Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tomek91

Pomiędzy Cecorą, a Chocimiem.

Recommended Posts

Tomek91   

Czy znacie jakąś ciekawą i w miarę szczegółową książkę o okresie pomiędzy klęską cecorską, a bitwą chocimską? Jakie były nastroje społeczne, jaka była postawa króla itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Czy znacie jakąś ciekawą i w miarę szczegółową książkę o okresie pomiędzy klęską cecorską, a bitwą chocimską?

Na próżno szukać takiej książki, bo pozycje dotyczą głównie tej lub tamtej bitwy. Powinieneś coś znaleźć w Chocimie 1621 Podhorodeckiego, u Pajewskiego, a także w monografiach Cecory autorstwa Majewskiego lub (dla mniej wymagających :roll: ) Kacpra Śledzińskiego.

O tej sprawie wspomina również Wisner w swojej biografii Zygmunta III, gdybyś chciał mógłbym podrzucić trochę danych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Szczerze mówiąc nie wiem, podałem tylko te książki, które dotyczą tego zagadnienia :roll: Natomiast Wisner pisze, że (mimo próśb Zbaraskiego i Chodkiewicza o zaciągnięciu 60 tys. lub 50 tys.) zaciągnięto 36 tys., pozwolono na zwołanie pospolitego ruszenia i wezwanie Kozaków. W Inflantach miało stacjonować 2 tys. jazdy i 1 tys. piechoty, Smoleńsk wzmocniono o 200 jazdy i 200 piechoty. Wodzem wojska na południu ustanowiono Chodkiewicza, na północy - Krzysztofa Radziwiłła.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.