Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
redbaron

rkm a lkm

Czy rkm i lkm są tym samym?  

8 użytkowników zagłosowało

 1. 1.

  • Tak
   3
  • Nie
   3
  • Nie mam zdania
   0


Rekomendowane odpowiedzi

redbaron   

Ostatnio na TU pojawiał się problem, czy rkm i lkm są tym samym. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Upierać się nie będę, do wielkich bronioznawców swojej osoby nie zaliczam, ale literatura stosuje obie nazwy często zamiennie, wiec różnica - nawet jeśli jest - leży w jakichś drobiazgach, niuansach. Uważam że Chauchat, Lewis i MG 08/15 (a przynajmniej te dwa pierwsze) to ta sama rodzina broni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Ja też nie jestem wielkim broniznawcą, dlatego ten wątek założyłem. Zerknąłem na szybko do Encyklopedii techniki wojskowej przeczytałem hasła lekki karabin maszynowy[/i] i ręczny karabin maszynowy[/i] i rzezcywiście rozdział jest mocno płynny. Rozbił mnie podpis pod rysunkiem w tej encyklopedii

lkm (rkm) Lewis

Zadania rkm i lkm również wydają się być mocno zbliżone. Jedyną chyba istotną różnicą jest masa, ale założenie iż do 10 kg to jest rkm, a powyżej to już lkm wydaje się trochę dziwne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Skoro lkm ma być cięższy od rkm to skąd nazwa "lekki" :) tez mnie kiedyś nurtował ten problem dlatego poszperałem w literaturze, po forach internetowych i zdania są podzielone, a granice mocno niejasne. Czy w innych językach jest rozdział na rkm i lkm? Czy angielksi termin automatic rifle=rkm a light machine gun=lkm? Albo Fusil mitrailleur=rkm zaś Mitrailleuse legere=lkm?

A wogóle to rozbiło mnie takie zdanie znalezione w necie:

Le fusil mitrailleur Chauchat n'est pas, comme son nom l'indique, une mitrailleuse mais un fusil mitrailleur ou une mitrailleuse légére

Chyba sporu nie rozstrzygniemy :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Mam wrażenie że lekkie karabiny maszynowe, nazwane tak były zanim wykrystalizowała się koncepcja właściwego erkaemu, czyli broni wsparcia ogniowego drużyny piechoty.

MG 08/15 to odchudzony cekaem dlatego lekki.

Lewis zaprojektowany przed wybuchem Wielkiej Wojny od razu był lekkim karabinem maszynowym, bo był lżejszy od ckm-u.

Chauchat, najbardziej mi pasuje do nazwanie go erkaemem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Według Encyklopedii techniki wojskowej lkmy zostały wyparte przez rkmy. Nie mniej jednak rysunek Lewisa podpisali tak, jak napisałem powyżej.

Niemcy z kolei w latach dwudziestych zastanawiali się nad wprowadzeniem broni systemu Dreysego

- ckm - schweres Maschinengewehr

- lkm - leichtes Maschinengewehr

- rkm Handmaschinengewehr [tylko raz spotkałem sie z tym terminem]

Ostatecznie wprowadzono tylko MG 13, który według regulaminu piechoty z 1938 r. klasyfikowano razem z MG 08/15 jako lekki karabin maszynowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem jest to tylko kwestia przyjętej terminologii przez poszczególne armie w różnym okresie. I WŚ to w praktyce chrzest karabinu maszynowego w skali tak masowej, więc też różne nazewnictwo w wielu armiach. W 20-leciu międzywojennym nomenklatura się w miarę znormalizowała. Określenia "lekki" i "ręczny" karabin maszynowy dotyczyły takich broni, które mógł obsługiwać na polu walki jeden człowiek i z nią się przemieszczać. Stąd historycznie pojawił się lkm. Z reguły, bo Wehrmacht mógłby nam tu nieco chyba namieszać. Mniejsza z niuansami, podsumowując, różnicy w zasadzie nie ma.

automatic rifle=rkm

Chyba nie za bardzo. "Automatic rifle" to karabin automatyczny, a karabin maszynowy to "machine gun", czyli rkm. Używano też określenia jak napisałeś "light machine gun", oraz "heavy machine gun". Generalnie jednak w II WŚ praktycznie na wszystkie rodzaje karabinów maszynowych prócz ciężkich mówiono "machine gun", co odpowiada polskiemu określeniu "ręczny karabin maszynowy"/"karabin maszynowy".

