Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Bruno Wątpliwy

Estonia 1940

Recommended Posts

Za bardzo nie wiem gdzie to wrzucić, zatem proszę o ewentualne przekierowanie.

W czasie opanowywania państw bałtyckich przez ZSRR w czerwcu 1940 r., doszło do incydentów zbrojnych. O tych na Litwie i na Łotwie wiem sporo, ewentualne starcia w Estonii pozostają dla mnie z grubsza rzecz biorąc tajemnicą.

W haśle Estonian Soviet Socialist Republic w angielskiej Wikipedii:

Most of the Estonian Defence Forces and the Estonian Defence League surrendered according to the orders and were disarmed by the Red Army. Only the Estonian Independent Signal Battalion stationed in Tallinn at Raua Street showed resistance. As the Red Army brought in additional reinforcements supported by six armoured fighting vehicles, the battle lasted several hours until sundown. There was one dead, several wounded on the Estonian side and about 10 killed and more wounded on the Soviet side. Finally the military resistance was ended with negotiations and the Independent Signal Battalion surrendered and was disarmed.

Ciekawe czy ktoś wie coś więcej na temat tego starcia?

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

mam kilka ksiażek o Pribaltyce tego okresu [1939 - 41] i m.in. Lossowski wspomina o "incydentach" w czasie zajmowania nie Estonii a Lotwy:

"... W zasadzie militarne zajęcie kraju [Lotwy - F.] odbylo się bez incydentów. Na znak protestu popelnil samobójstwo general Lodvigs Bolsteins, dowódca straży granicznej. W pozostawionym liście czyn swój uzasadnial tym, iż uczestnicząc przedtem w budowie niepodleglej Lotwy, nie chce być świadkiem wydarzeń, które kopią grób dla jej niezawislości..."

Przepatrzę jeszcze kilka pozycji i zobaczę co tam jest napisane.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Łotwie i Litwie trochę w naszej literaturze jest (napady na strażnice graniczne, próba "skierowania do Niemiec" dwóch pułków litewskich, wreszcie wzmiankowanie przez Ciebie samobójstwo), natomiast o incydentach w Estonii w latach 1939-1940 - nic (oczywiście wszyscy wspominają zestrzelenie samolotu linii Tallinn-Helsinki i blokadę w wykonaniu Floty Bałtyckiej, ale o tych walkach, które wspomniałem - cisza).

Dziękuję i pozdrowienia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.