Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
redbaron

rkm a lkm

Czy rkm i lkm są tym samym?  

8 members have voted

 1. 1.

  • Tak
   3
  • Nie
   3
  • Nie mam zdania
   0


Recommended Posts

redbaron   

Ostatnio na TU pojawiał się problem, czy rkm i lkm są tym samym. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upierać się nie będę, do wielkich bronioznawców swojej osoby nie zaliczam, ale literatura stosuje obie nazwy często zamiennie, wiec różnica - nawet jeśli jest - leży w jakichś drobiazgach, niuansach. Uważam że Chauchat, Lewis i MG 08/15 (a przynajmniej te dwa pierwsze) to ta sama rodzina broni.

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

Ja też nie jestem wielkim broniznawcą, dlatego ten wątek założyłem. Zerknąłem na szybko do Encyklopedii techniki wojskowej przeczytałem hasła lekki karabin maszynowy[/i] i ręczny karabin maszynowy[/i] i rzezcywiście rozdział jest mocno płynny. Rozbił mnie podpis pod rysunkiem w tej encyklopedii

lkm (rkm) Lewis

Zadania rkm i lkm również wydają się być mocno zbliżone. Jedyną chyba istotną różnicą jest masa, ale założenie iż do 10 kg to jest rkm, a powyżej to już lkm wydaje się trochę dziwne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro lkm ma być cięższy od rkm to skąd nazwa "lekki" :) tez mnie kiedyś nurtował ten problem dlatego poszperałem w literaturze, po forach internetowych i zdania są podzielone, a granice mocno niejasne. Czy w innych językach jest rozdział na rkm i lkm? Czy angielksi termin automatic rifle=rkm a light machine gun=lkm? Albo Fusil mitrailleur=rkm zaś Mitrailleuse legere=lkm?

A wogóle to rozbiło mnie takie zdanie znalezione w necie:

Le fusil mitrailleur Chauchat n'est pas, comme son nom l'indique, une mitrailleuse mais un fusil mitrailleur ou une mitrailleuse légére

Chyba sporu nie rozstrzygniemy :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Mam wrażenie że lekkie karabiny maszynowe, nazwane tak były zanim wykrystalizowała się koncepcja właściwego erkaemu, czyli broni wsparcia ogniowego drużyny piechoty.

MG 08/15 to odchudzony cekaem dlatego lekki.

Lewis zaprojektowany przed wybuchem Wielkiej Wojny od razu był lekkim karabinem maszynowym, bo był lżejszy od ckm-u.

Chauchat, najbardziej mi pasuje do nazwanie go erkaemem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

Według Encyklopedii techniki wojskowej lkmy zostały wyparte przez rkmy. Nie mniej jednak rysunek Lewisa podpisali tak, jak napisałem powyżej.

Niemcy z kolei w latach dwudziestych zastanawiali się nad wprowadzeniem broni systemu Dreysego

- ckm - schweres Maschinengewehr

- lkm - leichtes Maschinengewehr

- rkm Handmaschinengewehr [tylko raz spotkałem sie z tym terminem]

Ostatecznie wprowadzono tylko MG 13, który według regulaminu piechoty z 1938 r. klasyfikowano razem z MG 08/15 jako lekki karabin maszynowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim skromnym zdaniem jest to tylko kwestia przyjętej terminologii przez poszczególne armie w różnym okresie. I WŚ to w praktyce chrzest karabinu maszynowego w skali tak masowej, więc też różne nazewnictwo w wielu armiach. W 20-leciu międzywojennym nomenklatura się w miarę znormalizowała. Określenia "lekki" i "ręczny" karabin maszynowy dotyczyły takich broni, które mógł obsługiwać na polu walki jeden człowiek i z nią się przemieszczać. Stąd historycznie pojawił się lkm. Z reguły, bo Wehrmacht mógłby nam tu nieco chyba namieszać. Mniejsza z niuansami, podsumowując, różnicy w zasadzie nie ma.

automatic rifle=rkm

Chyba nie za bardzo. "Automatic rifle" to karabin automatyczny, a karabin maszynowy to "machine gun", czyli rkm. Używano też określenia jak napisałeś "light machine gun", oraz "heavy machine gun". Generalnie jednak w II WŚ praktycznie na wszystkie rodzaje karabinów maszynowych prócz ciężkich mówiono "machine gun", co odpowiada polskiemu określeniu "ręczny karabin maszynowy"/"karabin maszynowy".

