Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Joseph Radetzky najwybitniejszy dowódca Austrii w XIX w.?

Recommended Posts

Joseph Radetzky najwybitniejszy dowódca Austrii w XIX w.?

Największe sukcesy odniósł w czasie Wiosny Ludów we Włoszech, gdzie dwukrotnie zwyciężał wojska piemonckie: w 1848 w bitwie pod Custozzą i 1849 w bitwie pod Novarą.

Na jego cześć Johann Strauss starszy skomponował słynny Marsz Radetzky'ego, który osobiście bardzo mi się podoba.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

Miał opinie genialnego stratega, był opoką monarchii habsburskiej. Z ciekawostek dodam iż to hrabia Joseph Radetzky, przywiózł z Włoch do Wiednia pierwowzór sznycla wiedeńskiego... . :roll:

:DRadetzky March

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

Musiał być dobry, bo w podeszłym wieku potrafił odnosić zwycięstwa. Nie mniej jednak walczył z Włochami, co też wiele tłumaczy ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
adam1234   

Przyczyn do uznania Radetzkiego za jednego z najwybitniejszych wodzów austriackich wcale nie należy szukać w czasie Wiosny Ludów... Należy ich szukać w roku 1813. To właśnie on jako szef sztabu Schwarzenberga był autorem "planu żmigrodzkiego", dzięki któremu Sprzymierzonym udało się poczynić milowy krok w zrozumieniu sztuki wojennej Napoleona i wreszcie pokonać Cesarza pod Lipskiem.

Tak zupełnie na marginesie - nawet jeżeli Włosi nie byli nawspanialszymi żołnierzami, niemniej jednak kampania Radetzkiego była bardzo ładna ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.