Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

No właśnie, jaka jest historia godła polskiego, jak zmieniało się godło polskie na przestrzeni wieków, może znacie jakieś ciekawostki odnośnie naszego godła?

Zapraszam do rozmowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Co do rła jako godła to tocza się dyskusje. Naspewno pierwszymi, którzy używali orła jako herbu byli Piastowie śląscy, ale orły piastowskie były czarne. Po raz pierwszy białego orła użył Przemysł II w 1295. I w tym wypadku jest to już herb Królestwa, a nie herb prywatny władcy.

Ale na dobre Biały Orzeł jako godlo państwa zostal przyjęty w czasach Kazimierza Wielkiego wraz z pojęciem"Corona Regni Poloniae".

Co do "denara Bolesława", to nie ma nawet zgodności czy to jest orzeł.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

W zasadzie ogólnie podzielić można ewolucję orła na godle na: orła piastowskiego, orła jagiellońskiego, orła powojennego (ale to też piastowski), no i orła dzisiaj (ale to wzięty prawie z PRL, a więc piastowski, tyle że z koroną).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
no i orła dzisiaj (ale to wzięty prawie z PRL, a więc piastowski, tyle że z koroną).

no wiesz co? to nie jest PRL-owski orzeł. To godło Rzeczpospolitej z 1927 projektu Zygmunta Kamińskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
no i orła dzisiaj (ale to wzięty prawie z PRL, a więc piastowski, tyle że z koroną).

no wiesz co? to nie jest PRL-owski orzeł. To godło Rzeczpospolitej z 1927 projektu Zygmunta Kamińskiego.

Wlasnie! Ten PRLowski nawet zreszta - poza brakiem korony - blizszy byl oryginalowi niz dzisiejszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Napisałem, że uogólniłem. O szczegółach to można wtedy monografię historii orła białego napisać.

OK: uogólniając trzy orły mamy w swojej historii: orła piastowskiego, orła jagiellońskiego i współczesnego. To tak oczywiście na uogólnieniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Napisałem, że uogólniłem. O szczegółach to można wtedy monografię historii orła białego napisać.

OK: uogólniając trzy orły mamy w swojej historii: orła piastowskiego, orła jagiellońskiego i współczesnego. To tak oczywiście na uogólnieniu.

Jest jeszcze dziwny drob, juz tu wspomniany, na sile nazywany orlem, gdy za cholere orla heraldycznego nie przypomina. Tez piastowskie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tu macie przegląd polskich orłów:

http://www.akromer.republika.pl/orzel.html

Ten pierwszy z denara Chrobrego to paw nie orzeł i na siłę orła z niego robić nie można.

co oznaczają te takie, niby gwiazdki,

A te niby gwiazdki to rozety popularny element zdobniczy.

Po raz pierwszy białego orła użył Przemysł II w 1295

Pieczęć Przemysła II:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...I_seal_1295.PNG

Z której strony ten orzeł jest biały? :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Pieczęć Przemysła II:

http://upload.wikimedia.o...I_seal_1295.PNG

Z której strony ten orzeł jest biały?

Pieczęcie nie są źródłem do poznania barwy godła.

Na temat Białego Orła Przemysła II:

H. Andrulewicz, Geneza Orła Białego jako herbu Królestwa Polskiego w roku 1295, "Studia Źródłoznawcze" 13 (1968), s. 1-25 (3).

Z. Piech, Wokół genezy Orla Białego jako herbu Królestwa Polskiego, w: Orzeł Biały, Warszawa 1995, s. 15-32 (3).

M. Haisig, Herby dynastyczne Piastów i początki godła państwowego Polski, w: Piastowie w dziejach Polski, red. R Heck, Wrocław 1975, s. 149-166 (3).

S. K. Kuczyński, Treści i funkcje Orla Białego, w: Orzeł Biały, Warszawa 1995, s. 33-42 (3).

Gumowski M., Początki Białego Orła. Studium heraldyczne, „Roczniki Historyczne” ...

S. Krzyżanowski, Dyplomy i kancelaria Przemysła II, Studium z dyplomatyki polskiej XIII wieku, ,,Pamiętnik Akademii Umiejętności w Krakowie. Wydział Filologiczny i Historyczno-Filozoficzny"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pieczęcie nie są źródłem do poznania barwy godła.

No w życiu bym nie pomyślał, że na jednobarwnej pieczęci nie można zobaczyć innych barw. :shock:

Czasami moglibyście się wstrzymać od wypowiadania prawd oczywistych bo…

Na temat Białego Orła...

I już lecę do mojej małomiasteczkowej biblioteki a tam na pewno znajdę „Roczniki Historyczne” i „Studia Źródłoznawcze”.

Zamiast podawać literaturę, która pokazuje jedynie jak jesteś oczytany, mógłbyś po prostu w paru słowach napisać, co tam napisano na temat.

