Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Najbogatsza/najlepsza Rzymska prowincja

Rekomendowane odpowiedzi

jachu   

Moim zdaniem najwięcej Rzym czerpał przede wszystkim z prowincji afrykańskich i prowincji leżących na Półwyspie Iberyjskim + Syria, Palestyna i Turcja. Dlatego też w momencie, gdy Cesarstwo Zachodniorzymskie chwiało się w posadach, to sporym powodem takiego stanu rzeczy był fakt niekontrolowania w pełni najbogatszych prowincji Imperium Romanum. Cesarstwo Wschodniorzymskie, czyli późniejsze Bizancjum miało kontrolę nad Turcją, Syrią, Palestyna i Egiptem i było im zdecydowanie łatwiej utzrymać się na fali :P

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm..._Empire_Map.png

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Faktyczną siłą Imperium Romanum było - Azja Mniejsza (mało to precyzyjne bowiem był to dość niespójny region) oraz Galia. Dodałbym jeszcze Hiszpanię. W każdym razie panowanie nad tymi 3 regionami gwarantowało zawsze w dziejach Europy (rozumianej w kategoriach Imperium Romanum - Morza Śródziemnego) oraz ogromną siłę, z możliwością uzyskania totalnej przewagi politycznej, militarnej. Wskazuje na to również późniejsza sytuacja Wschodniego Rzymu bez Egiptu, Syrii, Afryki oraz Francji czy Hiszpanii - panujący nad tymi krajami byli zdolni do zdobywania dominacji w ówczesnym świecie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   

A gdzie znajdowały się największe kopalnie złota, w której z prowincji? A, w której miano największy przychód z podatków? Sądzę, że tym można zmierzyć zasobność prowincji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
cosiek   

Kopalnie złota to pewno Hispania, Egipt, Bałkany lub Azja Mniejsza.

Co do podatków

Dobrym przykładem metod polityki fiskalnej i ich tragicznych reperkusji jest także świat grecki. Pamiętamy przecież choćby Pergamon, zapisany Rzymianom spadkiem. Za republiki senat zlecał pobór podatków ze wskazanej prowincji swego rodzaju prywatnym przedsiębiorstwom, które miały za zadanie ściągnąć konkretną sumę, a cała resztę którą udało im się zdobyć, zatrzymywały jako swój zysk. A zysk na tamte czasy to było 300 %.

W żadnych rejonach świata starożytnego ucisk fiskalny nie był tak straszny i nie powodował takich reperkusji jak u Greków. Ile pamiętamy buntów: powstania w Macedonii, w Pergamonie, całe to wrzenie które przecież wykorzystał Mitrydates IV. Rzymianie z czasem to zrozumieli, (wszak wcześniej to samo działo się w Galii) i kiedy Princeps utwierdził swą władzę, postarał się o lżejsze metody poboru. Niemniej ludność podbitych prowincji długi czas nie mogła się z tym pogodzić - powstanie Baudycei najlepszym przykładem w Brytanii.

Wiem też, że na hellenistycznym Wschodzie cesarstwa całe miasta były opodatkowane, tj. miasto jako całość musiało płacić pełną kwotę, a zebranie tej kwoty leżało w gestii rady miejskiej. Cesarz mógł zowlnić miasto z podatków - tak na przykład bywało, gdy kataklizmy nawiedzały miasta swiata greckiego.

Kryzys trzeciego wieku i problemy z opodatkowaniem sprawił, że coraz mniej ludzi chciało zasiadać w radach miejskich miast, bo musieli ponosić odpowiedzialność za zebranie podatków, co było trudne w tym chaosie polityczno-gospodarczym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Na pewno Egipt, stał się w cesarstwie spichlerzem Rzymu obok Sycylii. Poza tym Hiszpania i Galia- po podboju Gali rzymianie zaczeli wypuszczać złote monety bo przejeli około 200 kopalń złota.

