Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Najlepszy dowódca walk o Ziemię Świętą

Najlepszy dowódca podczas Krucjat to:  

55 members have voted

 1. 1.

  • Gotfryd de Bouillon
   3
  • Baldwin I
   1
  • Rajmund z Trypolisu
   0
  • Ryszard Lwie Serce
   10
  • Saladyn
   15
  • Inny jaki?
   3


Recommended Posts

Oto moim zdaniem najlepszi dowódcy obu stron.

Chrześcijanie:

Gotfryd de Bouillon - władca Królestwa Jerozolimskiego, odmówił tytułu króla w mieście gdzie włożono Jezusowi Chrystusowi koronę cierniową. Nazwał się Obrońcą Grobu Świętego (Advocatus Sancti Sepulchri). Dowodził odcinekim oblężenia Jerozolimy, był jednym z pierwszych krzyżowców, którzy przedarli się do miasta.

Baldwin I - król Królestwa Jerozolimskiego. Poszerzył terytorialnie królestwo zdobywając Akkę, Sydon i Bejrut. Podporządkował pod swoją koroną inne państewska chrześcijańskie.

Ryszard Lwie Serce - jeden z przywódców trzeciej krucjaty. Zawarł kompromisowy pokój z sułtanem Saladynem.

Mułzumanie:

Saladyn - sułtan Egiptu. W bitwie pod Hittin 4 lipca 1187 rozbił wojska Franków, a następnie zdobył Jerozolimę. Wyparł chrześcijan niemal z całej Ziemi Świętej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Anders   

Zdrada! Brakuje tego, który nie raz i nie dwa ratował pierwszą wyprawę - Boemunda z Tarentu - świetnego taktyka i polityka, sprawcy zwycięstw pod Doryleum i Antiochią.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Ja zagłosowałem na Saladyna.

P.S czy podobny temat już gdzieś nieistnieje?

Share this post


Link to post
Share on other sites
ladek   

Moim zdaniem Lwie Serce gdyż dzielnie bronił ziemi świętej a także był nieusktraszonym obronicą wiary.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Mógłbyś jakoś swoje posty lepiej uzasadniąć?

Kto był najlepszym obrońcą Ziemii Świętej Ryszard Lwie Serce dlaczego? bo był najlepszym obrońcą Ziemii Świętej. Zmień swoje posty bo grozi ci ostrzeżenie. Twoje dotychczasowe posty mają zerową wartość merytoryczną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzę że kolega w4w rozciąga swą wszechwładzę moderatora również na dział średniowiecze :P O ile dobrze mi wiadomo za tego typu przywłaszczenia też grożą ostrzeżeniem... że już nie wspomnę o Twoim wspaniałym uzasadnieniu swojego wyboru :P

Twoje dotychczasowe posty mają zerową wartość merytoryczną.

Więc jak ocenisz swoją wypowiedź:

Ja zagłosowałem na Saladyna.

-2?

żenujące jest też to, że swoje oskarżenia w stosunku do ladeka napisałeś dwa posty pod swoją błyskotliwą wypowiedzią...

'a belki we własnym...'

Nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem że Ryszard Lwie Serce był dowódcą wybitnym, zdobycie Akry (wespół z królem francuskim i jerozolimskim) a potem Jafy na pewno go nim nie czynią, a jeśli dorzucimy do tego jego późniejsze niezdecydowanie, zaprzepaszczające ostatecznie III krucjatę każe go ocenić raczej negatywnie...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

U Muzułmanów Saladyn za Hittin. U chrześcijan Rajmund z Trypolisu za propozycje przyjęcia postawy defensywnej pod Hittin.

Share this post


Link to post
Share on other sites
lukas   

Witam. Chciałbym przypomnieć o postaci, która może nie dokonała tak znamienitych czynów jak wymienieni bohaterowie, ale , moim zdaniem, zasługuję na uwagę. Mam na myśli króla Baldwina IV Trędowatego. Co sądzicie o tym władcy, który mimo nieuleczalnej choroby, dążył do wzmocnienia królestwa jerozolimskiego, widząc wyrażnie jego słabości???

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nautilos   

Dla mnie najlepszym dowódcą walk o ziemię świętą był Saladyn.

Za Hittin,zdobycie Jerozolimy,za taktykę jaką stosował (błyskawiczne ataki na "powolnych"

krzyzowców i natychmiastowa ucieczka), za (w miarę mozliwości) sprawne rządzenie krnąbrnymi saracenami , nom i za wygranie wojny z krzyżowcami - bo tak to widzę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Regulus   

Z chrześcijan zdecydowanie Rysiu. W końcu pokonał i to dwa razy Saladyna, mając dużo mniej wojsk i trudniejsze położenie. Na drugim miejscu dałbym cwaniaczka z Tarentu, niejakiego Boemunda :D

Ktoś wymienił Baldwina IV Trędowatego zapewne mając na myśli Montgisard. Cóż... To była raczej jatka a nie bitwa, chrześcijanie zaszarżowali z zaskoczenia na rozproszonych i obciążonych łupami Saracenów, więc skończyło się rzezią. Biorąc pod uwagę dysproporcję sił zwycięstwo może robić wrażenie, niemniej był to bardziej przysłowiowy "fuks" aniżeli rezultat geniuszu militarnego Baldwina. Oczywiście należy mu się szacunek za odwagę, że zdecydował się na się tak ryzykowny atak, ale najlepszym dowódcą bym go nie nazwał.

Druga sprawa to osławiony Gotfryd z Bouillion. Rycerskość, charyzma i znakomite umiejętności dowódcze to w jego przypadku mit. W rzeczywistości był jednym z najmniej bystrych przywódców I krucjaty.

Z muzułmanów na pierwszym miejscu postawiłbym Bajbarsa - za VII krucjate, za Ajn Dżalut i za wiele innych późniejszych sukcesów kiedy już został sułtanem. Ten prosty Kipczak kroczył od zwycięstwa do zwycięstwa, wybijając się z niewolnika do wielkiego sułtana. Był jednym z najwybitniejszych, najskuteczniejszych i najinteligentniejszych przywódców muzułmańskich epoki krucjat. I jako typ wyjątkowo przebiegły, cyniczny i bezwzględny stanowił zupełne przeciwieństwo honorowego i szlachetnego Saladyna.

Na drugim miejscu ląduje wspomniany wyżej Kurd, choć nie przeceniałbym jego zdolności militarnych. Źródłem jego siły i sławy był ogromny autorytet (także moralny), bo władca był z niego niewątpliwie wielki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osobiscie wybieram Saladyna. Był to nie tylko wódz przełomu na Bliskim Wschodzie. Potrafił On ostatecznie zjednoczyć siły muzułmanów i odbić Jerozolimę, co jednak nie skończyło się krwawą rzezią chrześcijan. Kampania egipska była wstępem do późniejszej walki z krzyzowacami. Był nie tylko wielkiem wodzem, ale i organizatorem, budowniczym, wiernym muzułmanieniem. Jest do dzisiaj symbolem i przykładem dla świata arabskiego. Rycerz wschodu i obrońca wiary.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Draom   

Nie wiem, czy ma to być Saladyn, czy Ryszard Lwie Serce, ale ostatecznie wybieram tego drugiego. Potrafił on walczyć i wygrywać, nie bez powodu miał ten przydomek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.