Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Zabytki w moim mieście

Recommended Posts

Albinos   

O historii najlepiej znanych zabytków Warszawy poczytać może każdy, dlatego postaram się przedstawić Wam chociaż kilka mniej znanych miejsc, a równie ciekawych. Jedno z moich ulubionych miejsc w Warszawie, Dom Profesorów Uniwersytetu Warszawskiego przy Brzozowej 12, na Starym Mieście:

brzozowa12Z.jpg

Zdjęcie pochodzi z : zapiecek.com

Nr hip. 2593. Wzniesiony w 1633 przez Baltazara Strubicza, rajcę, jako spichlerz. Później był własnością m.in. Kumorskiego i Franciszka Salezego Potockiego, wojewody kijowskiego. W 1784 roku w źródłach nazywany spichlerzem i domem sukcesorów Fontaniego. Na początku XIX wieku przebudowany po połączeniu z sąsiednią posesją Bugaj 9 (nr hip. 2592) na kamienicę. W 1920 przeszedł przebudowę zgodnie z projektem Kazimierza Tołłoczko. Podczas Powstania Warszawskiego Dom Profesorów stał się fortecą, której Niemcy nie potrafili zdobyć. Po wojnie kamienica odbudowana do stanu z roku 1920. Nad wejściem głównym znajduje się tablica erekcyjna z roku 1633, wraz z herbami Brochwicz Baltazara Strubicza i Doliwa, przypuszcza się, że należał on do jego żony.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   

Park się zalicza do zabytków?:> Bo Park w Zamościu to naprawdę ładny jest, ostatnio wygrał jakiś konkurs ogólnopolski...:)

2736731155905180471.jpg

fort.jpg

park_cypel.jpg

000_1713.jpg

Jest czołowym modernistycznym założeniem zieleni w Polsce. Powstał na terenach pofortecznych w latach 1919-1926, wg konkursowego projektu opracowanego przez Waleriana Kronenberga.

Park o pow. 11,2 ha swoim zasięgiem obejmuje bastion IV, wał ziemny rawelinu, słoniczoło, bastion VII i fosę. Posiada częściowo geometryczny układ powiązany osiami z miastem. Główne elementy układu to dwa skrzyżowane tzw. partery.

Za: www.zamosc.pl

No i jeszcze coś pięknego, czyli Generałówka- pałacyk wzniesiony w latach 1878-1882 dla ówczesnego komendanta garnizonu zamojskiego.

zamosc-generalkowka.jpg

Za: roztocze.net

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

W mojej miejscowości był dworek szlachecki Dąbskich, bardzo ładny, ze ślicznym ogrodem i parkiem. Po wojnie służył ludziom jako lokal mieszkalny, i w tedy był jeszcze w miarę zadbany. W latach '90, zgłosił się rzekomy potomek dawnych właścicieli i odzyskał dworek.

Mieszkańcy tego dworku musieli się wyprowadzić, a ów właściciel doprowadził do ruiny zabytku, w ogóle się nim nie zajmując. Skończyło się na tym, ze pobliscy działkowicze, z cegieł z tego dworku pobudowali sobie altanki na działkach, a ogród, niepielęgnowany zarósł i zdziczał. Z tego co się orientuję taki los spotkał wiele takich budynków, które przeszły w ręce prywatne, a wierzcie mi, park niewiele ustępował zdjęciom, które wyżej prezentuje Dzionga.

Share this post


Link to post
Share on other sites
G@wron   

dzionga, mi się nasz park bardzo nie podoba, wolałbym powrotu fortyfikacji, Twierdza Zamość :twisted: :twisted: :twisted:

No i jeszcze coś pięknego, czyli Generałówka- pałacyk wzniesiony w latach 1878-1882 dla ówczesnego komendanta garnizonu zamojskiego.

Znajduje się przy ulicy Kościuszki pomiędzy budynkami poczty i restaurowanego klasztoru ;)

A tak btw. to cały Zamość jest zabytkiem !! :P

Bo Park w Zamościu to naprawdę ładny jest, ostatnio wygrał jakiś konkurs ogólnopolski...:P

Konkurs "Rzeczypospolitej" na Cuda Polski, dzięki min. akcji promocyjnej na roztoczu.net ;)

Obecnie trwają wzmożone prace nad przywróceniem miastu dawnego, z tego co widzę codziennie to prace posuwają się do przodu. odnawiane są fortyfikacje i w jednym miejscu dokonano już nawet ich uzupełnienia (pomiędzy nadszańcami). Planuje się również wyprowadzenie ruchu kołowego po za starówkę :)

to tyle póki co ;)

PS, Jarpen zjadłeś literkę T w temacie :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   
dzionga, mi się nasz park bardzo nie podoba, wolałbym powrotu fortyfikacji, Twierdza Zamość

Przecież pracują nad tym :P Ale zanim z tym tempem skończą to robić to będzie 500-lecie powstania Zamościa ;)

A tak btw. to cały Zamość jest zabytkiem !! ;)

No nie przesadzaj, nie cały, co takiego zabytkowego na Nowym Mieście albo na Lipskiej?:P

Planuje się również wyprowadzenie ruchu kołowego po za starówkę

Mają chyba rondo przy Placu Wolności likwidować?

A żeby nie było- jedna z najpiękniejszych synagog w Polsce ;)

01158.jpg

Ale jest tak zrujnowana, że jak na nią patrzę to mnie serce boli, że nic z nią nie robią. Ale chyba nie wiadomo w kończy czyja ona jest :roll:

Share this post


Link to post
Share on other sites
G@wron   
Mają chyba rondo przy Placu Wolności likwidować?

Zamkną ulice Łukasińskiego i Akademicką, a więc i rondo. Podobno ma być budowana "obwodnica" starówki od strony osiedla Promyk. ;)

o nie przesadzaj, nie cały, co takiego zabytkowego na Nowym Mieście albo na Lipskiej?;)

No tak można było uściślić, że kompleks Starego Miasta 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bryśka   

Kościół parafialny pw. św. Marcina pochodzi z XVII w. Świątynia otoczona jest zamkniętymi podcieniami. Na profilowanej belce tęczowej pomiędzy nawą i prezbiterium umieszczony jest barokowy krucyfiks oraz posągi Matki Boskiej, św. Jana Ewangelisty i św. Marii Magdaleny.

Ołtarz główny wykonany został ok. 1700 r. Ołtarze boczne pochodzą z XIX w. Stalle są późnobarokowe, a konfesjonał z figuralnymi malowidłami - wczesnobarokowy.

Ciekawym zabytkiem jest kamienna kropielnica o charakterze ludowym, wykonana zapewne w XVII w.

W kościele znajduje się też kilka obrazów barokowych.

Dokładnie 1692 rok:)

post-3819-1228678079.jpg

post-1-1228678079.jpg

post-1-1228678080.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Darjad   

Ja niestety nie mam zdjęcia ale zachęcam do zobaczenia uniwersytetu Warszawskiego na krakowskim przedmieściu i całej tej przepięknej,zabytkowej ulicy.           

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rezz112   

UUU ... u mnie był piękny dworek. Po wojnie obok znajdował się ogród a w środku normalnie obrazy i dywan, stoły i lustra. Stan był nie naruszony, lecz "głupi" ludzie z PGR-u porozkradali i zniszczyli cały zamek, bo panowała teoria :

" co Szwabskie - zniszczyć".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.