Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Czy Hitler mógł wygrać wojnę?

Rekomendowane odpowiedzi

jancet   

Ad. Jancet;

Dużo można strawić podczas dyskusji, ale - To mnie rozbawiło;

No to napisz jak by to można było zrobić.

Metoda jest prosta - wycofując stopniowo aktywa firm niemieckich i sojuszniczych z banków szwajcarskich i przenosząc je do bawarskich. Tyle że prostota metody nie oznacza łatwości. Łatwiej było uszanować neutralność Szwajcarii - oczywiście o ile szwajcarskie banki należycie współpracują z niemieckimi. Ale gdyby Szwajcarzy zaczęli podskakiwać - zrealizowano by "plan B".

Rozróżniam. Bądź spokojny.

To czemu udajesz, że nie rozróżniasz "systemu nazistowsko-faszystowsko-bolszewickiego" od "systemu bolszewickiego"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

No to napisz mi coś odnośnie tego Planu "B" i...

"systemu nazistowsko-faszystowsko-bolszewickiego"
Może czegoś nowego się dowiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pacam   
Coś tam poczytałem i doszedłem do takiego wniosku, że istniały niezależne państwa, które Żydów wydawały Rzeszy.

Tutaj zaliczam Francję.

Hiszpania i w szczególności Węgry - Tym się nie "splamiły".

Odnośnie tych pięćdziesięciu tysięcy hiszpańskich wojaków w ramach Błękitnej Dywizji, to już napisałem.

Nawet pamiętam. Ale tak czy owak było to nie tylko militarne, ale i polityczne wsparcie dla nazistów. Coś w stylu- patrzcie: Hiszpanie też wezmą udział w naszej nazistowskiej krucjacie!

Wciąż natomiast nie wiem, o co chodzi z tymi Żydami. Czy ja gdzieś oskarżałem Franco o antysemityzm? Czy proponujesz, aby za państwa wspierające politycznie III Rzeszę uznać wyłącznie te, które wzięły udział w Holocauście? Jeszcze trochę, a wzorem secesjonisty zacznę pytać "a co to ma do rzeczy?".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Maciej   

Wracając do głównego pytania - to jaką wojnę miałby wygrać Hitler, czy Niemcy?

Jakąś ograniczoną o jakieś tereny? Tak bez wątpienia. Nawet wygrali - choćby z Polską.

Tyle, że trzeba by namówić przeciwnika żeby się z Niemcami potem dogadał. Anglia zdecydowanie nie chciała się dogadać i to załatwiało sprawę.

Anglii nie miał jak ugryźć - ani zająć, ani odcjąć od dostaw.

Przez sporą część czasu Anglia ( sama czy prawie sama ) nie miała jak ugryźć Niemców, więc mógł panować pat.

Na dłuższą metę wojny na wyniszczenie z "połową świata" ( nie ważne czy chciał z tą połową świata walczyć czy nie - ważne że te pół świata chciało, czy też musiało walczyć z nim ) nie mógł.

Nie te środki do dyspozycji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Maciej;

Wracając do głównego pytania - to jaką wojnę miałby wygrać Hitler, czy Niemcy?

Jakąś ograniczoną o jakieś tereny?

Jak najbardziej tak.

W planie było jeszcze zajęcie terytorium części Polski i Francji.

Wielką Brytanię chciano pozostawić w spokoju.

ZSRR miał być również podbity do linii Astrachań - Archangielsk, ale w późniejszym terminie.

Generalnie się Niemcom rozchodziło o dominację nad kontynentalną Europą.

Zarzuty odnośnie ewentualnego niemieckiego panowania nad Światem, to se możemy śmiało między bajki włożyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Maciej   

Problem z Adolfem H. był taki, że nie bardzo można było wierzyć w to co mówił. Mówił jedno, a potem robił co innego, obiecywał to, robił tamto.

Może i twierdził, że chodziło mu "tylko o to", ale czy aby na tym by poprzestał?

I przede wszystkim, zakładając że się mu na to pozwolilo i sią na tym zatrzymał, to pytanie co by zrobił przyparty do muru sytuacja ekonomiczną.

