Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Służby specjalnie w II RP

Rekomendowane odpowiedzi

poldas   

A gdzie są te opracowania?

W księgarni, w bibliotece, w CAWiarni, w internecie?

W przyadku tej ostatniej opcji gotów jestem się zapoznać.

Teraz tak;

Wiemy, że była akcja "Wózek". Podane są jej rezultaty dzięki uprzejmości Secesjonisty, który powołuje się na pracę pani Bochaczek-Trąbka.

Załóżmy że jakimś cudem se to przeczytam i okaże się iż faktycznie w tej pracy mamy informację o zdobyciu w ramach akcji "ciotka" vel "wózek" planów jednej z gier wojennych niemieckiego Sztabu Generalnego, to...

I tak nie uwierzę powołując się na uniwersalne procedury obiegu dokumentacji niejawnej.

Odnośnie tej dyskusji o agentach - Proszę o odnośnik, celem kontynuowania tamże dyskusji merytorycznej.

Jeszcze jedno;

Mam rozumieć że Secesjonista tą całą przytaczaną literaturę czyta?

Szacun.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A z nudy to secesjonista faktycznie różne rzeczy sobie czyta, a artykuł owej pani jak najbardziej jest dostępny w sieci, zatem poldas nie musi się fatygować do księgarni.

"I tak nie uwierzę powołując się na uniwersalne procedury obiegu dokumentacji niejawnej".y

W kwestie eschatologiczne nie będę wchodził, bo gdyby wierzyć owym uniwersalnym zasadom - to pewnie agenci nie mieliby racji bytu, ale jakoś tak - mieli.

A co do reszty:

forum.historia.org.pl - "Wywiad - agenci, informatorzy, osoby informujące Uporządkowanie zagadnienia".

Jakoś tam zamilkł poldas.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
palatyn   

Ano nie wiem, nie wiem czy Rowińscy stali się rodem królewskim by tak być numerowanymi.

To są elementarne zasady oznaczania oficerów o tym samym imieniu i nazwisku, służacych w Wojsku Polskim w tym samym czasie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A całkiem możliwe, że elementarne - bo ja się nie znam na tym okresie i tematyce, jest problem z identyfikacją tej konkretnej osoby?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
palatyn   

Śledzę losy Janusza Rowińskiego II. Na temat tego pierwszego prawie nic nie wiem, dlatego zapytałem. Gdybys dysponował jakąś szerszą wiedzą na temat tego oficera (np. rok urodzenia), to mógłbym próbowac zidentyfikować, o któego chodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam, robię referat na temat służb specjalnych II RP i podczas II wojny światowej. Może polecić ktoś jakieś książki, pdf, linki w których poznam zadania, strukturę i krótką historię powołania? Na razie znalazam informacje ogólnie o zadaniach służb w tych czasach, ale jakieś konkrety o danych służbach to już ciężej.

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Służby specjalne. Przeszłość i teraźniejszość pod red. G. Rdzanka, G. Tokarza

Polskie służby specjalne. Słownik pod red. Konstantego A. Wojtaszczyka

Służby specjalne II RP, A. Miśniuk.

Wszelkie informacje mam z tych 3 książek, jednak one w większości odnoszą się ogólnie do służb, a nie poszczególnych "agencji". A informacje to powstanie i przekształcanie się się służb.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na Wikipedii znalazłam służby funkcjonujące w II RP i podczas II wś. Czy to są wszystkie służby specjalne tych czsów? Zaczynam już się gubić w tym temacie.

Polskie służby specjalne podczas II wojny światowej

Oddział II Sztabu Naczelnego Wodza PSZ

Oddział II Komendy Głównej SZP/ZWZ/AK

Służby specjalne II Rzeczypospolitej

Biuro Wywiadowcze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – kontrwywiad

Wydział Informacyjny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – kontrwywiad

Inspektorat Defensywy Politycznej przy Komendzie Głównej Policji Państwowej (IDP KGPP)

Oddział II Sztabu Generalnego WP – wywiad i kontrwywiad wojskowy

Edytowane przez maradona93

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jak już to A. Misiuk. Jak go czytałeś, to po co sprawdzasz w Wiki ? Z niego wiadomo, że były jeszcze podległe służbom granicznym. Ja wymieniłbym jeszcze związane z MSZ-tem, ale te były nieoficjalne.

Jeżeli badasz okres DWS, to raczej literatura tycząca Dwójki w PSZ i Państwie Podziemnym. I to raczej w opracowaniach ogólnych ich tyczących.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

(...)

Biuro Wywiadowcze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – kontrwywiad

Wydział Informacyjny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – kontrwywiad

Inspektorat Defensywy Politycznej przy Komendzie Głównej Policji Państwowej (IDP KGPP)

Oddział II Sztabu Generalnego WP – wywiad i kontrwywiad wojskowy

Przepraszam że się wtrącam ale niedawno trafiło mi do rąk parę książek francuskiego autora Pierre Nord. Ów autor wszędzie pisze że niemozliwym jest oddzielenie wywiadu od kontrwywiadu. Według niego bardzo duże znaczenie ma tzw. kontrwywiad ofensywny czyli ten który decyduje jakie informacje można przekazac wrogowi na przykład dla uwiarygodnienia własnego agenta, w celach intoksykacyjnych itp. No ale tu mówimy o wywiadzie francuskim. Trochę nie ten poziom. Poza tym to dziwi mnie jak mozna pisać o służbach specjalnych IIRP pomijajac zupełnie to co się działo przed PWS? Z powietrza się przecież te służby nie wzięły.

Właściwie to wszystko wskazuje na to że musisz wyczuć co twój promotor lubi i tak pisać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.