Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Wroobel

Przybyli tu po własną śmierć

Rekomendowane odpowiedzi

Wroobel   

Z listu niemieckiego żołnierza :"...pół godziny po wjechaniu do Polski nasz wóz bojowy został zniszczony polskim pociskiem przeciwpancernym..."

1509.jpg

panz002.jpg

A tak przedstawiała się sytuacja niemieckiej jednostki zmotoryzowanej , która po wtargnięciu na polską ziemię napotkała kilka lekkich bombowców PZL P23B Karaś.

foto1514.jpg

desarm.jpg

panz001.jpg

warsaw008.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wroobel   

A tu jest niemieckie stanowisko ogniowe , z którego rozpoczęto prowadzenie ognia do maszerującego pobliskim traktem szwadronu polskiej kawalerii.

f15.jpg

Zdjęcie zrobione oczywiście chwilę później , kiedy już ci młodzi Niemcy zrozumieli , że wtargnięcie do Polski nie było ich najlepszym w życiu pomysłem , ale za to było pomysłem ostatnim .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   
Z listu niemieckiego żołnierza :"...pół godziny po wjechaniu do Polski nasz wóz bojowy został zniszczony polskim pociskiem przeciwpancernym..."

Wroobel - nie jestem pewien, ale ta zniszczona niemiecka ciężarówka / transporter, którą / który wkleiłeś pod tym cytatem, to najpewniej Mszczonów - 11 września 1939 - więc nie za bardzo "pół godziny po przekroczeniu granicy" :huh:. W każdym razie na pewno ta fotka nie pasuje do tego listu.

Natomiast taki list faktycznie jest - ale pomyliłeś fotki - bo ten list był zamieszczony na odwrocie innej fotki - mianowicie tej:

spw_zerst._sphpanzer_polenfeldzug_tank_polen.jpg

spw_zerst._sphpanzer_polenfeldzug_tank_polen__opis.jpg

Ciężko coś więcej w tym liście wyczytać, ale po tym fragmencie, który zacytowałeś, jest jeszcze na pewno mniej więcej coś takiego:

"został trafiony [...] i następnie wypalił się" (co widać na fotografii)

"dwóch z czterech członków załogi zginęło"

Swoją drogą ciekawe - co to za jednostka niemiecka i jaka to bitwa? 1 września. Czy to bitwa pod Mokrą / Mławą / Pszczyną / Częstochową / w Borach Tucholskich / nad Wartą (pas obrony Armii "Łódź") czy jakaś inna?? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wroobel   

Tak jest Kolego Domen . Niestety właśnie zagubiłem zdjęcie i ten tekst , który zamieściłeś . Dlatego chciałem tylko zaznaczyć sprawę znając ten ciekawy list żołnierza niemieckiego . Dzięki za sprostowanie i uzupełnienie .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ja mogę napisać gdzie i jaka jednostka.

Jest to Mszana, bój pod Bożą Górą 1 września rano. Oddział to 8 dywizjon rozpoznawczy z 5 DPanc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Podpis wprowadza w błąd, bo tam pisze "przed Wodzisławiem", a Mszana jest za.

No i uściślając,  spalony wóz jest z 8 dywizjonu rozpoznawczego, ale podpis na zdjęciu mógł wykonać też żołnierz z 31 pułku pancernego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.