Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Siły niemieckie w Warszawie

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   

Mam już odpowiedź Niemca:

"Krankelbuchlager Berlin jest najwiekszym archiwum panstwowym Republiki Federalnej w ktorym przechowuje sie wszystkie kartoteki zdrowotne zolnierzy armii niemieckiej oraz czlonkow wszystkich sluzb pomocniczych z okresu I i II wojny swiatowej oraz po zjednoczeniu Niemiec akt po Narodowej Armii NRD. Szczeolowe informacje mozna uzyskac po pisemnym podaniu. W ostatnim okresie w zwiazku z wielka liczba zapytan okres udzielenia informacji znavznie sie przedluzyl. Zainteresowanych odsylam do

Krankenbuchlager und Versorgungsarchiv

Wattstr. 11-13

13355 Berlin

teraz dla wyjasnienia tzw Schutzpolizei- stacjonowala w wiekszych miastach i gminach i w odroznieniu od innych oddzialow byla skoszarowana. Wchodzila w skald tzw Ordnunspolizei, ktorej m. inn podlegala polska policja granatowa.

Bataliony 996, 997 i 998 stacjonujace na terenie Generalnej Guberni zasilone zostaly po zajeciu zachodniej Ukrainy rowniez Ukraincami obywatelami polskimi oraz Polakami , ktorzy przyjeli niemiecka liste narodowa, sluzyli w niej takze litwini. lotysze i finowie"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

w roku zeszłym dorwałem ciekawą pozycję dotyczącą StuG-ów - podobno są w niej opisane losy wszystkich StuG-ów jakie walczyly w czasie wojny, wszystkich batalionów i in. Jest to pozycja: "Sturmgeschutze ... marsch! Die Einsatzwege der Sturmgeschutz Batterien, Abteilungen und Brigaden. 1940 - 1945. Autor:Florian Freiherr von und zu Aufsess. Wydawnicwo sumptem własnym [selbstverlag].

Pomijając oddziały przejeżdżające przez Warszawę z frontu na północ, południe i linię Wisły [było ich trochę i znakomita większość określana jest czasowo jako: lato lub druga połowa lipca to dwa z nich w których pada słowo Warschau:

1. Die StuG Brigade 397 z andotacją "Die komplette Aufstellung wurde nicht vollendet" ma opis w "Dzienniku bojowym -> Kriegstagebuch":

Aug. 44: Teilnahme einer batterie ald Infanterieeinheit bei der Niederschlagung des Aufstandes in Warschau. Weitere Einsatze sind nicht bekannt

2. StuG Lehr Brigade 920. Kroiegstagebuch z datą 1.08.1944:

"Sofortiger Einsatz in Raum sudlich von Warschau und ostlich Jedlinsk. Harte Abwehrkampfe um den Warka - Bruckenkopf. Weitere Einsatze in diesem Bereich..." [zamieściłem tą informację, że jest to ciekawe o tyle, że inne oddziały walczące o radzieckie przyczółki lub na przedpolach Warszawy mają wpisy z miejscowościami [n.p. Magnuszew] lub rzekami [bug - Narew]....

O części n.p. StuG Brigade 398 nie ma jakichkolwiek informacji poza takimi, że w ogóle istniały.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Dobrze, że nie wprowadzać zamieszania, proponuję zebrać dostępne dane, w układzie chronologicznym. Zacznijmy może od tego, jak przedstawiało się to na dzień 1 sierpnia. Prof. Komorowski określa stan garnizonu, jakim rozporządzał Stahel na okres 15-31 lipca, na 9 tys. żołnierzy, z czego 3,5 miało stacjonować na prawym brzegu Wisły. Do tego dochodziło 3 tys. ludzi z obrony p-lot Warszawy (do dyspozycji mieli około 260 dział- 88 mm, 37 mm, 20 mm), 3 tys. żołnierzy jednostek naziemnej obsługi lotniczej (w przyp. na s. 78 podaje, iż Krannhals ich ilość ogranicza do 1300... czy ktoś ma dostęp do opracowania Krannhalsa, i jest w stanie sprawdzić, na co powołuje się on?

Znam zestawienie przytoczone przez H.von Kranhalsa,które zacytował A.Przygoński-von Kranhals zamieścił zachowane w archiwach niemieckich hitlerowskie zestawienie jednostek 9 armii(oraz oddziałów policyjnych i ochronnych)z dnia 3 sierpnia -3.08.1944 to zestawienie sił w Warszawie lewobrzeżnej obejmuje ponad 12 tysięcy ludzi.Uwzględniając z jednej strony że niektóre jednostki z tego zestawienia(jak np wschodniopruski pułk grenadierów)przybyły do Warszawy już po 1.08 a z drugiej że nie obejmuje ono uzbrojonych VD i RD oraz drobnych grup ochronnych i niezewidencjonowanych obecnych w mieście -wszystkie siły hitlerowskie w Warszawie lewobrzeżnej(bez Pragi i wschodniego brzegu Wisły)na dzień 1.08 1944 nie przekraczały prawdopodobnie 15 tysięcy ludzi.Co do personelu naziemnego lotnisk to Krahals za tym zestawieniem podaje je na 800 na Bielanach i 500 na Okęciu.

A autorzy polscy bazując na zestawieniu z 20.08 oraz powojennych zeznaniach Geibla co do stanów sił hitlerowskich z lipca-w większości zawyżają stany liczebne sił hitlerowskich obecnych w Warszawie lewobrzeżnej na dzień 1.08 1944.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.