Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Wojny z Turcją środkiem do powiększenia armii?

Recommended Posts

Tofik   

W okresie swojego panowania, Katarzyna II kilkakrotnie toczyła wojny z Turcją, a sułtan żywo interesował się sprawą Rzeczypospolitej. W 1768 r. (ku radości konfederatów barskich) sułtan ogłosił wojnę z Rosją. Rosjanie proponowali Polakom udział w wojnie, co z kolei dawało możliwość zwiększenia i polepszenia armii. Ostatecznie król odrzucił propozycję (ponoć sam kilkanaście lat później przyznał, że był to niemały błąd). Do projektu powrócono w 1787 r., gdy powtórnie wybuchła wojna rosyjsko - turecka. Król tym razem sam zaoferował się z pomocą, jednak Katarzyna II - w skutek niezadowolenia pruskiego z możliwości polsko - rosyjskiego przymierza - odrzuciła propozycję. Co sądzicie o takiej opcji? Czy było to lepsze i szybsze wyjście od zwykłego reformowania? Jaka byłaby skala zaangażowania wojsk polskich w walki na południu i wschodzie? Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cichor   

Na pewno szybszym sposobem niż zwykłe reformowanie. Wszelka opozycja była w carskiej kieszeni, a w razie oporów innych to tez by się jakoś załatwiło. Co więcej, zyskujemy nie tylko większą armię, ale i żołnierzy, którzy zdobywają jako takie doświadczenie bojowe. Zalążek ewentualnej większej armii. tudzież kadrę podoficerską. Idąc dalej trzeba wskazać na tymczasową poprawę jakości służby wojskowej. Mogło sie nagle okazać, że bycie żołnierzem nie jest takie złe. Przez co zyskało by morale.

Kto wie jak by się to potoczyło w takim układzie...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Tytułem uzupełnienia jeszcze projekt AD 1787 (wg Zienkowskiej):

- RON wystawia 20 tys. wojska,

- subsydia rosyjskie (144 tys. zł rocznie),

- pozwolenie dane przez carycę na dalsze powiększanie armii polskiej,

- dostawy broni i amunicji do RON,

- rekrutacja kolejnych 25 tys. ludzi, ale uzbrojonych przez Rosję.

Plan skądinąd mało korzystny dla Moskwy, aczkolwiek nieodrzucony przez Stackelberga (być może chciał wzbudzić w królu nadzieję na powodzenie i cynicznie to wykorzystać). Do tego władze polskie liczyły na uzyskanie dostępu do Morza Czarnego! Kontrpropozycja rosyjska nadeszła w 1788 r. i nie pozostawiała żadnych złudzeń:

- polskie wojsko na wschodzie miało być podzielone na 3 brygady (Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki, Stanisław Poniatowski - nie król, tylko bratanek królewski) i miałoby liczyć 12 tys. ludzi,

- podporządkowanie Polaków Rosjanom,

- brak korzyści terytorialnych dla RON,

- subsydia mogą być wypłacone, ale dopiero po wojnie i to w ratach.

Moim zdaniem plan był całkiem niezły, ale nie w 1787 r., gdy szykowano zmiany (zwłaszcza w wojsku), ale raczej 20 lat wcześniej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaczy wojna z Turcją mogła się przyczynić do zwiększenia armii, ale w sensie wojna z Turcją razem przeciwko Rosji.

Edited by NRohirrim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.