Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Recommended Posts

Tofik   

Legenda, ale dlaczego miano by negować istnienie Piasta i jego trzech potomków (choć pozycja społeczna Piasta była podobna do pozycji protoplasty Przemyślidów, więc może to tylko, że tak powiem, przyzwyczajenie, ażeby z kmiecia tworzyć protoplastę dynastii książęcej)? Piast był być może przywódcą buntu przeciwko Popielowi lub ojcem przywódcy (Siemowita). O ile to w ogóle był Popiel, o ile był to bunt, a nie przejęcie władzy po bezpotomnej śmierci władcy itd... Niewiadomych jest od groma.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Mieszko I to chyba odziedziczył juz dobrze ukształtowane państwo. Możliwe jest więc, że tych trzech na poły legendarnych przodków, naprawdę istniało. A czy w ogóle Gall Anonim wspominał Piasta?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
A czy w ogóle Gall Anonim wspominał Piasta?

Tak, to chyba właśnie od niego pochodzi legenda o Piaście, Rzepichy i dwóch wędrowcach. Zamieścił to w 2. rozdziale księgi I.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słyszałem że badania archeologiczne potwierdzają możliwość wystąpienia buntu- w okresie kiedy mogli żyć Popiel i Piast grody w okolicach Gopła uległy spaleniu, bądź porzuceniu, choć zdawało się że to one były ośrodkiem jednoczącym plemiona centralnej polski. W tym samym okresie znaczenia nabierają grody wielkopolskie (np Gniezno, Poznań). Uważam że mogłoby to częściowo potwierdzać legendę o Popielu, Piaście i mysiej wieży.

Share this post


Link to post
Share on other sites
eginthen   

Witam... Legenda o Piascie pochodzi o oczywiscie z Kroniki Galla Anonima (bez zgody monarchy kronikarz nigdyby nie umiescilby tak , czy inaczej zredagowanej Legendy o Piascie ) . Uwazam , ze w tej Legendzie jest wiele prawdy , poprzeplatanej z basniowoscia ... Bo niby dlaczego i od kogo wzieli swoj przydomek pierwsi krolowie Polski z pierwszej rzadzacej dynastii , jak nie od ich przodka Piasta (dobrze mogl miec inne miano , a jednak nazywal sie Piast ) . Dlatego logicznym jest , ze protoplasta dynastii ksiazecej byl Piast i odegral on bardzo wazna role wsrod Polan w ok. IX wieku ... Juz w czasach Boleslawa Chrobrego Piastowicza , Piast , byl otaczany szacunkiem , a jego postac obrosla w Legendy jednak na ile prawdziwe trudno jest ocenic .

pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastanawiająca (choć mocno naciągana) jest też teoria o urzędzie piastuna, zajmującego się potomstwem panującego, który przejął władzę i zapoczątkował rządy własnej dynastii. To by tłumaczyło, dlaczego wśród władców nie nadawano imienia Piast. Są wątpliwości co do tego, czy Piast rzeczywiście nosił takie imię, a podawane jest imię jego ojca. Ten Chościsko to dopiero zagadkowa postać ;) .

Władcy potrzebowali ładnej, zgodnej z ówczesnymi normami opowieści o swoich poprzednikach. Może naprawdę była pielęgnowana przez przodków Mieszka i delikatnie ubarwiana, a może stworzona od podstaw dla podniesienia prestiżu dynastii.

Samo określenie Piastowie rozpowszechniło się w czasach późniejszych…

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

W. Chrzanowski mnie przekonał do swoich wywodów (zwłaszcza poczuciem humoru w argumentowaniach).

Chościsko prawdopodobnie był Popielidą, a "Piast" raczej opiekunem jego syna (piastun, karmiciel), albo sługą na dworze Popielidów z rodu Lechitów-Polan. Doszło do buntu plemion podporządkowanych białochorwackiej dynastii wiślańskiej (bo tam umiejscawia Popielidów) na ziemi krakowskiej, na czele którego buntu stanął Piast (czy jak on tam się nazywał) z plemienia Lechitów (które poprowadziło innych).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

A co sadzicie o pomyśle zaprezentowanym przez prof Banaszkiewicza?

Odrzuca on imię Chościsko i proponuje Kościsko, czyli słowo oznaczające warkocz/długie włosy. Potem poszukał analogii do takowego imienia/przydomka. Odległe o walijski Gloyv, protoplasta Gloucester i rodu Gwrtheyrn który to Gloyv nosi przydomek - O długich włosach

Wedle saxo Gramatyka protoplastą rodu panującego w Danii był niejaki Haddingus i miałoby jego imię oznaczać człowiek o długich włosach

Tacyt pisze o kulcie w plemieniu Naharvalów, gdzie czczono boskich bliźniaków pod imieniem Alcis, ich kapłani mieliby być muliebris ornatus - zapewne znów chodzi o kobiece włosy.