Mam do was pytanko, Być może nie na temat ale proszę o pomoc,

Jak sądzicie jaka była rola miast w starożytnym Rzymie?

Jak najszybciej proszę o odpowiedź. I czy ktoś wie jak pisać prace badawcze z historii?

Rzeczywiście trochę nie na temat. Niektóre miasta stanowiły ośrodki kultury i sztuki, inne (jak Rzym) były centrum politycznym i gospodarczym, a także rozrywkowym. Miasto pełniło też z reguły funkcje obronną. W koloniach miasta często były siedzibą związku obywateli rzymskich i centrum administracyjnym prowincji. W miastach rzymskich rozwijały się wszystkie dziedziny życia, fora były miejscem spotkań obywateli, zgromadzeń ludowych. Jak na imperium starożytne Rzym był bardzo dobrze zurbanizowany...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dezian   

Ja mam pytanie odnoszące się właśnie do zasobności w zboże...ale indywidualnych obywateli. Jest pewien termin, którym określa się bogate osobistości,czy też najbogatszą warstwę społeczną, która posiada 5 (50...? 500?) mediusów zboża. Obił mi się swego czasu o uszy,lecz nie pamiętam jak dokładnie brzmiał. Na pewno zawierał słowa penta i medius. Majaczy mi coś na kształt "pentacosmedimnoj, lecz chyba nie nie tak to brzmiało.... :P Czy to pojęcie jest komuś znajome?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Nie wiem ile trzeba było za co zapłacić, ale pogrzebałem trochę w źródłach na temat miar i wag w Rzymie. Dam tutaj małą rozpiskę, jeśli komuś to do czegoś się przyda to dobrze:

a) waga

1 Uncja- 27,3 g

2 Uncje (Sextans)- 54,6 g

5 Uncji (Quincunx)- 136,4 g

10 Uncji (Dextans)- 272,9 g

b) pojemność

1 Amfora- 26,2 l = 2 Urny= 8 Congiusów= 48 Sekstariusów= 80 Libr

c) powierzchnia

1 Juger – 2520,6 m2 = ½ Heredium = 1/200 Centurii = 1/800 Saltusów

d) długość

1 stopa (pes)- ok. 0,3 m

1 krok (gradus) – 0,7 m

1 podwójny krok (passus)- 1,4 m

1 Tyczka (perlica) – 2,9 - 3,0 m

1 Mila (milia) – 1478 m = 500 pertica = 1000 passus = 2000 gradus = 5000 pes

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Zdecydowanie Egipt! Egipt karmił Rzym, był jego spichlerzem. Nie na darmo Oktawian pierwsze co zrobił, to inkorporował to państwo do rozrastającego się Imperium Rzymskiego.

Wydaje mi się, że i Afryka prokonsularna równie był ważną prowincją rzymską. Przede wszystkim wzbogacała domy rzymskie w niewolnych a areny w dzikie zwierzęta. Podobnie z prowincjami za Dunajem i za Renem, gdzie szczególną popularnością, prócz rzecz jasna dóbr naturalnych, cieszyli się niewolnicy. Sam Kaligula posiadał własny prywatny oddział przyboczny rekrutowany z Germanów znad Renu.

vapnatak

Edytowane przez Vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanie. chciałbym sie dowiedzieć jaka to moneta, bo nigdzie nie moglem jej znaleźć. załączam zdjęcia:

http://wyslijto.pl/plik/1nody2gwn8

http://wyslijto.pl/plik/e3nm4kuhgk

Monet z okresu Trajana.

Tu więcej:

http://www.acsearch.info/search.html?searc...p;view_mode=1#7

297801.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A i proszę, następnym razem proszę wybrać odpowiedni dział - będzie szybciej i łatwiej.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę na moją mapkę z podręcznika to myślę, że Galia były tam złoża miedzi, ołowiu, żelaza i srebra. Wyrabiano tam też wino, ceramikę i wyroby włókiennicze. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.