Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Wojny z Turcją środkiem do powiększenia armii?

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

W okresie swojego panowania, Katarzyna II kilkakrotnie toczyła wojny z Turcją, a sułtan żywo interesował się sprawą Rzeczypospolitej. W 1768 r. (ku radości konfederatów barskich) sułtan ogłosił wojnę z Rosją. Rosjanie proponowali Polakom udział w wojnie, co z kolei dawało możliwość zwiększenia i polepszenia armii. Ostatecznie król odrzucił propozycję (ponoć sam kilkanaście lat później przyznał, że był to niemały błąd). Do projektu powrócono w 1787 r., gdy powtórnie wybuchła wojna rosyjsko - turecka. Król tym razem sam zaoferował się z pomocą, jednak Katarzyna II - w skutek niezadowolenia pruskiego z możliwości polsko - rosyjskiego przymierza - odrzuciła propozycję. Co sądzicie o takiej opcji? Czy było to lepsze i szybsze wyjście od zwykłego reformowania? Jaka byłaby skala zaangażowania wojsk polskich w walki na południu i wschodzie? Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cichor   

Na pewno szybszym sposobem niż zwykłe reformowanie. Wszelka opozycja była w carskiej kieszeni, a w razie oporów innych to tez by się jakoś załatwiło. Co więcej, zyskujemy nie tylko większą armię, ale i żołnierzy, którzy zdobywają jako takie doświadczenie bojowe. Zalążek ewentualnej większej armii. tudzież kadrę podoficerską. Idąc dalej trzeba wskazać na tymczasową poprawę jakości służby wojskowej. Mogło sie nagle okazać, że bycie żołnierzem nie jest takie złe. Przez co zyskało by morale.

Kto wie jak by się to potoczyło w takim układzie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Tytułem uzupełnienia jeszcze projekt AD 1787 (wg Zienkowskiej):

- RON wystawia 20 tys. wojska,

- subsydia rosyjskie (144 tys. zł rocznie),

- pozwolenie dane przez carycę na dalsze powiększanie armii polskiej,

- dostawy broni i amunicji do RON,

- rekrutacja kolejnych 25 tys. ludzi, ale uzbrojonych przez Rosję.

Plan skądinąd mało korzystny dla Moskwy, aczkolwiek nieodrzucony przez Stackelberga (być może chciał wzbudzić w królu nadzieję na powodzenie i cynicznie to wykorzystać). Do tego władze polskie liczyły na uzyskanie dostępu do Morza Czarnego! Kontrpropozycja rosyjska nadeszła w 1788 r. i nie pozostawiała żadnych złudzeń:

- polskie wojsko na wschodzie miało być podzielone na 3 brygady (Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki, Stanisław Poniatowski - nie król, tylko bratanek królewski) i miałoby liczyć 12 tys. ludzi,

- podporządkowanie Polaków Rosjanom,

- brak korzyści terytorialnych dla RON,

- subsydia mogą być wypłacone, ale dopiero po wojnie i to w ratach.

Moim zdaniem plan był całkiem niezły, ale nie w 1787 r., gdy szykowano zmiany (zwłaszcza w wojsku), ale raczej 20 lat wcześniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Znaczy wojna z Turcją mogła się przyczynić do zwiększenia armii, ale w sensie wojna z Turcją razem przeciwko Rosji.

Edytowane przez NRohirrim

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.