Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Dlaczego Hitler nie zaatakował Szwajcarii?

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie dlaczego Hitler uszanował bezstronność Szwajcarii, którą ogłosili podczas Kongresu Wiedeńskiego? Opanował całą Europę bez tak bogatego kraju, dlaczego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qdl4ty   
Właśnie dlaczego Hitler uszanował bezstronność Szwajcarii, którą ogłosili podczas Kongresu Wiedeńskiego? Opanował całą Europę bez tak bogatego kraju, dlaczego?

Odpowiedz jest bardzo prosta - pieniadze. Hitler i jego zwolennicy musileli miec gdzies konta na ktore przelewaliby pieniadze za lupy wojenne ( dziela sztuki itd ).

Wielu hitlerowcow wlasnie w Szwajcarii lokowala kapital by po wojnie kozystac z niego np. bedac w krajach Ameryki Lacinskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pfl   

Słyszałem jeszcze o tym, że Hitler obawiał się buntu szwajcarskich najemników w niemieckiej armii, no i doskonałej obrony (Szwajcarzy stosują strategię zaminowywania przełęczy, tak aby uczynić z kraju twierdzę).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Odpowiedz jest bardzo prosta - pieniadze.
Dokładnie należy pamiętać, że zarówno wtedy jak i dziś Szwajcaria to " zagłębie bankowości" a jej wieczysta neutralność i brak uczestnictwa w umowach międzynarodowych gwarantuje, że konta są anonimowe. Nikt nie może ich ot tak sprawdzić. Hitler doskonale zdawał sobie sprawę, że Szwajcaria ma pełnić rolę " skarbca Rzeszy" coś w rodzaju zabezpieczenia na czarną godzinę. Szwajcaria nie miał tak naprawdę znaczenia strategicznego. Jeśli Hitler opanował wszystkie kraje sąsiadujące to nie misiał obawiać się zagrożenia ze strony Szwajcarii, a wykorzystał jej banki do zdeponowana w nich milionów w złocie, walucie itd. przykładowo transporty z kosztownościami skonfiskowane głównie Żydom w obozach koncentracyjnych różnymi kanałami trafiały do Szwajcarii na konta III Rzeszy , ale i na prywatne konta jej przywódców. O te pieniądze bezskutecznie walczą rodziny pomordowanych, które domagają się wypłaty pieniędzy jako rekompensaty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Davout   

Dobrze wiedział, że atakując Szwajcarie poniesie olbrzymie straty. Jest wiele powodów, dlaczego nie napadl na te państwo. Niemcy i Szwajcarzy to jak jedna krew 8) . A ile pieniążków mieli Niemcy na szwajcarskich kontach. Praktycznie, kiedy miałby napaść...mało czasu, szkoda pienięddzy i wysiłku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Niemcy i Szwajcarzy to jak jedna krew
Nie mogę się zgodzić z taką opinią. Przypominam, że Szwajcaria to kraj federacyjny, składający się z kantonów, a każdy poisada swoją odrębną kulturę. Część jest francuskojęzyczna, część kantonów jako język urzędowy wskazuje włoski lub retoromański, oczywiście jest i część niemieckojęzyczna, ale Szwajcarzy nie czują się jakoś szczególnie z nią związani.
Praktycznie, kiedy miałby napaść...mało czasu, szkoda pienięddzy i wysiłku.
Czas znalazłby się zawsze. Kwestia kilku dni dla Hitlera i "Blitzkriegu" po prostu było to zadanie bezsensowne ze strategicznego punktu widzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Nie mogę się zgodzić z taką opinią. Przypominam, że Szwajcaria to kraj federacyjny, składający się z kantonów, a każdy poisada swoją odrębną kulturę. Część jest francuskojęzyczna, część kantonów jako język urzędowy wskazuje włoski lub retoromański, oczywiście jest i część niemieckojęzyczna, ale Szwajcarzy nie czują się jakoś szczególnie związani.

w/g wiki języki w Szwajcarii to

1. Niemiecki - 4 639 762 (63,7%)

2. Francuski - 1 484 411 (20,4%)

3. Włoski - 470 961 (6,5%)

4. Serbsko-chorwacki - 103 350 (1,4%)

5. Albański - 94 937 (1,3%)

6. Portugalski - 89 527 (1,2%)

7. Hiszpański - 76 750 (1,1%)

8. Angielski - 73 422 (1,0%)

9. Turecki - 44 523 (0,6%)

10. Romansz - 35 072 (0,5%)

Dlatego Davout miał częściowo rację bo blisko 23 obywateli Szwajcarii to Niemcy, jednak faktycznie nie czują się oni zbytnio związani ze swoimi ziomkami ze wschodu, oprócz wątku ekonomicznego dodałbym że Hitler mógł obawiać się powtórki z wojny zimowej, Szwajcaria to idealny kraj to wojny partyzanckiej ciężko byłoby złamać ruch opori(a taki powstałby na pewno bo szwajcarzy kochają wolność).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dlatego Davout miał częściowo rację bo blisko 23 obywateli Szwajcarii to Niemcy
Nie mogę się z tym zgodzić w4w. To Szwajcarzy mówiący po niemiecku. NIe czują się niemcami, tylko szwajcarami. Oczywiście, większość jest niemieckojęzyczna, ale to nie świadczy o tym, że traktują niemców jak braci.
szwajcarzy kochają wolność
a z tym to się zgadzam w 100% co szwajcarzy niejednokrotnie udowadniali ( w zamierzchłych czasach coprawda) :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Ja bym powiedział, że prędzej Austriacy czuli się Niemcami, niż Szwajcarzy. Wystarczy sobie przypomnieć anschluss Austrii i energicznie powitanie wojsk niemieckich. Jeden z reporterów obecnych tam pisał, że Austriacy podnosili ręce w słynnym geście "sieg heil" wyżej i głośniej krzyczeli, niż na paradzie w Berlinie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
To Szwajcarzy mówiący po niemiecku.