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tyle że w AEF gdzie wprowadzono Chauchaty (Shoo-Shoo) klasyfikowano je właśnie jako "automatic rifle" co nie zmienia faktu iż de facto był to lkm lub rkm. Literatura używa obu nazw zamiennie : automatic rifle i light machine gun. Jak widać zatem terminologia jest tu niejasna i płynna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Speedy   

Hejka

Tak się nieszczęśliwie złożyło, że w naszym języku określenie "ręczny karabin maszynowy" oznacza obecnie trzy rózne rodzaje broni piechoty (nie licząc historycznych zaszłości, o których nie będę się już rozwodził):

- uniwersalny karabin maszynowy na dwójnogu - jest to ta trochę cięższa broń która może służyć także jako ckm po ustawieniu na trójnożnej podstawie, strzelająca nabojem karabinowym, zasilana z taśmy. Zazwyczaj ma szybkowymienną lufę. Przykładem czegoś takiego jest MG 42, M60, PK/PKS, FN MAG... Po angielsku mówi się na to po prostu machine gun, general purpose machine gun (karabin maszynowy ogólnego przeznaczenia) a ostatnio lansowana jest nazwa medium machine gun (średni karabin maszynowy). Zgodnie z obecną Polską Normą na nazewnictwo tych rzeczy, to chyba to właśnie jest ręczny karabin maszynowy.

- ręczny karabin maszynowy, taki, nazwijmy to, dedykowany - to jest lekka broń w każdej drużynie piechoty, strzelająca nabojem pośrednim czyli takim samym jak automatyczne karabinki piechoty, zwykle zasilana z taśmy, zwykle z szybkowymienną lufą. Przykładem takiej broni jest RPD, FN Minimi, CETME Ameli... takie coś nazywa się po angielsku light machine gun (lekki karabin maszynowy), a zgodnie z Polską Normą to chyba ręczny karabinek maszynowy (karabinek bo nabój pośredni).

- ciężki karabin/karabinek automatyczny - też w każdej drużynie. To jest broń przerobiona ze standardowego karabinka czy karabinu piechoty, dostosowanego do prowadzenia bardziej intensywnego ognia ciągłego: z cięższą lufą, bardziej odporną na nagrzewania (często też wydłużoną), z dwójnogiem, strzela tym samym nabojem co oryginalny karabin i może korzystać z jego magazynków, zwykle jednak jest też do dyspozycji jakiś magazynek o zwiększonej pojemności. Przykładem czegoś takiego jest FN FALO, RPK, M14A1... w zasadzie szkoda wyliczać, każdy prawie współczesny karabinek ma ciężką wersję. Po angielsku mówi się na to automatic rifle (karabin automatyczny). A zgodnie z PN - chyba po prostu ciężki karabinek automatyczny? Cholera go wie... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
REMOV   
- ręczny karabin maszynowy, taki, nazwijmy to, dedykowany (...) zgodnie z Polską Normą to chyba ręczny karabinek maszynowy (karabinek bo nabój pośredni).
Niezupełnie - sam "karabinek maszynowy". Zasilany taśmowo.
- ciężki karabin/karabinek automatyczny - też w każdej drużynie. To jest broń przerobiona ze standardowego karabinka czy karabinu piechoty, dostosowanego do prowadzenia bardziej intensywnego ognia ciągłego (...) Po angielsku mówi się na to automatic rifle (karabin automatyczny). A zgodnie z PN - chyba po prostu ciężki karabinek automatyczny?
W zależności od amunicji - karabin lub karabinek maszynowy. Zasilany magazynkowo. Tutaj akurat PN nie wyróżnia broni zasilanej z taśmy od zasilanej z magazynka. I jedna i druga do amunicji pośredniej to karabinek maszynowy, zaś karabinowej - karabin maszynowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.