Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
pat11

Nazewnictwo w SS

Rekomendowane odpowiedzi

Vissegerd, to chyba była jednak Norwegia i robota typowo policyjna (przepraszam za to określenie wszystkich normalnych policjantów). Zdaje się wycyganił za grosze naszyjnik od matki wykończonego podczas przesłuchania młodzieńca.

Boże, jak to było dawno i jak mnie mocno skleroza łapie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie Norwegia, sprawdziłem, masz rację Bruno. To mnie łapie już skleroza :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Naprawdę nikt nie wie jak oni do siebie mówili ? Dla mnie to też jest ważne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Tytułowali się stopniami, ale nie dodawali ''Panie....'', tylko od razu mówli: ''Melduję posłusznie, Hauptsturmfuhrer''. Towarzysze(''Parteigenossen''), mówili do siebie członkowie NSDAP.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

to w sytuacji 1 na 1. A w sytuacji gdy stoi taki przed frontem i zwraca się do grupy to jak ?

W WH jak wynika z wspomnień była forma Kameraden - towarzysze ? A w SS ?

W 1939 r. pułki SS, przyszłe Waffen, zajmowały się zadaniami policyjnymi, zabezpieczaniem tyłów, rozstrzeliwaniem cywili (przynajmniej u mnie) i jak napisać: rozstrzelali żołnierze z SS "Germania" ? Jakoś to przez gardło nie przechodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rozstrzelali żołnierze z SS "Germania"

Może: "rozstrzelali SS-mani"? Po prostu.

A w sytuacji gdy stoi taki przed frontem i zwraca się do grupy to jak ?

Może również "Kameraden"?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

W sumie mozna to porównać do LWP. Niby obwiazywał zwrot: ''obywatelu'', ale 75% mówiło ''panie''.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Też o tym myślałem. Póki co to jest najlepsze, ale:

SS-mani z SS "Germania"

za dużo SS. Może jest jakieś inne słowo uzasadnione historycznie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Żołdaki z SS ''Germania'', Piechurzy z SS ''Germania'', Grenadierzy z pułku SS ''Germania'' ,esesmani z pułku 'Germania'', to może być(przecież SS-mani nie walczyli pułkach WH?)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Andreas napisał:

esesmani z pułku SS "Germania''

To już jakoś wygląda. Dziękuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Darkman   

Najszybciej Willi S. "pracował" w norweskim oddziale GeStaPo lub SD.

Dla większości ludzi którzy przeżyli ll wojnę i do których skierowany był utwór sceniczny "Niemcy" (pierwotnie "Niemcy też są ludźmi") wszyscy "Niemcy-policjanci" to było SS.

Nie rozróżniano ani Sipo, Orpo, Kripo itd.

Wszyscy oni kojarzyli się tak samo zwłaszcza Polakom - ze śmiercią.Tym bardziej, że wbrew temu co pokazują filmy typu "Stawka", wszyscy oni chodzili zazwyczaj w jednakowych mundurach różniących się jedynie emblematami na rękawach i patkach oraz obszyciem (kolorem lamówki) na kołnierzu.Zwykle pechowiec zatrzymany przez kogoś w takim mundurze nie miał czasu ani odwagi taksować wzrokiem szczegółów ubioru, bo mogło to się skończyć dla niego tragicznie.Z opisów w literaturze podaje się że wówczas należało patrzeć poniżej twarzy (na krawat) lub na czapkę z "Totenkopfem" (np. w K.L.).

Czarne mundury z opaską, koalicyjka i bryczesy - to były typowe "reprezentacyjne i okolicznościowe" ubranka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Temat stał się interesujący i dość żywy, szkoda żeby zmarnował się w dziale pomocowym, postanowiłem więc go przenieść (i zmieniłem tytuł). Zapraszam do dalszej dyskusji.

Vissegerd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawostek. W łotewskim SS, do marca 1944 r. używano prefiksu Legion (Legion-Oberführer). Po marcu 1944 r. - prefiksu Waffen- (w korespondencji itp. w mowie potocznej zazwyczaj prefiksu się nie używało). J. Rutkiewicz, Wojsko łotewskie 1918-1940, Warszawa 2005, s. 203.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie jak oni sami mówili do siebie wzajemnie ? Towarzyszu ?

Raczej nie: "Panie", Michał Komar w swym eseju "Opisanie i wyjaśnienie części powodów, dla których w literaturze polskiej — mam tu na myśli powieść, dramat i scenariusz filmowy — nie powstało do tej pory i pewnie w najbliższych latach nie powstanie wielkie dzieło o czasach wojny i okupacji", zauważał:

"W najpopularniejszym serialu telewizyjnym wystąpił aktor grający rolę SS-mana w stopniu Hauptsturmführera, pracownika SD. Nie wiadomo jednak, dlaczego funkcjonariusz ten prężył się służbiście przed jakimś — niższym rangą! — Obersturmführerem

i meldował mu: 'Jawohl, Herr Obersturmführer', mimo że słowo 'Herr' nie istniało w języku służbowym SS".

/"Dialog", nr 4, 1973, s. 151/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.