Tego rodzaju uwagi można przeprowadzić przez wysłanie wiadomości prywatnej, gdzie można uprzejmie zwrócić uwagę innemu użytkownikowi w pisaniu postów, co się podoba, a co nie. //Nar

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
No w życiu bym nie pomyślał, że na jednobarwnej pieczęci nie można zobaczyć innych barw. :shock:

Czasami moglibyście się wstrzymać od wypowiadania prawd oczywistych b

To po co umieszczasz link do pieczęci i pytasz o kolor tego orła?

I już lecę do mojej małomiasteczkowej biblioteki a tam na pewno znajdę „Roczniki Historyczne” i „Studia Źródłoznawcze”.

Zamiast podawać literaturę, która pokazuje jedynie jak jesteś oczytany, mógłbyś po prostu w paru słowach napisać, co tam napisano na temat.

Podałem kilka przykładowych artykułów. Prace na ten temat powstają już od 100 lat. Więc jakaś pewnie jest nawet w małomiasteczkowej bibliotece.

Ponadto jest internet- wystarczy wpisać w wyszukiwarkę-Orzeł Biały i pewnie parę stron będzie.

Można zajrzeć choćby na stronę Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej- i poczytać sobie pozycje z biblioteki Uniwersytetu Adama Mickiewicza- w ogóle nie wychodząc z domu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To po co umieszczasz link do pieczęci i pytasz o kolor tego orła?

To było do pewnego stopnia pytanie retoryczne, napisałeś coś takiego:

Po raz pierwszy białego orła użył Przemysł II w 1295.

W opracowaniach, jakie znam jest informacja o tym, że Przemysł II jako pierwszy użył orła jako herbu państwa i wskazywana jest właśnie pieczęć Ty napisałeś o Orle Białym, którego miał używać ten król, więc chciałem się dowiedzieć, co jeszcze poza pieczęcią można wskazać jako dowód. Niestety Twoja wiedza jest tajna, zarezerwowana do użytku własnego i dzielić się nią nie masz zamiaru trudno myślałem, że forum służy między innymi do dzielenia się swą wiedzą widocznie byłem w błędzie.

Gdybym chciał literatury to bym o nią zapytał.

A w Internecie można znaleźć różne rzeczy np.:

„Przemysł II sprawił sobie pieczęć majestatyczną, na której z jednej strony przedstawiony był siedzący król na tronie z insygniami władzy, a na drugiej wielki Orzeł Biały w koronie na czerwonym polu tarczy z obiegającym wokół napisem „Bóg przywrócił Polakom zwycięskie znaki”.”

I taki:

„Orła Białego dostrzegamy także na tarczy księcia Henryka II Pobożnego w bitwie pod Legnicą stoczoną 9 kwietnia 1241 roku.”

http://images.google.pl/imgres?imgurl=http...%3DzU6%26sa%3DN

To obrazek przedstawiający tą bitwę, albo ja jestem daltonistą albo ten orzeł naprawdę jest czarny.

Jeżeli nie chcesz powiedzieć, co jest dowodem na użycie Orła Białego przez Przemysła II to trudno jakoś to przeboleję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
„Orła Białego dostrzegamy także na tarczy księcia Henryka II Pobożnego w bitwie pod Legnicą stoczoną 9 kwietnia 1241 roku.”

To jest oczywista bzdura jakich w necie wiele.

To obrazek przedstawiający tą bitwę, albo ja jestem daltonistą albo ten orzeł naprawdę jest czarny

Nie jesteś daltonistą, bo orzeł oczywiście jest czarny. Herbem Henryka II Pobożnego był czarny orzeł- więc inny być nie może. Skąd autor wpadł na taki pomysł to ja nie wiem.

Jeżeli nie chcesz powiedzieć, co jest dowodem na użycie Orła Białego przez Przemysła II to trudno jakoś to przeboleję.

Naprawdę myślałem,że sam sobie znajdziesz bez trudu( podałem Ci Wielkopolską bibliotekę Cyfrową). A wiemy stąd,że Przemysł II użył chorągwi z takim orłem, od czasów Łokietka ta chorągiew jest zastrzeżona dla Królów, łokietek tez polecił umieścić orła Przemysła na Szczerbcu.

Są kroniki, przede wszystkim kapituły poznańskiej i krakowskiej. Ale pierwsza kronika,która mówi o Białym Orle Polski, jest kronika czeska- z tym,że zapis ten brzmi tak: "...Sztandar czarny jak węgiel, z białym orłem unosi się nad polskim orszakiem...”. Zapis ten powstał za czasów za czasów Przemysława Ottokara II.

Gall anonim skolei wspomina o znakach polskich- signa polonica- ale czym one były nie precyzuje, stąd nic o tym nie wiemy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kroniki, przede wszystkim kapituły poznańskiej i krakowskiej. Ale pierwsza kronika,która mówi o Białym Orle Polski, jest kronika czeska

No i oto mi chodziło, nie można było od razu?

podałem Ci Wielkopolską bibliotekę Cyfrową

A u mnie jakoś to dziadostwo nie wchodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.