Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pancerny

Rzeź Pragi 4 listopad 1794 r.

Recommended Posts

Pancerny   

Wczoraj minęła kolejna rocznica zbrodni na ludzkości cywilnej warszawskiej Pragi, dokonana przez wojska rosyjskie, pod dowództwem Aleksandra Suworowa. Armia rosyjska po pokonaniu wojsk broniących Pragi, rozpoczęła rzeź na ludności cywilnej, i w krótkim czasie życie straciło około 20 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta.

Co spowodowało taka agresję u Rosjan, czyż by to była zemsta za spalenie Moskwy w czasie Wielkiej Smuty?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To raczej nie Wielka Smuta a wydarzenia sprzed paru miesięcy miały wpływ na zachowanie Rosjan. Jak już pisał Jasienica, piechota rosyjska pod Maciejowicami szła do ataku z okrzykiem "Za Warszawu! Pomnisz Warszawu?". Myślę, że motywacja Rosjan była podobna podczas rzezi Pragi - tzn. chęć rewanżu za rzeczywiste (np. wymordowanie jeńców rosyjskich przez tłum) i domniemane okrucieństwo powstańców warszawskich wobec Rosjan na Wielkanoc 1794.

Poza tym niewątpliwe znaczenie miał czynnik "wojny psychologicznej", okrucieństwo wobec mieszkańców Pragi miało doprowadzić do załamania morale Polaków, co się zresztą sprawdziło.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

Oj tak, krzywdy wyrządzane sobie wzajemnie, na pewno potęgowały nienawiść, tym bardziej, że Rosja już od dawna była "protektorką" Polski.

piechota rosyjska pod Maciejowicami szła do ataku z okrzykiem "Za Warszawu! Pomnisz Warszawu?".

Były to jednostki biorące udział w walkach z powstańcami warszawskimi.

Poza tym niewątpliwe znaczenie miał czynnik "wojny psychologicznej", okrucieństwo wobec mieszkańców Pragi miało doprowadzić do załamania morale Polaków, co się zresztą sprawdziło.

Rosjanie po wcześniejszym spaleniu mostów, pobudowali tymczasowe przejścia na drugą stronę Wisły, i z premedytacją wypędzali nimi mieszkańców Pragi, by opowiadaniami o karze jaka morze spotkać mieszkańców Warszawy, jeżeli nie zaniechają zbrojnego oporu, osłabić ducha bojowego wojsk powstańczych i wprowadzić przerażenie do ludności cywilnej. Warszawa poddała się 5 listopada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.