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tyle że w AEF gdzie wprowadzono Chauchaty (Shoo-Shoo) klasyfikowano je właśnie jako "automatic rifle" co nie zmienia faktu iż de facto był to lkm lub rkm. Literatura używa obu nazw zamiennie : automatic rifle i light machine gun. Jak widać zatem terminologia jest tu niejasna i płynna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Hejka

Tak się nieszczęśliwie złożyło, że w naszym języku określenie "ręczny karabin maszynowy" oznacza obecnie trzy rózne rodzaje broni piechoty (nie licząc historycznych zaszłości, o których nie będę się już rozwodził):

- uniwersalny karabin maszynowy na dwójnogu - jest to ta trochę cięższa broń która może służyć także jako ckm po ustawieniu na trójnożnej podstawie, strzelająca nabojem karabinowym, zasilana z taśmy. Zazwyczaj ma szybkowymienną lufę. Przykładem czegoś takiego jest MG 42, M60, PK/PKS, FN MAG... Po angielsku mówi się na to po prostu machine gun, general purpose machine gun (karabin maszynowy ogólnego przeznaczenia) a ostatnio lansowana jest nazwa medium machine gun (średni karabin maszynowy). Zgodnie z obecną Polską Normą na nazewnictwo tych rzeczy, to chyba to właśnie jest ręczny karabin maszynowy.

- ręczny karabin maszynowy, taki, nazwijmy to, dedykowany - to jest lekka broń w każdej drużynie piechoty, strzelająca nabojem pośrednim czyli takim samym jak automatyczne karabinki piechoty, zwykle zasilana z taśmy, zwykle z szybkowymienną lufą. Przykładem takiej broni jest RPD, FN Minimi, CETME Ameli... takie coś nazywa się po angielsku light machine gun (lekki karabin maszynowy), a zgodnie z Polską Normą to chyba ręczny karabinek maszynowy (karabinek bo nabój pośredni).

- ciężki karabin/karabinek automatyczny - też w każdej drużynie. To jest broń przerobiona ze standardowego karabinka czy karabinu piechoty, dostosowanego do prowadzenia bardziej intensywnego ognia ciągłego: z cięższą lufą, bardziej odporną na nagrzewania (często też wydłużoną), z dwójnogiem, strzela tym samym nabojem co oryginalny karabin i może korzystać z jego magazynków, zwykle jednak jest też do dyspozycji jakiś magazynek o zwiększonej pojemności. Przykładem czegoś takiego jest FN FALO, RPK, M14A1... w zasadzie szkoda wyliczać, każdy prawie współczesny karabinek ma ciężką wersję. Po angielsku mówi się na to automatic rifle (karabin automatyczny). A zgodnie z PN - chyba po prostu ciężki karabinek automatyczny? Cholera go wie... :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
REMOV   
- ręczny karabin maszynowy, taki, nazwijmy to, dedykowany (...) zgodnie z Polską Normą to chyba ręczny karabinek maszynowy (karabinek bo nabój pośredni).
Niezupełnie - sam "karabinek maszynowy". Zasilany taśmowo.
- ciężki karabin/karabinek automatyczny - też w każdej drużynie. To jest broń przerobiona ze standardowego karabinka czy karabinu piechoty, dostosowanego do prowadzenia bardziej intensywnego ognia ciągłego (...) Po angielsku mówi się na to automatic rifle (karabin automatyczny). A zgodnie z PN - chyba po prostu ciężki karabinek automatyczny?
W zależności od amunicji - karabin lub karabinek maszynowy. Zasilany magazynkowo. Tutaj akurat PN nie wyróżnia broni zasilanej z taśmy od zasilanej z magazynka. I jedna i druga do amunicji pośredniej to karabinek maszynowy, zaś karabinowej - karabin maszynowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.