Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Akcja "Topiel"

Recommended Posts

Albinos   

Drugie po akcji "C" uderzenie na stopniowo wykrywane siatki konfidentów, jakie AK przeprowadziła w roku 1943. Do wykonania rozkazu użyto oddziałów KeDywu KG AK, KeDywu Okręgu AK i oddziałów kontrwywiadu. Na początek rozkaz wydany przez "Bora":

Rozkaz "Bora" z 6 IX 1943 r. o akcji "Topiel"

K-mdt Sił Zbr. w Kraju

dn. 6 IX 1943 r.

Nr 114/Kdw.

90

odpis

Akcja "Topiel"- przygotowanie

Polecam przygotować na połowę miesiąca października 43 r. akcję "Topiel", jako akcję odwet za represje i bestialstwa niemieckiego aparatu bezpieczeństwa- jako akcję zastrzeżoną.

W akcji tej wykonać szerokie uderzenie przede wszystkim w wyższych funkcjonariuszy Gepo. W dalszej kolejności- w niższych funkcjonariuszy, jako agenci i konfidenci. Czas trwania akcji od chwili rozpoczęcia 3-7 dni, przy czym główne uderzenie w 1 dniu wykonania.

W okresie 2-tygodniowym przed i po wykonaniu akcji- zmniejszyć natężenie normalnej przeciwakcji na Gepo.

Wykonanie na rozkaz.

Meldunki w terminie do 10 dni po wykonaniu.

K-mdt Sił Zbr. w Kraju

/-/ Bór

Otrzym: [...] Wydra 8 IX [...]

Za: KeDyw Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Dokumenty- rok 1943, Warszawa 2006, pod red. Rybicka H., s. 185-186., ZSBN WBBH, sygn. III/29/6, cz. I, k. 80.

I rozkaz odwołujący:

Rozkaz "Bora" z 29 X 1943 r. o odwołaniu akcji "Topiel"

KSZ

dn. 29 X 1943 r.

Nr 120/Kdw.

Okręgi/Obsz.

90

Akcję "Topiel" odwołuję. Wytypowanych do akcji [likwidacyjnej] konfidentów, a przede wszystkim nie-Niemców wykonywać w ramach ciągłej, normalnej akcji likwidacyjnej.

/-/ Bór

Wysłane: [...] Wydra 3 XI [...]

Za: KeDyw Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Dokumenty- rok 1943, Warszawa 2006, pod red. Rybicka H., s. 186., ZSBN WBBH, sygn. III/29/6, cz. I, k. 028.

Jak ocenić należy sam pomysł akcji? Czy jej przebieg można uznać za udany, czy może jednak okazała się być niewypałem? Jakie czynniki wpływały na nią?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.