Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Rady dla olimpijczyków

Recommended Posts

Prosiłbym was o napisanie dla innych kolegów rad dt. udziału w olimpiadach z naciskiem na tą historyczną. Chciałbym taką mini-pomoc opublikować w Portalu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Explore   

1. Etap Ustny jest równie ważny jak pisemny.

2. Po dokładnym przygotowaniu z wybranej epoki, należy dokładnie znać historię powszechną na poziomie rozszerzonym licealnym.

3. Jeśli nie podejdzie wam jakieś pytanie na ustnym starajcie się powiedzieć wszystko co wiecie na tematy okrążające temat właściwy - każdy punkt się liczy!!!

4. Nie bójcie się "lania wody". W czasie odpowiedzi ustnej wykraczajcie po za temat - to powoduje że sprawiacie wrażenie jakbyście się znali na czymś lepiej.

5. W trakcie pisania pracy na I etap (od tego roku macie na nią 2 tygodnie) wybierzcie temat z którego znajdziecie jak najwięcej źródeł (jeśli nie wystąpił temat, który was interesuje).

6. Objętość jest ograniczona, więc piszcie dokładnie to co macie na myśli (tu nie ma zwykle miejsca na lanie wody). Dobrze jest wyczerpać maksymalną objętość pracy.

7. Do bibliografii możecie wpisać prace z których nie korzystaliście (niektóre tytuły po prostu dobrze wyglądają)

8. II Etap piszecie już w klasie, więc dobrze zastanówcie się nad wyborem tematu (nie rzucajcie się od razu na swoją epokę)

9. Macie 3h i powinniście je wykorzystać. Aby zyskać na Objętości i czasie powinniście opisać KAŻDE nowo wprowadzone pojęcie.

10. Jeśli wasza praca jest nawet bardzo rzeczowa i na temat, ale mieści się na 2 stronach to nie macie co liczyć na sukces (bo system myślenia egzaminatorów jest taki: "Ładnie, a na 2 stronach na pewno nie wyczerpał tematu.")

To takie moje 10 porad, mam nadzieję, że się przydadzą...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha i podobno, jak mówi mój historyk, każde pojęcie trzeba wytłumaczyć ( absolutnie każde ), czyli tak jakbyśmy pisali dla kogoś nie znającego się w ogóle na rzeczy. Podobno za nie stosowanie się można stracić punkty.

A jak wtrącicie coś złaciny, to koniecznie przetłumaczyć ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.