Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Narya

Powstanie wielkopolskie - rewolucja socjalistyczna, narodowa, manifest czy powstanie?

Recommended Posts

Narya   

Na kanwie rewolucji berlińskiej, gdzie w całych Niemczech powstawały rady robotniczo-żołnierskie i silnym "lobby" narodowców w prowincji Posen, jaki charakter wystąpienia zbrojnego planowali Polacy? Rewolucję socjalistyczną? Republikańską? Narodową? A może po prostu wystąpienie - powstanie? A może po prostu zamanifestować, zaprotestować w pochodzie czy strajku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powstanie Wielkopolskie było oczywiście powstaniem narodowym. Zresztą największym z tych, które prawie w całości się powiodły.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

A dlaczego uważasz, że powst. wielkop. było narodowe?

W moim odczuciu było to powstanie narodowo-proletariackie (rady żołnierskie choćby jako część socjalistycznej rewolucji berlińskiej).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Powstanie wielkopolskie miało swoje przyczyny z rozruchami w Berlinie, a później w całych Niemczech. Tzw. rewolucja listopadowa w Berlinie rozlała się na cały kraj, w którym żołnierze zakładali, przejmując tymczasową władzę, rady delegatów żołnierskich. W Wielkopolsce również powstały takie rady.

Share this post


Link to post
Share on other sites

żołnierze zakładali, przejmując tymczasową władzę, rady delegatów żołnierskich. W Wielkopolsce również powstały takie rady.

Narya, dwa pytania:

1. Ile ich było?

2. Jak wielki był udział niemieckich partii robotniczych (SPD, USPD, KPD, itp.) a jak wielki udział partii polskich (PPS zaboru pruskiego, itp.)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.