Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Niezależność Chin od Europy

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Ciekawi mnie to, jaka jest wasza opinia czy w wieku XIX Chiny stały się przedmiotem rozgrywek europejskich mocarstw czy też wciąż zachowały niezależność, suwerenność i czy mogły ją obronić? A zwłaszcza ciekawi mnie, jakie plany mieli carowie rosyjscy wobec Chin..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chiny w XIX były quasi-kolonią - z jednej strony wciąż niezależne, jednak próba wtrącenia się w interesy mocarstw oznaczała pstryczka. I sen o niezawisłości pryska, to tak jakby rolnik otrzymał ziemię, ale pan mógł zabrać z niej co chce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chiny po przegranej w pierwszej wojnie opiumowej 1839-1841 podpisały tzw. traktat nankiński (29 sierpnia 1842r.). Wedle jego postanowień Państwo Środka przyznało przywileje handlowe Brytanii oraz otworzyło kilka portów, zapłaciły również kontrybucję no i odstąpiły wyspę Hong-Kong. Tenże układ wymusił na Chinach wyjście ze stanu izolacji i według mnie rozpoczął proces popadania Chin w stan zależności od państw kolonialnych. Dwa lata później USA i Francja również otrzymały prawo do korzystania z określonych portów. To z kolei z czasem doprowadziło do tworzenia do eksterytorialnych dzielnic. Chińczycy zapatrzeni w siebie i uważający, że chińskie jest najlepsze lekceważyli zachodnie osiągnięcia cywilizacyjne, co w konsekwencji miało doprowadzić ich wręcz do stanu półkolonii. Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Łyzio : zadam takie małe pytanie, które da odpowiedź dlaczego Chiny stały się półkolonią. Pytanie brzmi: wskaż różnice pomiędzy Chinami a Japoni.a Chiny stojąc na przegranej pozycji [wymuszenie handlu w złocie / srebrze, otwarcie niewielkich szpar w murze przy ogromnej atrakcyjności europejskiego stylu życia, przy sile europejskiego pieniądza, slabości cesarza i in.] nie zdecydowały się na zrobienie tego co Japonia: przyjmujemy nowe prądy przy zachowaniu jako takiej niezależności w kulturze.

Poza tym wszystkim w XIX w sytuacja Chin przypominała co nieco sytuację kiedy widząc węzeł gordyjski przechodzień, nie mający czasu stara się go rozsupłać, płacąc coraz więcej za chwilkę spokoju, nie widząc znikających bagaży, dodatkowo otumaniany jeszcze opium. Tymczasem na węźle nikt nie napisal jak... a przechodzień zasugerował się samym wyglądem rzeczy czy przemiotu...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

FSO - myślę, że jeszcze warto zwrócić uwagę na zasadniczą różnicę między Chinami, a Japonią, W tym pierwszym kraju władca nie odgrywał żadnej roli integrującej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj;

Łyzio: cesarz w Chinach o ile mnie moja skromna o tej części świata wiedza nie zawodzi to nigdy w sumie nie był osobą jednoczącą narodód. On był gdzieś wysoko, żył tam gdzie zwykly śmiertelnik nie miał prawa wejść, gdzie uykłon byl znaką potęgi. Przy okazji tego, cesarzami Chin zostawali władcy tych wojsk / plemion/ narodów któe je podbijały - by potem roztopić się w morzy Chińczykó lub stać się kastą urzędników. Odiozolowanie cesarza od narodu czy to jako Boga czy półboga i fakt, że był on obcuym dla nich a oni dla niego wystarczył. Do tego trzeba dodać że wiek XIX to sxhylkowa faza kolejnej panującej w Chinach dynastii...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Chińczycy zapatrzeni w siebie i uważający, że chińskie jest najlepsze lekceważyli zachodnie osiągnięcia cywilizacyjne, co w konsekwencji miało doprowadzić ich wręcz do stanu półkolonii. Pozdrawiam!

Niejako na potwierdzenie... w 1867 r. Wielki Sekretarz Wo Jen ostrzegał cesarza, że utworzenie kolegium astronomii i matematyki "uczyni z ludzi wyznawców obcych wpływów" oraz doprowadzi "do upadku prostoduszności i rozpowszechniania się niegodziwości".

/za: Hu Sheng "Imperialism and Chinese Politics"/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.