Budową swoją tysiącletnią szastając forsą na prawo i lewo. Jakoś nie wierzę by zastopował wydatki po zdobyciu nowych terenów, bo niby po co?

I wtedy mamy problem - potencjał gospodarczy ( liczony jako obrabiarki, ilość ludzi itd ) większy, a finanse równie beznadziejne i trzeba coś z tym zrobić. Wywołanie wojny w celu nie splacania zobowiązań jest dość prostym i skutecznym rozwiązaniem. Czyli dopuszczamy do rozrośnięcia sie Niemiec, a potem.....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Maciej;

I przede wszystkim, zakładając że się mu na to pozwoliło i się na tym zatrzymał. To pytanie - Co by zrobił przyparty do muru sytuacją ekonomiczną.
Trochę zmodyfikowałem Twą wypowiedź nie wnikając w jej istotę.

Hmmm;

Skąd bierzesz tzw. "Sytuację ekonomiczną"?

Jak dla mnie, to Wielka Brytania "padła" w sensie ekonomii najpóźniej w 1942 roku.

Kiedy by upadł Związek Radziecki? Podejrzewam iż w tym samym roku.

Kto ich uratował? - Wiadomo.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Maciej   

"Sytuację ekonomiczną" - sprawa prosta brak możliwości regulowania swoich zobowiązań.

Na rynku wewnętrznym to jeszcze nie taki wielki problem - posyłą się Gestappo by zadbało o to żeby ludzie byli odpowiednio szczęśliwi i o te zapłacone garbusy się nie upominali ( uproszczenie ).

Przy pomocy Gestappo ciężko zmusić dostawców zagranicznych żeby bez pieniędzy dostarczali surowce czy produkty wysoko przetworzone.

WB w 1942 nie bardzo zbankrutowałą, bo swoje zobowiązania płaciła. NIemcy w 1939 mieli z tym problemy. Taka subtelna różnica

A jakby tego było mało, to WB zadbała jakiś czas wcześniej by sporą część surowców strategicznych ( np. ropę ) "kupować od siebie"

Niemcy nie mieli takiej możliwości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pacam   

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=99625

Nie wiem, czy wypada mi linkować informacje z innego forum, ale wyjątkowo zgrabnie wyjaśniają tam, co Maciej miał na myśli, pisząc o kiepskiej sytuacji finansowej Niemiec wkrótce przed wybuchem II wojny światowej. Z grubsza rzecz biorąc, Hitler łatał finanse III Rzeszy poprzez kradzież i wymuszanie mienia żydowskiego.

Brałeś poldasie udział w tamtej dyskusji, więc skąd teraz Twoje pytania?

Edytowane przez pacam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakby wszystkiego próbował ( nawet sojusz z Polska w 1939 roku), to i tak by się znalazł w obozie przegranych. To po prostu było by nierealne pokonanie samemu np. USA, ZSRR czy Chin z Polską chociaż by pokonał ZSRR i miałby władzę i spokój do około 1944 roku, no ale jak mówiłem to po prostu było by nierealne.

Edytowane przez Komendant

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdyby pokonał ZSRR co jest niemożliwe, to może miałby jakieś szansę... A jeśli nie to wojna by się przedłużyła i to znaczenie, bo udział ZSRR w pokonaniu Hitlera jest niebagatelny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Choćby dla tego, że Rosja to wielkie państwo i sama strona zaopatrzeniowa miała problemy. Niemcy posuwali się co raz dalej i dalej, a paliwo, jedzenie, amunicję itp. musieli skądś brać. Zresztą wystarczy popatrzeć na eskapadę Napoleona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pewnie Czyngis Chan nie znał tych ograniczeń - stąd jego zdobycze... ilu ludzi, zdaniem Tyberiusza; miał Albion kiedy posiadł we władanie Indie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Eee, ale chyba wiesz, że Czyngis Chan to nie ta epoka i sztuka wojenna, wystarczyło nwm. 50 tyś. żeby podbić stepy Kazachstanu lub mroźną Syberię, a w XX wieku musiała być:

1.Logistyka

2.Wysokie morale

3.Dobry dowódca

4.Mocna armia

Wehrmacht miał tylko 3 punkt więc podbicie ZSSR przez samodzielną III Rzeszę było niemożliwe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.