Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Trudne warunki

Recommended Posts

Estera   

Które z bitew odgrywały się w wyjątkowo trudnych warunkach? Z czym był problem? Jak go rozwiązano? Podczas jakich kampanii napoleońscy żołnierzy znosili największe trudy? Z czym się borykali? Zapraszam do podawania przykładów oraz dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Które z bitew odgrywały się w wyjątkowo trudnych warunkach?

Pruska Iława.

Podczas jakich kampanii napoleońscy żołnierzy znosili największe trudy?

Sądzę, iż do tej grupy należy zaliczyć kampanię polską 1807-1808.

Z czym się borykali?

Wiele przypadków zamarznięć, brak wystarczającej liczby lekarzy. Najbardziej dokuczliwą chorobą była gangrena, żołnierze zamiast tamować jej rozprzestrzenianie się poprzez nieogrzewanie zarażonego miejsca ciała robili zupełnie odwrotnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
bavarsky   

Praktycznie każda z wojen nie tylko w okresie napoleońskim, ale we wcześniejszych czy późniejszych nosiła ze sobą piętno ciężkich warunków dla zwykłego piechura.

Czytałem jakiś czas temu wspomnienia Stanisława Broekere „Pamiętniki z wojny hiszpańskiej 1808-1814”, i choć pisane piórem prostego żołnierza, w sposób zatrważający uświadamiają czytelnikowi, że wojna piękna jest tylko dla tego, kto zaznał ją z kartek książki...

Do tego dołączyć można szereg wspomnień żołnierzy, uczestników kampanii Rosyjskiej 1812 roku. Biegunka, brak opieki medycznej, jedzenia dla ludzi i koni, czy gdy doszło do jakieś potyczki lub bitwy dziesiątki czy setki rannych wołających o pomoc, z potrzaskanymi członkami, postrzałami czy cięciami zadanymi bronią białą.

Dla mnie zdecydowanie najcięższą kampanią, była ta poprowadzona przez Naszego Cesarza przeciw zdradzieckiej Carskiej Rosji w 1812 roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.