Podobnie mamy w legendzie dynastycznej Merowingów.

Wysunięty został zatem wniosek, ze długie włosy sa przywilejem władcy widocznym signum tejże, jak gdyby jego przywilejem, być może związany z zapewnieniem pomyślności gospodarczej ludowi - jakieś echo kultu dioskurów sprawowanego przez króla kapłana?

co prawda to wcale nie ułatwia interpretacji postaci - ale daje nowe możliwości. Jeśli ojciec założyciela dynastii nosił królewską fryzurę, przypisana tylko królowi, to czy sam nie był władca czy tez członkiem rodziny panującej? Czy jest to może jedynie kolejne podkreślenie legalności sprawowania władzy przez dynastię de facto uzurpatorską?

Pytań co nie miara a odpowiedzi ani widu ani słychu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   
Tak, to chyba właśnie od niego pochodzi legenda o Piaście, Rzepichy i dwóch wędrowcach. Zamieścił to w 2. rozdziale księgi I.

Od Galla A. raczej nie pochodzi. Nie sądzę by wymyślił mity, choć mógłby. Stwierdzenie "pochodzi od" sugeruje, że po prostu wymyślił, a tego nie wiemy, mógł przecież gdzieś usłyszeć. Znamienne, że Kadłubek również o Piaście pisze, ale.. hm, mm.

Co do włosów.. to raczej słowiański zwyczaj przemienienia chłopca w mężczyznę (patrz legendę o Piaście i jego synu).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Co do włosów.. to raczej słowiański zwyczaj przemienienia chłopca w mężczyznę (patrz legendę o Piaście i jego synu).

czy ja wiem? porównania do innych ludów mnie przekonują do tego, ze to jednak symbol władzy. wiem, ze to odległe ale podobny motyw jest u spartan, gdzie mogli nosić oni (i tylko oni) dany rodzaj fryzury (dluugie włosy) bo nie musieli pracować.

co do galla - mógł jak najbardziej usłyszeć jakąś miejscową legendę, mógł ja wytworzyć sam, dla potrzeb dynastycznych, zgodnie z znanymi mu wzorcami, mógł wtłoczyć miejscową legendę dynastyczną w ramy mu znane (coś jak Cezar opisujący kult Gallów) a mogła ona być taka jak nam przekazuje i być oparta o pewne ogólne wzorce - przeniesienie pożywienia i mocy jego zdobywania (a co za tym idzie zapewnienia go poddanym) na nowego władcę, motyw nadania władzy przez siły zewnętrzne etc etc. Jak było pewnie się nie dowiemy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Nie sądzę, by wymyślil. Gall, a tym bardziej Kadłubek byli wykształconymi ludźmi i pisali historię używając języka poezji i sztuki. Wyraźnie to widać u Kadłubka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Mityczny tatko Piasta Kolodzieja zintrpretowany jako Dlugowlosy...

To zgrabnie wspolbrzmi z "Barbarzynska Europa" Modzelewskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proszę zauważyć, że o Piaście słyszymy w legendzie. Legendzie. A ten gatunek to prawda zmieszana z fikcją, czasami tak dobrze, że ciężko to rozdzielić. Ponad to, kronikarz, który ją spisał żył o wiele później.

Gall Anonim więc, z racji tego, że nie żył wtedy gdy osoba opisywana mógł nieco ubarwić i pododawać treści. Tak, czy inaczej Piast jest władcą legendarnym i tak będzie póki w nowych źródłach nie zostanie potwiedzony jego byt.

Share this post


Link to post
Share on other sites
kalki   
Tak, czy inaczej Piast jest władcą legendarnym i tak będzie póki w nowych źródłach nie zostanie potwiedzony jego byt.

Ale, czy według Anonima Galla Piast był legendarnym władcą? Czy może ojcem Siemowita, który przejął władzę przepędzając Popiela ? Protoplasta rodu tak, ale nie legendarny władca, bo będziemy tworzyć jakąś baśń.

Ponad to, kronikarz, który ją spisał żył o wiele później.

Gall Anonim więc, z racji tego, że nie żył wtedy gdy osoba opisywana mógł nieco ubarwić i pododawać treści

Jaki miałby cel w "dodawaniu" treści? Należy zauważyć, że w rodach panujących wiadomości o przodkach były starannie kultywowane. Zapewne wiele informacji, przekazywali z pokolenia na pokolenie poddani.

Edited by kalki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.