Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Leoś   
56 minut temu, secesjonista napisał:

To możemy poznać zasady tego kodeksu

A nie wymieniłem ich jeszcze?

 

56 minut temu, secesjonista napisał:

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem...

istniał mniej lub bardziej mityczny lud mający pewne cechy. Istniała fikcyjna genealogia wywodząca naszą szlachtę od tegoż ludu,. Istniał realny obyczaj - pojedynkowania. I ten realny obyczaj wziął się z fikcyjnych związków? 

Co tu nie rozumieć. Pan Kolega wierzy, że istniał lud sarmacki? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Leoś napisał:

Pan Kolega wierzy, że istniał lud sarmacki? 

 

To chyba nie jest kwestią wiary...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.01.2018 o 2:32 PM, Leoś napisał:

A nie wymieniłem ich jeszcze?

(...)

 

A wymienił Leoś, nie wymienił tylko jednego, co jest tu nader istotnym, skąd zaczerpnął informację o takim kodeksie i jego zasadach. To dla porządku możemy poznać te źródło czy źródła?

 

W dniu 24.01.2018 o 2:32 PM, Leoś napisał:

Pan Kolega wierzy, że istniał lud sarmacki? 

 

Jak najbardziej istniał, rozumiem, że dla Leosia to jedynie lud mityczny?

 

W dniu 22.01.2018 o 8:22 PM, Leoś napisał:

Wąs definitywnie odpada. Ze znajomymi doszliśmy do wniosku, że osoby noszące wąsy niejako "chowają" się za nimi z powodu braku pewności siebie. 

 

Można by rzec: jacy ludzie takie wnioski. Problem z tym wnioskowaniem jest taki, iż np. w we współczesnych badaniach, choćby: "The Evolutionary Significance and Social Perception of Male Pattern Baldness and Facial Hair" jakie popełnili Frank Muscarella i Michael R.Cunningham (zamieszczone w: "Ethology and Sociobiology", nr 17, 1996), gdzie osoby wąsate postrzegane są nieco inaczej: jako mniej zsocjalizowani, starsi i bardziej zdecydowani - nic o ukrywaniu tam nie ma. Może zanim Leoś zaprezentuje światu swe wnioski wcześniej zapozna się z jakąś literaturą; to nigdy nie zaszkodzi; choćby z popularną a cenną pracą "Historia twarzy" Jeana Jacquesa Courtine'a i Claudine Haroche.

Tymczasem dawny "sarmacki" szlachcic - strojem narodowym , fryzurą podgoloną jak i wąsem stał. Nawet Wacław Potocki, który nie była przecież admiratorem konserwatyzmu obyczajowego, krytykował nowe obyczaje. W "Braterskiej admonicji do Ich Mościów wielmożnych Panów Braci Starszych" utyskiwał:

"Ogolił one staropolskie wąsy,

Kortezyjanka właśnie tak szepleni,

Patrzże, gdy pójdzie w galardy i w pląsy,

Jeśli mu zganisz, że się tak odmieni,

Cóż komu na tym? Zaraz w sapy, w dąsy,

A, dureń, ufa tych, co chodzą z nimi,

Bo ta iglica, co po piętach dzwoni,

Przysięgę, że go szabli nie obroni".

 

Nie przypadkowo Jan Matejko "dorabiał" wąsy znaczącym polskim władcom, choć nie miał ku temu podstaw w źródłach ikonograficznych czy piśmiennych. Nie przypadkowo też, Stanisława Leszczyńskiego przedstawiano z wąsem i w stroju narodowym, choć wiadomo, że nosił się na co dzień z francuska.

Wąs sarmacki znacząco różnił się od tego jaki równolegle "sypał" się w innych krajach europejskich, wyróżniała go obfitość, i jak dowodzi Grzegorz Grochowski (w: "Wąsy", "TD", nr 1, 2015) był on wyrazem chęci zachowania tradycyjnej struktury społecznej z dominującą pozycją stosunków patriarchalnych, jak i zarysowania opozycji: młodzieniec a mężczyzna.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.