8m [makro]

? Tryb pracy: auto, redukcja efektu 'czerwone oczy', błysk wypełniający, brak błysku, wolna synchronizacja

? Rozdzielczość zdjęć: 3264 x 2448 (8.0MP, 4:3), 3264 x 2176 (7.1MP, 3:2), 2304 x 1728 (4.0MP, 4:3), 1600 x 1200 (1.9MP, 4:3), 640 x 480 (0.3MP, 4:3)

? Rodzaje kart: xD,SD/HC, xD-Picture Card, Secure Digital, Secure Digital High Capacity

? Pamięć wewnętrzna: 12MB

? Samowyzwalacz: 10s, 2s

? Wymiary:

o Szerokość: 91 mm

o Wysokość: 55 mm

o Głębokość: 19 mm

? Waga: 110g

To są te dane, teraz pytanie co one oznaczają i czy daję radę, że tak powiem ; )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

1. Efektywna rozdzielczosc: masz 8.2 miliona pikseli na fotke. Jesli aparat dobry, mozna drukowac i a4.

2. Ogniskowa: poszukalem w necie i efektywne liczby to 38-113mm, czyli nie poszalejesz z krajobrazami za bardzo.

3. Przeslona troche male ma wartosci.

4. Zoom - optyczny to to samo co wartosc najwyzsza ogniskowej w stosunku do najnizszej, cyfrowego sie nie uzywa, bo obniza zdrowo jakosc zdjecia.

5.Autofokus: standard, bedziesz sam musial ocenic, czy sie sprawdza.

6. LCD. Mala rozdzielczosc, czyli trudno Ci bedzie ocenic jakosc wykonanej foty in situ. Dziwi mnie to 96%. Czy to aby nie dotyczy celownika optycznego?

7.O czulosci juz mowilem. ustaw 100 i nie pozwalaj aparatowi na jej podnoszenie, bo jakosc zdjec spadnie tragicznie.

8. 64 segmenty to ok jest.

9. Co to jest "programowa AE"? Pytam, bo nie wiem, nie z arogancji.

10. Migawka - ok.

11. Flesz: jesli to dobrze rozumiem (problemy z polska terminologia), to wolna synchronizacja jest cacy. Reszta - jak to flesz w kompakcie.

12. Rozdzielczosc sie bezposrednio wiaze z iloscia megapikseli. W kompaktach zwykle maksimum sie osiaga przy obrazie o proporcjach 3:4. Ja uzywam 3:2, swiadomie trace pare tysiecy punktow.

13. Pamiec: kup karte, 2-4 GB. Te 12 MB na duzo nie wystarczy.

To tyle.

Edytowane przez Lu Tzy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam starą kartę 512 mega na moje foty wystarczy. Jestem bardzo ciekaw jak wyjdą zdjęcia nocą, bo jeszcze nie testowałem. Ma fajną opcję wyostrzającą krawędzie jak np. robi się zdjęcia tekstu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej pisałem nie znam się na cyfrówkach, ale odniosę się trochę do wypowiedzi Lu Tzy.

unikaj standartowego obiektywu z duzym zoomem

To potwierdzę za duży „odstęp” jest bez sensu, bo będzie głupiał, ale w przypadku kompaktu to Cię nie interesuje.

ezeli raczej pejzaz masz na mysli, szukaj aparatu o jak najkrotszej ogniskowej.

A tu się nie zgodzę do fotografowania krajobrazu równie dobrze przydaje się i długa ogniskowa wszystko zależy od odległości, z jakiej robimy zdjęcie i szerokości kadru, jaki chcemy uzyskać.

Przeslona - cosik malo to 5.8

Przesłona świadczy o tym, że jest to taki sobie sprzęcik do robienia zdjęć, na takie robienie wystarczy, ale musisz pamiętać, że przy większym zachmurzeniu (mniej światła) będzie Ci się włączać lampa błyskowa.

Migawka.

Wystarczająca.

Wbudowany flesz

Flesz słaby, ale na domowe zdjęcia w zupełności wystarczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Zapodaj zdjatka, jak juz je zrobisz, blagam!

Ja swoimi nocnymi jestem z lekka rozczarowany.

P,S, Capricornie, racje masz co do krajobrazow i dlugosci ogniskowej. Sam ostatnio strzelilem fote na maksymalnym prawie zasiegu; fajna, ale sensor szumi okropnie. Jednak opinia fachurska jest taka, ze jezeli sie poluje na krajobraz, warto miec szklo o bardzo krotkiej ogniskowej.

Edytowane przez Lu Tzy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Zalacz maksymalna mozliwa. Zmniejszenie rozdzielczosci nie poprawi raczej jakosci zdjecia.

Jedyne przeciwwskazanie to gusta co do formatu: jezeli jak ja ustawisz 3:2, to stracisz paski z gory i dolu kadru. U mnie to oznacza spadek z 10 i costam do 9 i costam megapikseli.

Edytowane przez Lu Tzy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.