Nie ma narodu szwajcarskiego to są Niemcy, mówiąpo niemiecku mają podobną kulturę i obyczaje, wyznają podobną religię(katolicyzm i protestantyzm) naprawdę niewiele się różnią.

To prawda czują odrębność tak samo jak Austriacy od Niemców ale de facto niczym się nie różnią. Pisałem o 23 Niemców w szwajcarii w wikipedii angielskiej piszą o 34.

ale to nie świadczy o tym, że traktują niemców jak braci.

Sądziłem że to jasno wynika z mojego poprzedniego posta,,jednak faktycznie nie czują się oni zbytnio związani ze swoimi ziomkami ze wschodu''

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Sądziłem że to jasno wynika z mojego poprzedniego posta,,jednak faktycznie nie czują się oni zbytnio związani ze swoimi ziomkami ze wschodu''

Więc nie są de facto niemcami. Kulturę to może i mają zbliżoną ale do bawarskiej a nie niemieckiej jako takiej. Jak wiesz Bawaria często wykazywała tendencję do dużej autonomiczności, bo np. z północnymi landami niewiele ma wspólnego. Zgadzam się że większość mówi po niemiecku, ale to nie niemcy, tylko dorębny szwajcarski naród (Przypominam Williama Tella) który walczył o niepodległość Szwjacarii. Od bodajże XVII w. mają odrębne państwo nie powiązane w żadne sposób z niemcami, oprócz języka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Jednym z istotnych wyróżników narodu, jest kwestia istnienia świadomości narodowej, czyli kwestia postrzegania własnej zbiorowości jako narodu. Przykładowo grupy etniczne spełniające obiektywne warunki zaistnienia narodu: wspólna kultura, język, religia, historia czy pochodzenie etniczne

Gdyby porównywać przeciętnego Bawarczyka do przeciętnego Szwajcara to obaj są katolikami mówią po niemiecku, lubią piwo, specyficzny rodzaj muzyki, mają wspólne pochodzenie etniczne ich przodkowie mieszkali kiedyś w jednym państwie, czyli w sumie niczym się nie różnią. I pomijając świadomość narodową mają takie same cechy wspólne, porównaj sobie Flamanda i Walona o obu mówi się Belg mimo tego że różnią się bardziej niż szwajcar od niemca i mimo tego że i Flamandowie i Walonowie mają poczucie świadomosci narodowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gdyby porównywać przeciętnego Bawarczyka do przeciętnego Szwajcara to obaj są katolikami mówią po niemiecku, lubią piwo, specyficzny rodzaj muzyki, mają wspólne pochodzenie etniczne ich przodkowie mieszkali kiedyś w jednym państwie, czyli w sumie niczym się nie różnią.
Czy nie wyraziłem tego w inny sposób post wyżej? Dla przypomnienia :D
Kulturę to może i mają zbliżoną ale do bawarskiej a nie niemieckiej
czyli podałem przykład Szwajcarów jako zbliżonych do bawarczyków potwierdziłeś to tylko. Uznać ich można za "Alpejskich górali" a nie niemców. Bo nimi nie są. W twoim cytacie jest fragment który traktuje o świadomości narodowej i postrzeganiu swojej zbiorowości jako narodu. Wątpie czy Szwajcarzy czuja się niemcami. Pisanie że się niczym nie różnią jest sporym nadużyciem. Łączy ich wiele z Bawarią, ale nie z całymi niemcami. Nawet język jest inny. Miałem przyjemność być kilkakrotnie w Bawarii i tamten niemiecki z odmianą krajową, używaną na północy ma się tak jak nasza góralska gwara i polski. Stwierdzenie że
Nie ma narodu szwajcarskiego to są Niemcy,
jest niestety niezgodne z prawdą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Czy nie wyraziłem tego w inny sposób post wyżej? Dla przypomnienia

Tak podobnie jak ja wyraziłem się podobnie do

Wątpie czy Szwajcarzy czuja się niemcami.
Pisanie że się niczym nie różnią jest sporym nadużyciem.

Niczym w przenośni gdyby brać dosłownie to każdy człowiek byłby innym narodem, ale podaj mi jakąś jedną różnicę między niemcem a szwajcarem.

jest niestety niezgodne z prawdą.

To jest prawda podobnie Szwajcarzy(niemieckojęzyczni), Austriacy i Niemcy praktycznie niczym się nie różnią. Jeśli nie możemy nazywać Szwajcarów niemieckojęzycznych Niemcami to powinniśmy porzucić też używanie takich określeń jak Belg, Hiszpan , Bośniak

Irakijczyk czy Afgańczyk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.