Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

I Quiz Gwiazdkowy - pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Tabela -sztab,dywizje i oddzialow rezerwowe (sumarycznie)

Oficerowie-1.336,lekarze-131,urzednicy-268,zolnieze frontowi-55.764,zolnierze niefrontowi-10.291.

Proponowałbym jednak uznać odpowiedź Kolegi Panc, bo to, co powyżej jest bardzo prawidłowe (67 790 ludzi łącznie), więc punkt się należy jak psu buda. Przepraszam, ale byłem na małym wyjeździe i nie mogłem zajrzeć na Forum.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi dura lex sed lex..., bo potem będzie zbyt dużo precedensów. Piterzx odpowiedział poprawnie na moje pytanie zdobywa punkt i zadaje pytanie. Mam nadzieje, że nie zniechęci to Panca do udziału w naszym quizie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Piterzx odpowiedział poprawnie na moje pytanie zdobywa punkt i zadaje pytanie.

Skoro Vissegerd rozpoczął pytania z dokładnymi danymi, to i ja gorszy być nie mogę :lmao:

Pytanie raczej średnio trudne, z pewnością nie należy do wygórowanych. Proszę podać stan liczebny (co do osoby) sztabu głównego wojska polskiego na dzień 1 września 1830 roku (przetrwał praktycznie prawie nie zmieniony do nocy listopadowej, lecz z tego dnia pochodzi dokumentacja, na której się opieram, bodajże ostatnia przed wybuchem powstania).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Wiem,że w Komitecie Wojskowym było 10 osób.Na czele jego stanął wielki książę Konstanty Pawłowicz, a w skład weszli generałowie Jan Henryk Dąbrowski, Józef Zajączek, Józef Wielhorski, Karol Kniaziewicz, Stanisław Wojczyński, Karol Sierakowski, Antoni Sułkowski, Romuald Giedroyć i Franciszek Paszkowski. Szefem sztabu głównego w 1830 był gen.dyw. Tomasz Siemiątkowski, ale role faktycznego sztabu pełniło wprowadzone na wzór rosyjski kwatermistrzostwo generalne- szefem był gen. Maurycy Hauke. Tylko ,że formalnie to był wydział operacyjny Sztabu Głównego. Więc wszystkich razem było chyba 48 osób. Ale na dzień 1 IX 1830 to nie wiem....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Więc wszystkich razem było chyba 48 osób.

Przykro mi Riv, ale nie. Podałeś skład po utworzeniu armii Królestwa Polskiego, pytanie zaś dotyczy okresu poprzedzającego wybuch powstania listopadowego, a liczba ta uległa zmianie w tym okresie. Podałem datę 1 IX 1830 r. bowiem ostatnie liczby sprzed powstania posiadam z tego dnia, nie mniej jednak najprawdopodobniej była to właśnie ostatnia dokumentacja przed nocą 29/30 XI. Twoją odpowiedź, jakkolwiek dotyczącą innego okresu, mógłbym ewentualnie uznać, lecz niestety podałeś dane dotyczące tylko komitetu i wydziału operacyjnego oraz wspomniałeś o kwatermistrzostwie, nie podałeś jednak całej liczby sztabu, więc przykro mi, nie mogę uznać.

[ Dodano: 2008-11-24, 21:35 ]

Jako, że minęły już 24 godziny od zadania pytania, udzielam odpowiedzi i zadaję nowe, tym razem łatwiejsze :D Uważam, że te pytanie nie sprawi zbytnich problemów osobom interesującym się XIX wiekiem i powstaniami polskimi.

Odpowiedź brzmi 102 osoby.

Nowe pytanie: Proszę podać imię i nazwisko wysokiego urzędnika galicyjskiego, dzięki którego pomocy można było przetransportować do Królestwa Polskiego przez Galicję część z materiałów wojennych zakupionych za granicą na potrzeby powstania listopadowego.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
wydziału operacyjnego oraz wspomniałeś o kwatermistrzostwie,

Kwatermistrzostwo to właśnie wydział operacyjny.

Gdy wziąć całą liczbę to wyjdzie tego 79 osób. Choć sztabem najpierw dowodził gen. Józef Toliński, po jego odejściu zastąpił go w roku 1826 gen.dyw. Tomasz Siemiątkowski. Czyli do 1826 było 80, a po 1826 79osób. Na miejsce Tolińskiego nikt nie wszedł. Ale wcale nie jestem pewien tych liczb.......

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Kwatermistrzostwo to właśnie wydział operacyjny.

Źle się wyraziłem, chodziło mi o szefa kwatermistrzostwa, czyli kwatermistrza. Mój błąd.

Gdy wziąć całą liczbę to wyjdzie tego 79 osób. Choć sztabem najpierw dowodził gen. Józef Toliński, po jego odejściu zastąpił go w roku 1826 gen.dyw. Tomasz Siemiątkowski. Czyli do 1826 było 80, a po 1826 79osób. Na miejsce Tolińskiego nikt nie wszedł. Ale wcale nie jestem pewien tych liczb.......

Według moich danych pod koniec roku 1830 (na ten konkretny dzień) liczba ta wynosiła 102.

[ Dodano: 2008-11-24, 21:51 ]

Jednakże zadałem nowe pytanie. tym razem prostsze. Spróbuj szczęścia w tym :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Cóż, liczyłem, że ktoś będzie znał odpowiedź, ale cóż. Pytanie było łatwe, a postać znana. Chodziło o gubernatora lwowskiego księcia Augusta Lobkowitza.

W takim razie pytanie raczej pro forma: kto wypowiedział słynne słowa "Żadnych marzeń panowie, żadnych marzeń"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wołodia nie zadał pytania mimo poprawnej odpowiedzi, więc czynię to ja.

Oto pytanie:

Którą wyspę na Oceanie Atlantyckim można z grubsza nazwać byłą kolonią I Rzeczypospolitej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tobago w Małych Antylach, ktore było własnością księstwa Kurlandii i Semigalii, lennika Korony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pewien znany dowodca z okresu Wojny Trzydziestoletniej (walczył w szeregach trzech armii) miał specyficznie 'ptasie' imię. O kogo chodzi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.